Szukaj

Dziesięć najczęstszych mitów o raku!

Podziel się
Komentarze2

Można rzec, że rak stał się naszą codziennością. Wciąż jesteśmy bombardowani najnowszymi doniesieniami o odkryciach z dziedziny walki z chorobą oraz o kolejnych tysiącach ofiar śmiertelnych, jakie za sobą pociągnął. Ten natłok informacji z jednej strony powoduje nasze zobojętnienie na ten problem, a z drugiej strony- napawa nas lękiem o to, że rak i śmierć to synonimy. Poniżej udowodnimy, że wcale nie musi tak być!

Dziesięć najczęstszych mitów o raku!

Mit pierwszy: chirurgiczna interwencja prowadzi do dalszych przerzutów

Rzeczywiście, zdarzają się przypadki, w których po dokonaniu zabiegu chirurgicznego pojawiły się przerzuty na inne narządy. Taka sytuacja wynika jednak przeważnie z nieodpowiedniej „sterylności onkologicznej”. Jest to pojęcie wprowadzone przez lekarzy dla nazwania wszystkich czynności mających na celu zapobieganie w trakcie zabiegu dostania się oderwanych komórek nowotworowych do układu krwionośnego.

W innych wypadkach, przerzuty mogą wynikać z tego, iż usunięto tylko pewną część guza ( z różnych względów medycznych nie mogła być to całość) i pozostały fragment (lub inne istniejące już wcześnie zmiany nowotworowe) w  wyniku pewnych reakcji rozprzestrzeniają się szybciej w organizmie. Nie jest to jednak w żaden sposób możliwe do przewidzenia. Mimo takich przypadków, badania wykazują, że interwencja chirurgiczna jest najskuteczniejszą metodą walki z rakiem!

Mit drugi: chemioterapia jest szkodliwa

Nie da się ukryć, że w chemioterapii stosuje się bardzo mocne środki, które mocno wpływają na nasz organizm pociągając za sobą wiele skutków ubocznych. Do tych najłagodniejszych należą kwestie estetyczne jak: wypadanie włosów czy osłabiona kondycja skóry.

Jednak chemioterapia prowadzi również do intensywnego osłabienia organizmu, wymiotów i innych niepożądanych efektów. Mimo tego, jest konieczna w walce z rakiem. W wielu przypadkach jest jedynym możliwym rozwiązaniem, a jako środek pooperacyjny jest absolutnie konieczna w celu zapobiegania nawrotom choroby. Stare polskie przysłowie mówi, że to co gorzkie leczy najlepiej.

Wprawdzie „gorycz” chemioterapii jest istotnie bardzo „gorzka”, jednak ostatecznie- może okazać się szansą na nowe życie, więc warto zacisnąć zęby i przetrwać wszelkie nieprzyjemne chwile.

Mit trzeci: rak jest zaraźliwy

To największa bzdura jaką można usłyszeć. Rak może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, w tym także bakteriami, jednak nie są to bakterie, którymi można się zarazić przebywając z chorą osobą w jednym pomieszczeniu. Najczęstszą przyczyną raka jest ogólne zanieczyszczenie świata: wszelkie toksyny zawarte w powietrzu i pożywieniu. W wielu przypadkach jest to również choroba dziedziczna, ale na pewno nie rozprzestrzenia się ona jak przeziębienie!


Mit czwarty: medycyna alternatywna pomaga w leczeniu raka

Wiele osób próbuje wszelkich możliwych dostępnych metod, aby tylko wyleczyć chorobę, gdyż ich wola życia jest tak silna, jednak metody alternatywne przeważnie nie przynoszą pożądanych skutków. Co więcej, mogą nawet zaszkodzić, gdyż ich działanie nie jest do końca wytłumaczalne, podobnie jak niewytłumaczalnych jest wciąż wiele kwestii związanych z rakiem. Zderzenie dwóch enigmatycznych rzeczy przeważnie nie prowadzi do niczego dobrego, dlatego bezpieczniej jest oddać się w ręce specjalistów niż szarlatanów!

Mit piąty: zgrubienie na piersi świadczy o raku

Jest wiele rodzajów zgrubień, które mogą pojawić się u pań, jednak 80 % z nich to zupełnie nieszkodliwe drobne włókniaki lub torbiele. Mogą one być wywołane zakłóceniami gospodarki hormonalnej w organizmie lub przerostem tkanki gruczołowej. Zazwyczaj nie są groźne, niektóre z nich można usunąć za pomocą zmiany diety, inne usuwa się chirurgicznie, a czasami nie jest konieczna żadna reakcja na obecność takiego guzka. Niemniej jednak, każda zmiana w piersi powinna być skonsultowana z lekarzem, gdyż on najprecyzyjniej określi czy na pewno nie ma ryzyka groźnego nowotworu.


Mit szósty: pozytywny wynik cytologii zwiastuje rozwój choroby nowotworowej

Cytologia jest badaniem przeprowadzanym na podstawie wymazu z szyjki macicy. Wynik określa się w czterostopniowej skali. Typ I i II świadczą o stabilnej sytuacji, natomiast typ IV i V sygnalizują pewne zaburzenia. Dopiero wtedy wykonuje się dalsze badania, które sprecyzują z jakiego typu problemem mamy do czynienia. Niekoniecznie musi być to rak! Jest wiele innych przypadłości, które powodują wynik IV i V w cytologii. Mogą to być: stany zapalne, a także zakażenia bakteryjne lub wirusowe.

Mit siódmy: siniaki i guzy spowodowane uderzeniem są przyczyną raka

Zdecydowanie jest to nieprawdą! Guz wywołany (przykładowo) zderzeniem ze ścianą, a guz będący zmianą nowotworową to dwa zupełnie inne rodzaje guza. Jedyne co je łączy to nazwa. Ten pierwszy powstaje w wyniku uszkodzenia tkanek i miejscowego wylewu krwi. Przeważnie jest zupełnie niegroźny i znika samoczynnie. Guz nowotworowy z kolei jest wynikiem nadmiernego rozrostu komórek i jak wiemy- może nieść za sobą poważne konsekwencje. Pamiętajmy więc, że po upadku nie grozi nam zachorowanie na raka, ale warto zbadać się pod kątem innych dolegliwości np. wstrząśnienia mózgu.

Mit ósmy: jedzenie odgrzewane w mikrofalówce może być przyczyną raka

Mikrofalówka sama w sobie (i wydzielane przez nią mikrofale) nie są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi raka. Jedyne co może go powodować to gotowe jedzenie kupowane w supermarketach do szybkiego odgrzewania. Przeważnie produkty przeznaczone dla osób o wyjątkowo intensywnym trybie życia są pełne szkodliwych chemicznych substancji, które rzeczywiście mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych. Nie zależy to jednak od sposobu ich przyrządzania, ale od ich pierwotnego składu.

Mit dziewiąty: korzystanie z telefonu komórkowego powoduje guza mózgu

Jak wiele innych dobrodziejstw techniki, tak i telefon komórkowy może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie stwierdzono jednak, aby fale radiowe mogły w jakikolwiek sposób przyczyniać się do powstawania raka.

Mit dziesiąty: rak oznacza śmierć

Nie każdy nowotwór jest jednoznaczny z natychmiastową śmiercią. Lekarze nieustannie prowadzą intensywne badania nad nowymi metodami diagnozy i leczenia nowotworów. W medycynie znanych jest mnóstwo przypadków skutecznego wyleczenia raka, bez kolejnych nawrotów choroby. W ciągu ostatnich lat, w samych Stanach Zjednoczonych śmiertelność pośród chorych na raka spadła o 20 %.

Ważne jest przede wszystkim szybkie wykrycie choroby i prędka reakcja, dlatego nie bójmy się wizyt lekarskich, kiedy coś w naszym stanie zdrowia nas niepokoi. Kiedy usłyszymy diagnozę stwierdzającą raka, nie traktujmy jej jak wyroku. Zawsze trzeba mieć nadzieję, a postępy w medycynie pozwalają zamienić ją w rzeczywistość!

Autor: Karolina Podlasek

Komentarze do: Dziesięć najczęstszych mitów o raku! (2)

renii
renii 03-05-2013 14:26

mity

1

Nie zawsze warto wierzyć mitom, najlepiej odnieść się do bardziej wiarygodnych informacji niż popadać w panikę, bo to często wychodzi nam na niekorzyść.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze