Szukaj

Zgrzytanie zębami może być niebezpieczne!

Podziel się
Komentarze0

Zgrzytanie zębami może występować w nocy bądź w ciągu dnia i przybierać najróżniejsze formy. Wielu ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że stanowi ono problem, który może nieść ze sobą groźne dla zdrowia konsekwencje. Warto więc dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. 

Zgrzytanie zębami może być niebezpieczne!

Tarcie, zgrzytanie czy zaciskanie zębów określa się w medycynie terminem bruksizm. W większości przypadków objawia się on podczas snu, a więc zupełnie nieświadomie. Dlatego też wiele osób nie ma pojęcia, że cierpi na tę przypadłość. Często problem wychodzi na jaw dopiero podczas wizyty u dentysty, który odkrywa uszkodzenia szkliwa. Siła nacisku, jaką człowiek wytwarza zaciskając zęby w trakcie snu, może być bowiem ekstremalna i wynosić nawet do 400kg. W skrajnych przypadkach zdarza się, że zęby zdzierane są aż do samych dziąseł.

Skąd to się bierze?

Specjaliści są zdania, że główną przyczyną zgrzytania zębami jest stres. Dowodzą tego eksperymenty przeprowadzane na zwierzętach, a konkretnie na szczurach. Gryzonie, u których wywołano silny stres, gryzły twarde kawałki drewna. Wskutek tego ilość hormonów stresu we krwi zwierząt znacznie się zmniejszyła.

Tarcie zębami jest więc naturalną reakcją, za pomocą której człowiek próbuje zredukować stres nagromadzony w organizmie. Badania wykazują, że znacznie bardziej podatne na bruksizm są kobiety. Czynnikiem sprzyjającym zgrzytaniu zębami mogą być także wady zgryzu czy ubytki nazębne. Inną przyczyną może być przeciążenie mięśni karku. Pacjenci, poprzez napięcie mięśni żucia, próbują je odciążyć. Niestety, dzieje się to kosztem ich zębów i szczęki.


Czym skutkuje?

Wskutek silnego tarcia bądź zgrzytania zębami może dojść do uszkodzenia stawu żuchwowego, czyli tzw. zespołu Costena. Wówczas ruchom szczęki towarzyszą silne bóle, co uniemożliwia mówienie czy przyjmowanie posiłków. Symptomem wystąpienia schorzenia mogą być również bóle ucha, szumy czy problemy ze słuchem. Niekiedy dolegliwości bólowe są tak dotkliwe, że chory nie jest w stanie poruszyć głową. 

Bruksizm jest szczególnie niebezpieczny dla osób z zapaleniem dziąseł. Choroba rozwija się wówczas znacznie szybciej, niszcząc zęby w zastraszającym tempie.

Jak zapobiegać?

W przypadku zgrzytania zębami w ciągu dnia bardzo dużo zależy od silnej woli samego pacjenta. Może on, przy dużej koncentracji, spróbować oduczyć się szkodliwego przyzwyczajenia.

U osób, które zaciskają zęby nieświadomie podczas snu, stosuje się często szyny ochronne na zęby, które mają za zadanie nie tylko chronić uzębienie, ale i hamować ruchy szczęki.

Ponadto, osoby cierpiące na bruksizm powinny możliwie zminimalizować czynniki, które sprzyjają występowaniu schorzenia. Pomocne w ograniczeniu stresu mogą okazać się ćwiczenia relaksacyjne. Chorzy powinni również unikać spożywania alkoholu i innych środków odurzających. Poważniejsze zaburzenia psychiczne i depresje muszą być leczone pod okiem specjalisty.

Należy pamiętać, że zaciskanie szczęki i zgrzytanie w przypadku małych dzieci, u których ząbki dopiero się pojawiają, jest czymś naturalnym. U dorosłych jednak może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Pamiętajmy więc o regularnych wizytach u dentysty i ograniczeniu sytuacji stresowych. 

Autor:

Katarzyna Giętkowska

Komentarze do: Zgrzytanie zębami może być niebezpieczne!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz