Szukaj

Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne

Podziel się
Komentarze1

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najpowszechniejszych metod uniknięcia ciąży, wybieraną przez młode kobiety aktywne seksualnie. Ze względu na dużą skuteczność i wysoką tolerancję, ginekolodzy najczęściej zlecają przyjmowanie jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych.

Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne

Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja doustna w formie tabletek zawiera syntetyczne odpowiedniki hormonów. Ich działanie sprowadza się głównie do zatrzymania owulacji i zmiany właściwości śluzu. Istotą działania tabletek dwuskładnikowych jednofazowych jest dostarczanie stałej, niezmiennej dawki estrogenów i progestagenu w ciągu całego trwania cyklu.

Skład jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych

Substytutami naturalnych hormonów w tabletkach jednofazowych są pochodna estrogenu, czyli etynyloestradiol oraz składnik gestegenny, jakim jest 19 - nortestosteron i 17-OH-progesteron. W wyniku ich działania organizm kobiety zachowuje się tak, jak podczas ciąży, a więc nie dopuszcza do kolejnego zapłodnienia.

antykoncepcjaDziałanie jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych

Składniki zawarte w preparacie powodują przede wszystkim zatrzymanie owulacji, czyli uwolnienie komórki jajowej oraz zahamowanie dojrzewania pęcherzyków Graffa, a więc i komórek jajowych. Dodatkowym działaniem jest zwiększenie gęstości śluzu szyjkowego, co uniemożliwia przemieszczanie się plemnikom. Następuje także zmiana budowy endometrium w taki sposób, że niemożliwe jest zagnieżdżenie się zarodka. Więc nawet gdyby doszło do zapłodnienia, nie ma ryzyka rozwoju ciąży. Ostatnim skutkiem przyjmowania jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych jest zwolnienie transportu jajowodowego. W jego wyniku zwiększa się odstęp czasowy między dotarciem plemników do komórki jajowej, która zwykle jest już wówczas niezdolna do zapłodnienia.

>Przyjmowanie jednofazowej antykoncepcji.

Pierwszą pigułkę należy przyjąć pierwszego dnia cyklu, więc pierwszego dnia występowania krwawienia. Następne przyjmuje się ją każdego dnia, mniej więcej tej samej porze. Proces ten trwa 21 (lub 63) dni. Po zakończeniu blistra, następuje 7 dniowa przerwa przyjmowania tabletek. Występuje wówczas tzw. „krwawienie z odstawienia”. Jest jednak mniej obfite, mniej bolesne i krótsze od normalnej menstruacji. Dodatkowym atutem jest ciągłość antykoncepcji nawet podczas tych 7 dni, w których nieprzyjmowane są tabletki oraz brak napięcia przedmiesiączkowego.

Możliwe działania niepożądane przy antykoncepcji jednofazowej

Najczęstszymi dolegliwościami podczas stosowania tego rodzaju antykoncepcji są spadek libido, wzrost masy ciała, infekcje intymne oraz bóle i skurcze nóg. Rzadziej występują zaburzenia ze strony układu pokarmowego jak nudności i wymioty. Jednak należy pamiętać, że w razie wystąpienia wymiotów lub biegunki w czasie krótszym niż 3 – 4 godziny od zażycia tabletki, jej skuteczność może być obniżona, ze względu na niedostateczne wchłonięcie się składników. Wówczas najbezpieczniej jest przyjąć kolejną pigułkę z dodatkowego blistra. Antykoncepcja jednofazowa ma to do siebie, że zwiększenie ilości przyjmowanych tabletek nie wpływa na skuteczność metody.

Problem z infekcjami intymnymi

Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne zmieniają florę bakteryjną pochwy. W związku z tym rośnie ryzyko infekcji. W związku z tym, podczas ich przyjmowania należy szczególnie dbać o higienę okolic intymnych i stosować antyalergiczne środki piorące. Należy również pamiętać, że niektóre leki przeciwgrzybiczne mogą zmniejszać działanie antykoncepcyjne tabletek, dlatego każdorazowo w wyborze środka powinien doradzać ginekolog.

Zalety jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych

Pierwszorzędne znaczenie w wyborze metody antykoncepcyjnej ma jej skuteczność. W przypadku tabletek jednofazowych jest szczególnie wysoka, bo wg wskaźnika Pearla (określa ilość ciąż wśród setki kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną w ciągu roku) wynosi 0,01-0,02. Innym powodem atrakcyjności jest duży komfort psychiczny przy jej stosowaniu. Siedmiodniowa przerwa między blistrami, w której następuje krwawienie, pozwala kobiecie na częstą weryfikację skuteczności metody. Dodatkowo nie ma konieczności uzależniania stosowania metody antykoncepcyjnego od czasu wystąpienia stosunku, jak w przypadku np. prezerwatywy. Kolejną zaletą jest możliwość odzyskania płodności już z następnym cyklem wolnym od tabletek. Pozytywnym skutkiem ubocznym tego rodzaju antykoncepcji jest również zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób, jak rak jajnika lub piersi, a także wystąpienia ciąży pozamacicznej i torbieli jajnika.

Przyjmowanie jednofazowych tabletek a używki

Badania naukowe dowodzą, że jednoczesne stosowanie antykoncepcji i palenie tytoniu ma poważne negatywne skutki dla zdrowia. U kobiet w wieku powyżej 35. r. ż., które palą i przyjmują tabletki, niemal 40 - krotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, w porównaniu do kobiet, które nie palą albo nie przyjmują tabletek. U palaczek tytoniu stosujących tego typu środki antykoncepcyjne ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu jest aż 22 - krotnie większe niż u pozostałych. Często pojawiają się także napady migreny i zaburzenia widzenia. Alkohol w połączeniu z doustną antykoncepcją, podobnie jak w przypadku większości innych leków, niekorzystanie wpływa na stan wątroby. Dodatkowo spożywanie alkoholu bywa przyczyną zapominania o przyjęciu tabletki oraz o zabezpieczeniu się przed chorobami wenerycznymi. Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne są skuteczną, wygodną i posiadającą wiele zalet metodą zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Należy jednak pamiętać o regularnym ich przyjmowaniu i o wizytach kontrolnych w gabinecie ginekologicznym.

Komentarze do: Jednofazowe tabletki antykoncepcyjne (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:42

pigułki

1

ja po braniu przez 5 lat pigułek już nie wrócę do chemicznej antykoncepcji, pod koniec ich brania miałam i żylaki i waga była okropna, obecnie mam diafragmę dopochwową i znowu czuje się dobrze... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze