Szukaj

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Podziel się
Komentarze0

Białe lśniące zęby są w modzie od zawsze. Każdy chce mieć piękny uśmiech, ale nie każdy może cieszyć się nim od urodzenia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów u stomatologa. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do tego zabiegu.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Ciąża

Często w wywiadach lekarskich pojawia się pytanie o ciążę. Tak też jest w przypadku wywiadu stomatologicznego przed wybielaniem zębów. Ciąża pacjentki czy karmienie piersią mogą być przeszkodą w przeprowadzeniu zabiegu – chociaż nie ma jednoznacznych badań, które mówiłyby, że wybielanie w tym okresie może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Jednak nie ma również badań, które mogłyby uspokoić przyszłe mamy, że wybielanie jest całkowicie zdrowe.

Zabieg sam w sobie nie powinien być szkodliwy, ale może osłabić zęby, które jak wiadomo w czasie ciąży i tak są w gorszym stanie przez działanie hormonów. Dlatego zaleca się wybielanie zębów przed zajściem w ciążę lub już po urodzeniu dziecka.

Wypełnienia zębów

Do wypełnienia ubytków na przednich zębach często dobierane są plomby z podobną barwą jak uzębienie. Przeciwwskazaniem do wybielania jest duża ilość koron, mostów, licówek na przednich zębach oraz wypełnień. Wypełnienia nie ulegną rozjaśnieniu, dlatego trzeba liczyć się z tym, że trzeba będzie wymienić plomby, aby zęby miały estetyczny wygląd. Wybielanie powinny także przemyśleć osoby, które cierpią na odsłonięte szyjki zębowe.

Zła higiena jamy ustnej

Oczywistym jest, że niewyleczone zęby, próchnica i stany zapalne dziąseł są głównymi przeciwwskazaniami do wybielania. Przed zabiegiem stomatolog sprawdzi, czy na pewno możemy poddać się wybielaniu. W przypadku jakiejkolwiek choroby dziąseł, czy problemu z ubytkami lekarz nie powinien dopuścić pacjenta do zabiegu wybielania, dopóki jama ustna nie będzie wyleczona.

Zawarte w preparatach wybielających substancję po dostaniu się do ubytku mogą powodować ból, dlatego tak ważne jest wcześniejsze wypełnienie wszelkich ubytków. Również osoby z intensywną nadwrażliwością zębów powinny się wstrzymać, ponieważ po wybielaniu może wystąpić znaczne nasilenie objawów.

Alergia

Osoby uczulone na np. glicerynę, żywice poliakrylowe lub mające nadwrażliwość na utleniacze przed wybielanie zębów powinny poinformować o tym lekarza. Jeśli w substancjach wybielających znajdują się składniki, na które jesteśmy uczuleni, może dojść do komplikacji.

Wiek

Poza głównymi przeciwwskazaniami istnieją również inne stany, w których nie zaleca się wybielania zębów. Jednym z takich stanów jest młody wiek pacjenta. Osoby poniżej 18. roku życia są w trakcie rozwoju uzębienia, dlatego nie powinny poddawać się zabiegowi.

Palenie tytoniu

Znaczenie ma również palenie tytoniu, które szkodliwie wpływa na całą jamę ustną. Nałogowi palacze powinni liczyć się z tym, że w czasie trwania wybielania nie będą mogli palić papierosów. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z papierosów, aby potem zadbać o zdrowe i lśniące zęby.

Wybielania zębów nie zaleca się także osobom z zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych, chorym na chorobę Parkinsona lub epilepsję, noszących aparat ortodontyczny oraz przyjmującym silne leki psychotropowe, czy przeciwpadaczkowe.

Komentarze do: Przeciwwskazania do wybielania zębów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz