Szukaj

Co warto wiedzieć o raku?

Podziel się
Komentarze0

4-go lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Wiele organizacji wykorzystuje ten dzień po to, by poszerzyć wiedzę ludzi na ten temat. Rak jest chorobą, której większość społeczeństwa obawia się, nie znając szczegółów na jej temat.

Co warto wiedzieć o raku?


Chociaż metody leczenia znacznie się poprawiły i szanse na wyleczenie nowotworu są coraz większe, 3 spośród 4 ankietowanych nadal ma spore obawy. Trudno się temu dziwić, jest to bowiem choroba śmiertelna.

Mity na temat raka

Istnieje wiele mitów na temat nowotworów, które podczas Światowego Dnia Walki z Nowotworem zostają wyjaśnione przez różne organizacje.

Pierwszy z mitów brzmi: rak jest tylko problemem medycznym. Okazuje się, że nie tylko. Nowotwór ma negatywne skutki także w obszarze politycznym , społecznym i gospodarczym. Jeśli ludzie żyją w biedzie, nie znajdą dodatkowego dochodu, by wyleczyć się z choroby.

Drugi mit mówi, że rak jest chorobą dotykającą  tylko ludzi starszych i występującą tylko w krajach rozwijających się. W rzeczywistości jest to choroba, która może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy miejsca pobytu. Choroba ta jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Mit nr trzy: rak jest wyrokiem smierci. Należy tutaj podkreślić, iż wiele z tych nieuleczalnych nowotworów funkcjonuje zgodnie z zasadą: im wcześniej rozpoznane, tym łatwiej wyleczone. Wiadomo, że osoba u której rak został rozpoznany jeszcze we wczesnym stadium ma większe możliwości jego całkowitego wyleczenia niż ta, u której rak nowotwór zdążył się już rozprzestrzenić.

Czwarty mit głosi, że rak jest porażką. Niekoniecznie musi tak się stać. Wszystko jest w naszych rękach. Jeśli uda nam się zmienić przyzwyczajenia, istnieje spora szansa na wyleczenie. Jeśli będziemy się poruszać na świeżym powietrzu, zdrowo się odżywiać, zrezygnujemy z używek, takich jak papierosy i alkohol, będziemy unikać promieni UV zmniejszymy ryzyko zapadnięcia na raka.


Światowa Walka z Rakiem

Naukowcy opracowali światową deklarację na temat nowotworów, którą można podpisać także w internecie. Podpisanie deklaracji sprawi, iż politycy będą mogli zdziałać więcej na rzecz pacjentów z nowotworem. Celem deklaracji jest redukcja nadwagi, spożycia nikotyny i alkoholu, jak i wprowadzenie programu opierającego się na szczepieniu przeciw rakowi szyjki macicy.  Według ekspertów deklaracja pozwoli na zmniejszenie liczby zachorowań aż o 2/3.

Prawie pół miliona ludzi co roku dowiaduje się, że ma raka. Rozpoczyna się walka na śmierć i życie, w której większość ludzi mimo wszystko przegrywa. Naukowcy szykują nową strategię i tym sposobem dają nadzieję pacjentom.

Walka z rakiem często kończy się śmiercią, ponieważ guz nie został wystarczająco wcześnie rozpoznany. Przy okazji Światowego Dnia Walki Z Rakiem odkryto, że zdrowy tryb życia może redukować ryzyko choroby. Także palenie stanowi tutaj poważny czynnik walki z rakiem. Wiadomo, że osoby które palą papierosy są bardziej narażone na raka płuc niż te, które stronia od papierosów. Jednakże bierni palacze także są narażeni na skutki palenia. Dlatego jeśli chce się zachować zdrowe płuca nie powinno się przebywać w towarzystwie osób palących.

Nasze życie jest także w niebezpieczeństwie, gdy sięgamy po alkohol, ponieważ substancja ta ma podobne właściwości do nikotyny i również przyczynia się do powstania raka. 30000 mężczyzn umiera rocznie na raka płuc.
Lekarze są jednak dobrej myśli i starają się wymyślić nową technikę walki z rakiem. Uważają, że trzeba wziąć pod uwagę indywidualność każdego pacjenta.

Znanych jest około 200 rodzajów nowotworów i każdy objawia się inaczej u każdego pacjenta. Eksperci twierdzą, że w takich przypadkach jak np. rak piersi nie można zrezygnować z typowej terapii przeciw nowotworowi. W tym przypadku chemioterapia jest bardzo skuteczna, dlatego nie należy zmieniać nawyków.

Oczywistym jest to, iż coraz to nowsze technologie walki z rakiem będą niosły za sobą ryzyko. Pojawia się także problem płatności. Kto za to wszystko zapłaci? Badanie pojedynczych komórek jest bardzo drogie, również przepisywane leki dla pacjentów z nowotworem nie zaliczają się do najtańszych. Także nielegalne metody leczenia są bardzo drogie. Wiadomo, że nie każdemu dane jest wyleczyć się całkowicie, bądź nie każdego jest stać na nowoczesne metody leczenia, ale warto zaryzykować.

Należy tylko pamiętać, że każda terapia oddziaływuje inaczej na każdego pacjenta. Zanim lekarz zleci jakikolwiek rodzaj terapii powinien dokładnie zapoznać się z wcześniejszym leczeniem pacjenta, jak i z jego trybem życia.

Może jednak czasem warto zapłacić więcej za leczenie ale mieć pewność, że jest ono skuteczne i że straszna chorobą, z którą walczymy kiedyś ustanie?

Komentarze do: Co warto wiedzieć o raku?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz