Szukaj

Jak wygląda współżycie po porodzie?

Podziel się
Komentarze0

Ciąża jest okresem magicznym aczkolwiek wiąże się z nią wiele wyrzeczeń. Wiele par zastanawia się jak będzie wyglądało ich współżycie po upragnionym porodzie. Kobiety tuż po narodzinach dziecka nie mają ochoty na seks. Wpływ na to ma wiele czynników, a najważniejszych z nich jest ból, jaki może odczuwać świeża mama po wydaniu dziecka na świat.Rozpoczęcie współżycia zależy przede wszystkim od kobiety. Kobieta musi czuć się gotowa na ten krok a świeży tata powinien starać się zrozumieć całą sytuację. Czas potrzebny kobiecie wynosi średnio 4-6 tygodni, choć zdarzają się przypadki gdy współżycie możliwe jest już po dwóch tygodniach. Dużo tutaj zależy od zaleceń lekarza. Kobiety, którym rany poporodowe goją się dłużej  są czasami zmuszone odłożyć seks na boczny plan przez dłuższy okres czasu.

Seks tuż po porodzie nie jest dla kobiet najważniejszy. Utrata zainteresowania zbliżeniami ma wiele przyczyn. Co najważniejsze współżycie po wydaniu dziecka na świat może być niezwykle bolesnym doświadczeniem. Sprawa tutaj dotyczy zarówno tych kobiet, co rodziły naturalnie jak i tych, które przechodziły cesarskie cięcie. Pochwa podczas porodu ulega dużemu rozciągnięciu. Często dochodzi do urazu, cięcia chirurgicznego w jej obrębie oraz założenia szwów. Takie przeżycia wpływają na młodą matkę, dlatego trudno jest po tym wszystkim rozkoszować się współżyciem.

Po porodzie występuje brak naturalnego nawilżenia narządów rodnych. Odczuwalna jest w nich nieprzyjemna suchość, co dotyczy głównie matek karmiących. Poza tym niskie stężenie estrogenów przyczynia się do tego, że ścianki pochwy pozostają cienkie, co może wpływać na odczuwalny podczas stosunku ból. Dodatkowo opieka nad dzieckiem nie jest zadaniem łatwym, dlatego też nic dziwnego, że młoda mama po całym dniu zmagań z maluchem nie ma ochoty na seks.


Czy w takim razie powrót do współżycia jest w ogóle możliwy? Oczywiście, że tak, tylko na wszystko potrzeba czasu. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeczekać ten trudny okres. Istnieje także kilka wskazówek, które mogą ten czas czekania skrócić. O czym mowa?
  • Po pierwsze odpowiednie nawilżanie
Należy używać lubrykantów do czasu aż nie powróci naturalna wydzielina pochwy. Wpływają one na zmniejszenie bólu, a tym samym przyczyniają się do wzmocnienia przyjemnych doznań.
  • Po drugie rozluźnienie

Warto rozluźnić się przed współżyciem. Dobrym sposobem jest masaż lub kieliszek wina. Jednak w przypadku karmienia piersią trunek należy wypić tuż po karmieniu.
  • Po trzecie rozgrzewka
Ważna po tak długiej przerwie jest gra wstępna. Prawdopodobnie partner nie będzie jej potrzebował, ale dla kobiety jest ona wręcz niezbędna.
  • Po czwarte szczerość
Należy rozmawiać z partnerem szczerze o wszelkich obawach. Poza tym kobieta zdaje sobie sprawę kiedy zbliżenie sprawia jej ból, dlatego konieczne jest zaopatrzenie partnera w kilka wskazówek.
  • Po piąte wybór pozycji
Należy zdecydować się na taką pozycję, która w najmniejszym stopniu wiąże się z naciskiem na obolałe miejsca. Wskazana jest pozycja „na łyżeczkę” lub „na jeźdźca”. Ważne jest również tempo, które nie powinno być zbyt szybkie.
  • Po szóste przygotowanie fizyczne
By narządy płciowe były lepiej ukrwione a mięśnie w okolicach pochwy bardziej napięte ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Mowa tutaj o ćwiczeniach Kegla. Należy ćwiczyć w dzień, w nocy a także podczas stosunku. Wpływa to na odczuwaną przyjemność podczas stosunku.

Warto wiedzieć, że nie wolno robić nic na siłę. Jeśli kobieta nie jest gotowa na stosunek płciowy, nie należy tego na niej wymuszać. Jest przecież tyle innych sposobów, które sprawiają przyjemność obojgu partnerom. Dobrym sposobem na zaspokojenie pożądania jest wzajemne stymulowanie narządów płciowych lub seks oralny. Poza tym przyjemność może sprawiać zwykłe przebywanie razem. Najważniejsze jest by się nie zniechęcać. Choć współżycie przez jakiś czas będzie się dla kobiety wiązało się z bólem, to jednak ten okres prędzej czy później przeminie, dlatego warto cierpliwie poczekać.

Komentarze do: Jak wygląda współżycie po porodzie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz