Szukaj

Białaczka u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Najczęstszą chorobą nowotworową występującą u dzieci jest białaczka. Choroba ta dotyka przeważnie dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 7, jednakże na białaczkę mogą chorować dzieci w każdym wieku. Początkowo ciężko poprawnie zdiagnozować chorobę, ponieważ jej pierwsze objawy są nieswoiste. W związku z tym istotna jest znajomość możliwych do zaobserwowania oznak białaczki.

Białaczka u dzieci

Białaczka to choroba nowotworowa, powodująca zmiany we krwi. Białaczka powoduje zmiany białych krwinek (leukocytów) leukocytów, zarówno pod względem ilości jak i ilości.  W organizmie osoby cierpiącej na białaczkę dochodzi do niekontrolowanego namnażania się w szpiku kostnym patologicznie zmienionych niedojrzałych komórek, które zapobiegają rozwojowi zdrowych krwinek. Doprowadza to do tego, że w końcu szpik kostny jest przepełniony i chore komórki (tzw. blasty), przedostają się do obiegu krwi, z którą płyną następnie do różnych narządów (np. śledziona, węzły chłonne, nerki).

Przyczyny powstawania białaczki

Specjaliści w dalszym ciągu nie są w stanie określić, co jest konkretną przyczyną powstawania białaczki u dzieci. Niektórzy uważają, że głównym czynnikiem jest genetyka, ponieważ dzieci z zaburzeniami genetycznymi cierpią na białaczkę stosunkową częściej od zdrowych dzieci. Inną uznawaną koncepcją pojawienia się białaczki jest promieniowanie jonizujące, które przyjmuję matka w trakcie ciąży, niekorzystnie odbijające się na zdrowiu niemowlęcia. Nie jest to potwierdzona przyczyna, lecz mimo to powinny unikać badań typu radioterapia czy chemioterapia, jeśli troszczą się o zdrowie swojego potomka.

Objawy białaczki u dzieci

Najczęściej diagnozowanym u dzieci nowotworem krwi jest ostra białaczka limfoblastyczna, która występuje u 80% chorych dzieci do 1.5 roku życia. Znacznie mniej popularna jest ostra białaczka szpikowa oraz przewlekła białaczka szpikowa. U dzieci pojawiają się w zasadzie takie same objawy, jak u dorosłych, jednakże z drobną różnicą. Dzieci odczuwają ból nóg i wszystkich kości, który najczęściej występują w nocy.

Najczęstsze objawy białaczki to :

  • nienaturalne osłabienie, ospałość i bladość;
  • długotrwałe infekcje;
  • gorączka;
  • siniaki lub ciemnoczerwone wybroczyny,
  • krwawienia z nosa;
  • krwawienia dziąseł przy myciu zębów;
  • bóle mięśni i stawów;
  • powiększone węzły chłonne na karku, pod pachami i w pachwinach.

Badania diagnostyczne

W celu poprawnego zdiagnozowania białaczki wykonuje się badania obrazowe i laboratoryjne, które w przypadku wystąpienia choroby, stwierdzają powiększenie się śledziony i wątroby. W morfologii krwi liczba leukocytów może być różna, lecz w rozmazie krwi pojawiają się nieprawidłowe komórki plastyczne. Ponadto w szpiku kostnym zachodzi intensywny rozrost tych komórek.  intensywnego rozrostu tych komórek w szpiku kostnym. W celu potwierdzenia diagnozy niezbędne jest pobranie szpiku kostnego. Później przeprowadzane są liczne badania pobranego materiału.

Leczenie białaczki u dzieci

W leczeniu białaczki stosowana jest metoda chemioterapii, która ma na celu przywrócenie równowagi między białymi a czerwonymi krwinkami. W zależności od rodzaju białaczki stosowana jest chemioterapia wstępna lub dokanałowa. Chemioterapia wstępna nazywana też indukcyjną, polega na przyjmowaniu przez dziecko różnorakich leków w formie tabletek lub dożylnie. W przypadku chemioterapii dokanałowej leki mogą być wstrzykiwane bezpośrednio do płynu mózgowo-rdzeniowego. Ten rodzaj chemioterapii stosowany jest, gdy komórki nowotworowe rozprzestrzeniają się do rdzenia kręgowego lub mózgu. Czasami oprócz chemioterapii konieczne jest zastosowanie leczenie radioterapią, czyli naświetlenie promieniami jonizującymi. Dzięki radioterapii, komórki nowotworowe są likwidowane, a także powodują zmniejszenie opuchlizny węzłów chłonnych.

Autor: Grzegorz Kozłowski

Komentarze do: Białaczka u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz