Szukaj

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Podziel się
Komentarze0

Mimo tego, że nakłaniamy nasze pociechy do dbania o swój uśmiech, niestety zdarza się, że znajdujemy w jego uzębieniu różne ubytki, które mogą być dla dziecka bolesne, a także mogą prowadzić do powikłań. Jak możemy z tym walczyć?

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Szkodliwe bakterie

Czym właściwie jest próchnica? Próchnica jest chorobą zmineralizowanych cząstek zęba, która spowodowana jest infekcją wywołaną przez bakterie. Jej skutkiem są ubytki w zębach. W jamie ustnej istnieje 700 rodzajów bakterii. Te szkodliwe są przenoszone z jednej osoby na drugą, na przykład w trakcie pocałunku. Następnie rozmnażają się i powodują próchnicę. Zakładanie wypełnienia jest tylko leczeniem objawów. Warto też wspomnieć o tym, że zęby mleczne są bardziej podatne na próchnicę od zębów stałych. Należy zatem zwalczyć przyczynę ubytków.

Przyczyny próchnicy

Istnieje kilka powodów, dla których pojawia się próchnica u dziecka. Pierwszym z nich jest za duża ilość spożywanych cukrów, na przykład w słodyczach lub słodkich napojach. Wystarczy, że dziecko wypije mleko przed snem, a stworzy to pożywkę dla drobnoustrojów. Kolejną przyczyną ubytków, jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Rozmnożone w jej wyniku bakterie atakują zębinę i w czasie rozkładania cukrów wytwarzają kwasy rozmiękczające i niszczące szkliwo. Oprócz tego dziecko może mieć genetyczne osłabione szkliwo, co grozi częstszymi ubytkami w zębach.

Odpowiednia pielęgnacja

Jak należy postępować, aby próchnica u naszego dziecka się nie rozwijała? Jeśli dziecko jest jeszcze w wieku niemowlęcym i nie ma jeszcze ząbków, można przemywać jego dziąsła gazikiem nasączonym letnią, przegotowaną wodą lub rumiankiem. Kiedy ząbki zaczną się pojawiać, można je początkowo myć miękką, silikonową szczoteczką nakładaną na palec, bez użycia pasty. A kiedy zębów wyrośnie więcej, można przejść na szczoteczkę o miękkim włosiu z użyciem pasty bez fluoru. To pomoże zlikwidować bakterie.


Kiedy dziecko ukończy 6 miesięcy, można zapytać pediatrę o możliwość podawania mu fluoru w kroplach. Ten pierwiastek wzmacnia szkliwo zębów i sprawia, że są mniej podatne na próchnicę. Można go dodawać do soków i herbaty, nie dodaje się fluoru do mleka, ponieważ wiążąc się z wapniem, traci swoje właściwości. Jeżeli jednak do przygotowywania posiłków dla dziecka używa się wody mineralnej z zawartością fluoru powyżej 0,3 mg/l, to nie jest wskazane dodatkowe podawanie tego pierwiastka.


Należy dbać o to, aby dziecko nie spożywało zbyt wiele słodzonych dań, słodyczy i słodkich napojów. Zawarte są w nich cukry, które sprzyjają powstawaniu próchnicy. Co najmniej do zakończenia pierwszego roku życia, dziecku nie powinno się dawać słodkości.

Warto odzwyczaić malucha od butelek ze smoczkiem. Półroczne dziecko można nauczyć pić z kubka-niekapka albo przez słomkę, a gęstsze potrawy podawać mu łyżeczką. Powinno się unikać oblizywania łyżeczek czy smoczków, ponieważ w ten sposób przekazujemy dziecku szkodliwe dla jego szkliwa bakterie.

Oprócz tego warto dbać o to, aby dziecko nic nie jadło po wieczornym myciu zębów. Pod koniec pierwszego roku życia większość dzieci nie potrzebuje wieczornych karmień.

Starsze dziecko należy uczyć, jak odpowiednio dbać o higienę i zwracać uwagę, czy właściwie myje zęby. Kiedy maluch będzie potrafił pluć, można zacząć myć jego zęby pastą z fluorem. Na początku może potrzebować pomocy, jeśli jednak bardzo chce samodzielnie szczotkować zęby, można mu kupić szczoteczkę elektryczną. Dobrym pomysłem jest również kupienie tabletek barwiących zęby na różowo. Dziecko wtedy widzi, gdzie zęby są niewyszczotkowane. Co trzy miesiące lub po każdej infekcji powinno się wymieniać szczoteczkę na nową. Warto, aby dziecko regularnie odwiedzało stomatologa, który może wskazać nam odpowiednie metody zapobiegania próchnicy, jak również zadba o właściwe leczenie zębów, takie jak lakowanie, lakierowanie czy lapisowanie zębów (lakowanie polega na uszczelnienieniu bruzd w zębach, lakierowanie jest powleczeniem wszystkich powierzchni zęba preparatem ze stężonym fluorem, z kolei lapisowanie to zabieg, który wykonuje się w celu zatrzymania próchnicy rozwijającej się w obrębie zębiny i szkliwa).

Dzięki regularnym wizytom u dentysty całkowicie zapobiegniemy lub powstrzymamy ewentualny rozwój próchnicy u naszej pociechy.

Komentarze do: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz