Szukaj

Promieniowanie X zwiększa ryzyko raka tarczycy

Podziel się
Komentarze1

Radiografia wykonywana u dentysty jest tak samo szkodliwa jak wszystkie inne. Dziennik Acta Oncologica donosi, że promieniowanie rentgenowskie stosowane do diagnostyki w stomatologii podwyższa ryzyko wystąpienia raka tarczycy.


Naukowcy potwierdzają, że ludzie często mający do czynienia z tego typu radiografią, są 10 razy bardziej narażeni na zachorowanie na tego rodzaju raka niż ci, którzy nigdy nie byli poddani takiemu badaniu.

Użyteczność promieni X powinna zostać zrewidowana, ponieważ są one, na nieszczęście, stale używane w gabinetach, w celu rutynowej kontroli, albo też u całkiem nowych pacjentów. Naukowcy przypominają więc, że radiografia do diagnostyki stomatologicznej powinna być używana tylko w przypadkach specyficznych potrzeb klinicznych.


Od 30 lat poziom występowania raka tarczycy wzrósł dwukrotnie i niebezpieczeństwa związane z promieniowaniem X do diagnostyki stomatologicznej są niedoceniane. Badacze zalecają noszenie lekkiego kołnierza z ołowiu albo śliniaka, w celu ochrony tarczycy podczas radiografii.

Gruczoł tarczycowy jest bardzo ważnym gruczołem i jednym z głównych gruczołów człowieka.

Komentarze do: Promieniowanie X zwiększa ryzyko raka tarczycy (1)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze