Szukaj

Na czym polega leczenie kanałowe?

Podziel się
Komentarze0

Leczenie kanałowe nazywane jest również endodoncją lub endodoncją mikroskopową. Jest to metoda leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Kiedyś kończyło się to natychmiastowym usunięciem zęba.

Na czym polega leczenie kanałowe?
Wszystko rozwija się w zadziwiająco szybkim tempie i leczenie kanałowe jest już standardem. Zapalenie miazgi zęba to po prostu próchnica, która zaatakowała szkliwo. Zabieg endodoncji polega na usunięciu zarażonej miazgi zarówno z komory jak i kanałów zęba. Następnie wypełniana jest odpowiednim materiałem, którym najczęściej jest gutaperka. Taki zabieg, pozwala znacząco wydłużyć żywotność zęba, a jest on poszerzaniem, oczyszczaniem i wypełnieniem kanału korzeniowego.

Strach przed dentystą

Mimo popularności tego zabiegu, który w Polsce jest bardzo popularny i rutynowo wykonywany na tysiącach zębów to wiele pacjentów boi się podjąć tego rodzaju leczenia. Wszystko spowodowane jest ogromnym bólem. Jedyną myślą w takiej sytuacje, jest natychmiastowe pozbycie się tego uporczywego zęba i wyrwanie go. Nie zawsze jest to dobrym rozwiązaniem. Owszem, jest one szybkie i skuteczne, ale pozostaje dziura w uzębieniu. Leczenie kanałowe nie jest bardzo bolesne, ani straszne tak jak mogło by się wydawać. Przedłuża życie zęba i nie powoduję uszczerbków w jamie ustnej. Nowoczesne rozwiązania i metody znieczulające pozwalają przeżyć zabieg bezboleśnie.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem jest ustalenie diagnozy. Lekarz musi zbadać i rozpoznać przyczynę powodu, dlaczego ząb musi być leczony kanałowo. Najbardziej powszechnym problemem jest próchnica, nazywana również chorobą bakteryjną tkanek twardych zęba. Stomatolog, aby dobrze ustalić diagnozę potrzebuję jeszcze przeprowadzić kilka badań. Rutynowe jest zdjęcie RTG zęba, który ma być leczony. Kobiety w ciąży muszą mieć na uwadze promieniowanie RTG, które może być niebezpieczne dla ich stanu. Dlatego ważna jest rozmowa z dentystą lub lekarzem.

Po przeprowadzaniu badań, ustaleniu diagnozy, stomatolog przystępuję do leczenia. Pierwszym krokiem jest znieczulenie miejscowe. Dzięki temu, pacjent nie będzie odczuwał bólu podczas przebiegu zabiegu. Potem, otwierane zostają komory zęba, dzięki czemu możliwy będzie dostęp do kanałów korzeniowych, a następnie usunięcie jak największej ilości miazgi komorowej i kanałowej. W tym samym czasie, opracowywane są kanały korzeniowe za pomocą specjalnych narzędzi kanałowych i środków chemicznych, polega to na całkowitym usunięciu resztek miazgi i toksyn bakteryjnych, które osadziły się w kanałach. Po tym, kanały zostają odpowiednio poszerzone na całej swojej długości, dzięki czemu możliwe będzie szczelne wypełnienie kanałów materiałami obojętnymi dla organizmu człowieka. Na samym końcu, możliwa jest odbudowa korony zęba i zakończenie zabiegu.

Koszty leczenia zależą w dużej mierze od indywidualnych cenników stomatologicznych, które liczone są w zależności od złożoności leczenia oraz ilości kanałów w leczonym zębie. Niektóe zabiegi można pokryć z ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia.

Stereotyp dentysty

Mylny jest często powtarzany stereotyp, że leczenie endodontyczne jest bolesne. Jeśli tylko miazga zęba jest żywa, zawsze przeprowadza się ten zabieg w miejscowym znieczuleniu, a w przypadkach, kiedy ząb jest już martwy nie ma potrzeby znieczulania (obumarły ząb nie reaguje bólem z powodu braku zakończeń nerwowych przewodzących bodźce bólowe). Bezpośrednio po zabiegu i przez kilka kolejnych dni ząb może być tkliwy. Jest to normalna reakcja organizmu na „ranę,” którą się tworzy usuwając zakażoną miazgę. Dolegliwości można złagodzić ogólnodostępnymi środkami przeciwbólowymi. Przed i po leczeniu kanałowym zawsze wykonuje się zdjęcia RTG w celu oceny stanu zęba przed i po zabiegu.

Ratowanie własnych zębów jest najlepszym rozwiązaniem, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym. Żadne uzupełnienie protetyczne nie jest w stanie równie dobrze zastąpić naturalnego zęba. Ani implant, ani proteza nigdy nie odtworzy równie dobrze funkcji i estetyki własnego zęba. Jest to także znacznie mniej kosztowny sposób leczenia niż ekstrakcja (usunięcie zęba) i późniejsze jego uzupełnienie za pomocą korony na implancie czy mostu protetycznego. Leczenie kanałowe ma wysoki wskaźnik powodzenia i wiele zębów przeleczonych endodontycznie służy pacjentom przez bardzo długi czas

Autor:

Damian Nowaczek

Komentarze do: Na czym polega leczenie kanałowe?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz