Szukaj

Środki owadobójcze mogą wywoływać białaczkę

Podziel się
Komentarze0

Francuscy naukowcy z instytutu Inserm zajęli się grupą 568 dzieci, z których połowa miała ostrą białaczkę limfatyczną. Specjaliści przeprowadzili bezpośrednie wywiady z matkami 280 dzieci z ostrą białaczką

oraz matkami dalszych 288 dzieci - zdrowych, w podobnym wieku i dobranych pod względem płci tak, by tworzyły grupę kontrolną.

Matki pytano o obecne i poprzednie miejsca zatrudnienia obojga rodziców oraz stosowanie środków owadobójczych - w domu lub w ogrodzie.

Okazało się, że stosowanie w domu środków owadobójczych podczas ciąży i w dzieciństwie wiązało się z niemal dwukrotnie większym ryzykiem ostrej białaczki. Podobne działanie wydawały się mieć także szampony owadobójcze stosowane przy wszawicy. Środki owadobójcze używane w ogrodzie zwiększały ryzyko 2,4 raza, a grzybobójcze - 2,5 raza. Nie dało się jednak powiązać białaczki z jakimś konkretnym składnikiem środków ochrony roślin.


Zdaniem komentujących francuską pracę brytyjskich specjalistów wyniki nie są tak jednoznaczne. Po pierwsze badana grupa była stosunkowo niewielka, po drugie - naukowcy oparli się na wypowiedziach rodziców, co zwykle prowadzi do nieścisłości.

Komentarze do: Środki owadobójcze mogą wywoływać białaczkę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz