Szukaj

Naturalne metody planowania rodziny wady i zalety

Podziel się
Komentarze0

Każda para stojąca przed podjeciem decyzji dotyczącej sposoby planowania rodziny powinna być dobrze zorientowana o wadach i zaletach poszczególnych metod. Czym są naturalne metody planowania rodziny? Czy są bezpieczne w stu procentach? Jaka jest ich skuteczność?

Naturalne metody planowania rodziny wady i zalety

Naturalne metody planowania rodziny (NPR) opierają się na aktualnym stanie wiadzy w zakresie fizjologii układu rozrodczego kobiety i mężczyzny. Poprzez obserwację zmian zachodzących w organizmie kobiety można wyznaczyć fazę płodności cyklu i wykorzystać tę informację do odłożenia i zaplanowania poczęcia.

Czy jest to medoda w 100% bezpieczna?

Metody NPR nie szkodzą zdrowiu. Jednocześnie można przyznać, że mają działanie profilaktyczne, ponieważ promują trwałe, stałe związki monogamiczne. Ogranicza to rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych drogą płciową. Jednakże pojawia sie wiele argumentów, że "wymuszona wstrzemięźliwość seksualna" źle oddziłowuje na stan zdrowia psychicznego. Nie znalazły one jednak poparcia w badaniach naukowych. Eksperymenty wykazały za to, że partnerzy stosujący NPR rzadziej doznają tkz. "znudzenia seksualnego", a ich wskaźnik rozpadu związków jest niższy.

Czy jest to metoda w 100% skuteczna?


Tutaj badania są bardzo zróżnicowane ze względu na nieumiejętność stosowania metod. Warunkiem skutecznosci jest dobre poznanie zasad, wysoka motywacja stosowania oraz pełna ich akceptacja. W określonych warunkach metody NPR mogą osiągać skutecznosć bliską 100% i w pełni porównywalną z antykoncepcja hormonalną.

Jaki jest wpływ metody na aktywność seksualną?


NPR nie wymaga żadnych dodatkowych czynności przed stosunkiem, jednakże stosowanie tych metod jest związane z rygorystycznym zachowaniem okresów wstrzęmięźliwości seksualnej, jeżeli nie jest planowane poczęcie dziecka.


Jaka jest odwracalność efeku antykoncepcyjnego ?

NPR spełnia ten wymóg w 100%. Są to medoty, które diagnozują cykl, a nie opierają się na interwencji w organizm. W żadnym stopniu nie ograniczają płodności. Warto dodać, że to nie tylko pomoc w planowaniu poczęcia dziecka, ale także element diagnostyki chorób ginekologicznych i zaburzeń płodności.

Jaka jest skuteczność metody, tak, aby zapomnienie o zastosowaniu środka nie było równoznaczne z ciążą?

Stosowanie NPR nie jest bolesne i nie jest również skomplikowane. Badania pokazują, że reguły moga opanować nawet osoby nieumiejące pisać i czytać. Wymagają one jednak od nas systematyczności i dokładności. Angażujemy w to naszą pamięć, jednak sporadyczne zapomnienie nie jest bezpośrednio związane z ewntualnością zajścia w ciąże.


Co jeżeli chcemy "odstawić" metodę?

Nie wymaga to żadnych procedur, czy kontaktów z lekarzem i nie pozostawia żadnych skutków ubocznych.

Ile kosztuje?

W warunkach polskich jest to od 0zł do 200zł rocznie. Jedynym kosztem są materiały do prowadzenia obserwacji (termometr, zeszyt, długopis) oraz spotkania konsultacyjne podczas nauki, jeżeli tego potrzebujemy.

Czy można ją stosować bez nadzoru lekarza?

Tak, w tym wypadku mamy całkowitą niezależność zarówno od lekrzy jak i od farmaceutów.

Jaka jest akceptacja metod ze względu na kulturę/religię/pogląd polityczny?

NPR nie jest możliwe do zaakceptowania przez osoby, ktore odrzucają konieczność okresowej wstrzęmięźliwości seksualnej. Istnieją opcje religijne, które nie uznają żadnych sposobów ograniczania liczby potomków, jednakże samo rozpoznawanie płodności nie koliduje nawet z najbardziej rygorystycznymi poglądami i jest do zaakceptowania przez wszystkie religie.

Czy metody te nadzoruje kobieta, czyli osoba która ponosi największe ryzyko?

Tak. Kobieta sama kontroluje wskaźniki płodności. Obserwuje ona i zna przebieg swoich cykli miesiączkowych i lepiej rozumie swoje stany psychofizyczne. Aczkolwiek warunkiem koniecznym jest akceptacja stosowanych metod przez partnera – wymagają one porozumiewania się,  rozmowy, wymiany myśli, opinii.

Podsumowując NPR nie są metodą idealną, jednakże żadna z obecnych metod nie spełnia kryteriów takiej metody. Metoda ta jest godna dla polecenia dla par planujących poczęcie dziecka, wydlużających odstępy między kolejnymi dziećmi oraz dla tych, którzy rezygnują już z posiadania kolejnych dzieci, gdyż daje ona wiedzę o okresach płodności i niepłodności kobiety.

Warto zaznaczyć, że nieregularne cykle nie sa tu żadną przeszkodą, a metody mogą być stosowane w różnych etapach życia kobiety – także po porodzie, w okresie karmienia piersią, premenopauzie czy po odstawieniu różnych środków antykoncepcyjnych.

Katarzyna Komenda

Komentarze do: Naturalne metody planowania rodziny wady i zalety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz