Szukaj

Rejestr aktywnych dawców szpiku kostnego

Podziel się
Komentarze0

Codziennie, aż 10 osób w Polsce otrzymuje diagnozę: białaczka. Aż 7 spośród nich musi szukać dawców szpiku w rejestrach dawców niespokrewnionych. Aby promować ideę dawstwa szpiku kostnego oraz powiększyć listę potencjalnych dawców, Fundacja Urszuli Smok „Podaruj życie” wraz z firmą TEVA Polska po raz drugi wspólnie organizują akcję „Prezent naSZPIKowany dobrem”.Od listopada, w biurze firmy prowadzone są działania edukacyjne, a w styczniu odbędą się badania krwi pracowników firmy Teva oraz spotkanie z hematologiem, dawcami i biorcami. Inicjatywę wspiera aktor Maciej Wilewski, który także weźmie udział w badaniach krwi, aby wraz z 50 pracownikami firmy TEVA zasilić rejestr aktywnych dawców.
Transplantacja szpiku kostnego jest dla wielu tysięcy chorych ludzi jedyną szansą na całkowite wyleczenie. Zabieg jest niezbędny zwłaszcza w przypadku zachorowania na ostrą białaczkę szpikową - nowotwór krwi diagnozowany rocznie u ponad 1,5 tys. osób w Polsce.
Według statystyk podanych przez Urszulę Smok, założycielkę Fundacji „Podaruj życie”: „Aż 70 proc. pacjentów nie posiada dawcy wśród najbliższych krewnych i muszą poszukiwać go wśród osób niespokrewnionych. Statystyczna szansa doboru odpowiedniego dawcy do biorcy wynosi jak jeden do 20 tys. - zapotrzebowanie jest więc ogromne.
W polskich rejestrach w dalszym ciągu jest jednak za mało potencjalnych dawców - ok. 200 tys. Dla porównania,
w światowym banku szpiku zarejestrowanych jest ich ponad 14 mln, a na przykład w banku niemieckim ponad 4 mln. Warto podkreślić, że dawcą szpiku może zostać każdy. To nic nie kosztuje, a sam zabieg  jest bezpieczny i nie zagraża zdrowiu. Wystarczy chęć udzielenia pomocy drugiemu człowiekowi - chęć podarowania życia.”
Przebadanie jednego dawcy wymaga nakładów finansowych. Fundacja Urszuli Smok wydaje na ten cel ok. 500 zł. Dlatego, w ramach akcji "Prezent naSZPIKowany dobrem" firma TEVA, aby wspomóc Fundację, zdecydowała się sfinansować przebadanie próbek krwi i DNA swoich pracowników, dzięki czemu mogą oni od razu trafić do bazy aktywnych dawców. „Nasza akcja ma charakter cykliczny - w tym roku realizujemy drugą edycję i zamierzamy
ją kontynuować w przyszłości. Temat jest bardzo ważny i potrzebny. Powodem tak małej liczby potencjalnych dawców są strach i niewiedza. Chcemy wykorzystać nasz potencjał, aby uczestniczyć w edukacji społeczeństwa i obalić mity związane z zabiegiem oddawania szpiku, który jest bezbolesny, nie pozostawia blizn, a może się przyczynić do uratowania czyjegoś życia.


Cieszymy się, że nasi pracownicy tak licznie i chętnie zgłaszają się do udziału w badaniach. Wszyscy w firmie jesteśmy bardzo zaangażowani i czujemy się odpowiedzialni - jesteśmy firmą farmaceutyczną i zależy nam na poprawianiu kondycji zdrowotnej społeczeństwa.” - komentuje Michał Nitka, Dyrektor Generalny firmy TEVA Pharmaceuticals Polska.

Kto może zostać dawcą szpiku i gdzie powinien się zgłosić?
Według dr. Janusza Lange z Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych we Wrocławiu, dawcą szpiku może zostać każdy dorosły, w dobrym stanie zdrowia i poniżej 50. roku życia. Dawstwo wyklucza m.in. infekcja wirusem HIV, zapalenie wątroby typu B i C, cukrzyca, gruźlica, choroby onkologiczne, niektóre choroby hematologiczne. W celu rozpoznania wykonuje się odpowiednie badania morfologiczne.


Szpik można pobierać dwiema metodami - z talerza biodrowego lub z krwi obwodowej.


  • Aby pobrać komórki szpiku z krwi obwodowej trzeba na kilka dni przedtem podawać podskórnie lek stymulujący przechodzenie komórek macierzystych do krwi obwodowej. Zabieg ten trwa nieco dłużej, ale jest bezbolesny.
  • Pobieranie z talerza kości biodrowej odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W tym przypadku, nieprzyjemnym objawem może być bolesność w miejscach wkłuć po ustąpieniu znieczulenia, ale chory zawsze otrzymuje adekwatne leczenie przeciwbólowe. Może się też pojawić jednodniowa gorączka.


Liczba komórek szpiku pobranych od dawcy jest niewielka - stanowi około jedną dziesiątą jego szpiku - i zostaje szybko odbudowana. Istnieje prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie dawca zostanie ponownie poproszony o oddanie krwi lub płytek krwi dla pacjenta poddawanego przeszczepieniu szpiku.Aby zadeklarować chęć zostania dawcą szpiku należy wypełnić formularz "Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej", który można otrzymać w stacjach krwiodawstwa, Zakładach Opieki Zdrowotnej oraz w Internecie na www.poltransplant.org.pl. Po wszelkie informacje na temat dawstwa szpiku można zgłosić się również do Fundacji Urszuli Smok „Podaruj życie” www.podarujzycie.org.

Komentarze do: Rejestr aktywnych dawców szpiku kostnego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz