Szukaj

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Podziel się
Komentarze0

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Nie tylko dla osób młodych, ale również starszych. Nic tak nie przyciąga wzroku, jak zdrowy i piękny uśmiech. Mimo to nadal mało kto wie, jak prawidlowo zadbać o swoje uzębienie. Popełniamy dużo błędów podczas szotkowania oraz doboru odpowiednich past czy szczoteczek.

W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Po pierwsze: prawidłowe mycie zębów


W celu zapewniania sobie pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu musimy pamiętać, że szczotkowanie zębów tylko 2 razy dziennie nie wystarczy! Powinniśmy wykonywać tę czyność po każdym posiłku, aby usnąć wszystkie resztki nagromadzone w naszej jamie ustnej. Bardzo ważne jest wykonywanie ruchów okrężnych, wymiatających zaczynając od dziąsla i kierując się w stronę korony.

U większości z nas szczotkowanie trwa zaledwie 2 minuty. Jest to zdecydowanie za krótko! Pamiętajmy, że właściwe usunęcie wszelkich bakterii oraz resztek wymaga co najmniej 3 minut. Do odpowiedniej higieny jamy ustnej niezbędne jest również czyszczenie języka. Nie tylko jego grzbietu, ale również boków. Zapobiega ono tworzeniu się osadu, który jest przyczyną nieświeżego oddechu.

Po drugie: odpowiedni dobór pasty i szczoteczki

Błędem, który często popełniamy jest niewłaściwy dobór szczoteczki. Przede wszystkim unikajmy tych twardych, które powodują uszkodzenia dziąsła oraz ścieranie szkliwa. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie szczoteczek miękkich bądź średnich. Bardzo dobrym wyjściem jest zakup szczoteczki elektrycznej. Poprzez drgania zapewniają dużo dokladniejsze czyszczenie. Pamiętajmy, że wymiana szczoteczki powinna następować po okolo dwóch miesiącach, nigdy dłużej! Nagromadzone na niej przez ten czas bakterie mogą prowadzić do nadkażenia jamy ustnej.


Pastę, ktorą mamy zamiar używać powinniśmy rozpatrywać również pod względem problemów na które aktualnie cierpimy. Inną zastosujemy podczas dolegliwości nadwrażliwości zębów czy podczas zapalenia przyzębia, a jeszcze inną przy skłonnościach do próchnicy. Najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który na pewno pomoże nam dobrać odpowiednią pastę. Dosyć niebezpieczne jest stosowanie przez dłuższy czas past wybielających. Odnosi to przeciwny do zamierzonego skutek. Powoduje nadmierne ścieranie szkliwa. Zęby w ten sposób są pozbawione warstwy ochronnej.

Po trzecie: inne preparaty

Higiena jamy ustnej to nie tylko odpowiednia pasta czy szczoteczka, ale rownież nić dentystyczna czy plyn do płukania. Nić dentystyczna pomaga nam usunąć wszelkie resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowej. Powinniśmy jej używać przed każdym szczotkowaniem, ponieważ dociera do trudnodostępnych miejsc. Płyn do płukania jamy ustnej zapobiega nie tylko stanom zapalnym dziąseł, ale również wzmacnia szkliwo, zmniejsza nadwrażliwość naszych zębów oraz odświeża nasz oddech.

Pamiętajamy, że uśmiech to nasza wizytówka i warto o niego dbać każdego dnia. Odpowiednie metody szczotkowania, większa rozwaga podczas kupna past czy szczoteczek, a przede wszystkim systematyczne wizyty u stomatologa są gwarancją zdrowia naszej jamy ustnej. Spróbujmy te zasady wdrożyć w życie, aby stały się naszymi nawykami.

Autor:

Paulina Krawiec

Komentarze do: W jaki sposób prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz