Szukaj

Ostra białaczka limfoblastyczna

Podziel się
Komentarze2

Ostra białaczka limfoblastyczna (acute lymphoblstic leukemia - ALL) wynika z nabytego (nie dziedzicznego) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym.

Inne nazwy choroby: Acute lymphoblstic leukemia; ALL;
Ostra białaczka limfoblastyczna jest złośliwym schorzeniem rozrostowym, występującym najczęściej u ludzi młodych. Występuje głównie u dzieci i stanowi 95% białaczek. U dorosłych obserwuje się jej występowanie przeważnie przed 30 rokiem życia i stanowi tylko 20% wszystkich ostrych białaczek. Zasadnicze objawy i powikłania są podobne jak w ostrej białaczce szpikowej. Z cech różniących obserwuje się częstsze występowanie powiększenia węzłów chłonnych i śledziony. Wśród powikłań na szczególną uwagę zasługują zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym o charakterze białaczki opon mózgowych.


W większości przypadków przyczyna ostrej białaczki limfoblastycznej nie jest jasna. Kilka czynników wiązano ze zwiększeniem ryzyka choroby. Należą do nich:
  • narażenie na wysokie dawki promieniowania, dokładnie poznane na przykładzie pozostałych przy życiu ludzi po wybuchu bomby atomowej w Japonii,
  • narażenie na substancje chemiczne takie jak benzen czy gaz musztardowy,
  • predyspozycja genetyczna mechanizmy wewnątrzustrojowe:hormonalne, immunologiczne i inne.
Leczenie:

Pacjenci z ostrą białaczką limfoblastycznej potrzebują leczenia tak szybko jak tylko jest to możliwe po zdiagnozowaniu choroby. Głównym celem leczenia jest doprowadzenie do remisji, czyli stanu w którym będą nieobecne we krwi i szpiku białaczkowe komórki blastyczne, obraz krwi obwodowej będzie prawidłowy.

Dzieci są zawsze leczone w jednym z odpowiednio wyposażonych i przygotowanych ośrodków ogólnopolskich. Przed rozpoczęciem kuracji często robi się dziecku transfuzję krwi: nabierze wtedy żywszych kolorów, powinny skończyć się krwawienia i przestać robić siniaki. Może także dostawać antybiotyki.

Komentarze do: Ostra białaczka limfoblastyczna (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 23-08-2022 05:30

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine

1

Cymetydyna leczenie raka sprzedam lek nowotwor cymedytyna cimetidine Artykuł poniżej jest automatycznym tłumaczeniem z angielskiego artykułu https://www.wise-geek.com/what-are-the-possibilities-of-using-cimetidine-f... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze