Szukaj

Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku

Podziel się
Komentarze0

Wiele osób w podeszłym wieku traktuje choroby jamy ustnej i zębów jako naturalną konsekwencję procesu starzenia się. Postrzeganie sprawy w ten sposób jest błędne, ponieważ problemy bardzo często wynikają nie z wieku, ale ze złych nawyków i braku odpowiedniej higieny. Sprawdź, czy jesteś niewolnikiem mitów na ten temat....

Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku

Uważasz, że utrata zębów jest czymś nieuniknionym? Mylisz się. Statystyki pokazują, że dzięki wzrostowi jakości opieki stomatologicznej i dostępu do produktów chroniących jamę ustną, zachowuje je coraz więcej osób.

starsza paniNależy walczyć ze stereotypem, że osoby, używające sztucznej szczęki nie wymagają opieki dentysty. Tymczasem, używanie niewłaściwie dopasowanej protezy jest jedną z głównych przyczyn chorób dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Konsekwencją utraty zębów jest postępujące zmniejszanie się objętości kości szczęki, dlatego tę sztuczną trzeba wymieniać co kilka lat. Jest to jednak rzadko przestrzegany warunek. Badania pokazują, że mnóstwo osób korzysta z tej samej protezy od 10 do nawet... 45 lat! Kiedy weźmie się pod uwagę fakt, że część z nich używa jej całą dobę, jasne stają się przyczyny zmian chorobowych, zachodzących w jamie ustnej. Aby ich uniknąć, posiadacze protez powinni co najmniej raz w roku udać się na wizytę do stomatologa. Oczywiście, ta sama zasada dotyczy osób, które zachowały własne uzębienie.


Chociaż w jamie ustnej odbywa się pierwszy etap procesu trawienia, obalić należy  mit, że brak zębów uniemożliwia prawidłowe odżywianie się.  Co prawda, istnieje wiele  ograniczeń – niemożliwe staje się spożywanie mięsa i węglowodanów w ich typowej postaci, co może skutkować niedożywieniem. Łatwo temu zapobiec, zmieniając nie skład, a sposób przygotowania posiłków, tak by ich konsystencja była płynna.


Wiele osób uważa, że niewydolność gruczołów ślinowych, a w konsekwencji ograniczone wydzielanie śliny w późnym wieku jest kwestią natury.  Tymczasem, jest to zwykle uboczne działanie leków – istnieje kilkaset substancji, które wywołują takie uczucie. Można temu zapobiec wieloma sposobami  – żuciem gumy, stosowaniem fizykoterapii czy akupunktury. Istnieją także środki, które pobudzają pracę ślinianek.

Starsze osoby są bardziej narażone na pojawienie się zmian nowotworowych w jamie ustnej – aż 5% chorób leczonych onkologicznie zachodzi w jej obrębie. Chociaż nowotwory są kojarzone z bólem, każda niegojąca się zmiana, która nie jest efektem niedopasowanej protezy zębowej może się w niego rozwinąć. Aby wykluczyć zmianę o charakterze rakowym, należy wykonać biopsję.

Teraz czas na nieco faktów. Istnieje kilka chorób, pogarszających stan jamy ustnej, cierpiący na nie powinni szczególnie kontrolować zdrowie jamy ustnej. Jedną z nich jest cukrzyca, na którą cierpi co piąta osoba po 65. roku życia. Pozbawiona kontroli, często wywołuje problemy z dziąsłami, jednak badania pokazują, że jej odpowiednie leczenie zmniejsza prawdopodobieństwo ich występowania. Drugą chorobą, której nosiciele są potencjalnie bardziej narażeni na choroby jamy ustnej, jest marskość wątroby. Jej skutkiem jest częściowa utrata zmysłu smaku i zapachu, co często powoduje zmianę diety. Przy chorej wątrobie krzepliwość krwi obniża się, dlatego często pojawia się krwawienie dziąseł podczas mycia zębów i zabiegów dentystycznych. Trzecim schorzeniem jest zapalenie stawów, na które cierpi blisko połowa osób w podeszłym wieku, towarzyszy mu ból stawu skroniowo-żuchwowego podczas posiłku.

Jeśli cierpisz na któreś z powyższych schorzeń, kontroluj swoje zęby kilka razy w roku – odpowiednia profilaktyka pomoże zachować ich zdrowie.

Autor:

Weronika Fryben

Komentarze do: Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz