Szukaj

Skutki uboczne tabletki „po”

Podziel się
Komentarze1

Tabletka „po” to jedna z metod kobiecej antykoncepcji. Zażywa się ją w ciągu pierwszych 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego.  Stosowana po współżyciu bez antykoncepcji lub w przypadkach jej nieskuteczności (np. uszkodzenie prezerwatywy). Jednak jej zażycie może powodować różne skutki uboczne.

Skutki uboczne tabletki „po”

Nie jest to metoda stacjonarna, lecz pełni funkcję antykoncepcji zastępczej. Ze względu na dużą  zawartość  hormonów, nie może być stosowana regularnie. Uboczne skutki zażywania tabletki „po” występują często, ale nie u każdej kobiety, która ją zastosuje. Mogą pojawić się także w różnym nasileniu.

Krwawienie

Do najczęstszych skutków ubocznych zalicza się krwawienie, które nie wiąże się z początkiem cyklu menstruacyjnego. Z reguły pojawia się w ciągu pierwszych kilku dni od zażycia tabletki. Może występować w formie lekkiego plamienia lub silniejszego krwawienia.  Jest ono spowodowane progesteronem, który jest głównym składnikiem tabletki "po".

W wyniku krwawienia organizm pozbywa się zapłodnionej komórki jajowej i uniemożliwia zagnieżdżenie się jej w macicy. Należy pamiętać, że dawki dodatkowych hormonów mogą rozregulować cykl menstruacyjny. W takim przypadku miesiączka pojawi się innego dnia; najczęściej występuje po wyznaczonym terminie.

Bóle podbrzusza

To jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości związanych z tabletką „po”. Najczęściej pojawia się niedługo po jej zażyciu i utrzymuje się kilka dni.

Zmęczenie  i złe samopoczucie

Bardzo częstym skutkiem jest również zmęczenie i złe samopoczucie. Występuje senność i ból głowy. Zwiększa się także zapotrzebowanie organizmu na odpoczynek. Kobieta powinna unikać stresujących sytuacji oraz ciężkich prac.

Pojawiają się również nudności, a w skrajnych sytuacjach wymioty i biegunki, które mogą przyczynić się do nieskuteczności tabletki. Nie należy brać środków przeciwbólowych, ponieważ zwiększają nudności.

Najlepszym sposobem na ustąpienie objawów lub ich złagodzenie jest odpoczynek np. gorąca kąpiel. Pomoże to w walce z tzw. huśtawką nastrojów, która również może się pojawić. Szybką zmianę nastoju, z tryskającego energią na melancholijny powoduje zwiększona ilość hormonów.

Wrażliwość piersi

W wyniku hormonów piersi stają się nabrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk.

W bardzo rzadkich przypadkach skutkiem ubocznym jest wysypka, świąd, obrzęk twarzy i bóle miednicy. W przyszłości pojawiają się również bolesne miesiączki.

Kobiety, które zastosowały tabletkę „po” powinny pamiętać, że nie daje ona 100% skuteczności. Aby mieć pewność, należy zrobić test ciążowy (po ok. 2 tygodniach po stosunku) lub skonsultować się  z lekarzem.

A. Jaczun

Komentarze do: Skutki uboczne tabletki „po” (1)

Nelli_Furtado
Nelli_Furtado 12-08-2020 12:29

tabletka po

1

a nie lepiej dobrze się zabezpieczać, ja odkąd mam diafragmę dopochwową to nie miałam jeszcze sytuacji w której bałam się że będę w ciązy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze