Szukaj

Zabiegi dentystyczne w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Wiele kobiet w ciąży obawia się wizyty u dentysty ze względu na dobro jeszcze nienarodzonego dziecka. W ciąży powinno się unikać niektórych zabiegów dentystycznych, jednak niektóre są konieczne. Warto zadbać o zęby przed zajściem w ciążę, ale gdy ciąża jest nieplanowana - to nie ma takiej możliwość. Więc jakie zabiegi dentystyczne można wykonywać w ciąży?

Zabiegi dentystyczne w ciąży

W ciąży wizyta u dentysty jest wskazana i powinno leczyć się zęby, ponieważ ciąża bardzo wpływa na stan uzębienia kobiety. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą zmiany hormonalne, które mają negatywny wpływ na dziąsła, które zaczynają krwawić, przeważnie podczas mycia zębów, robi się obrzęk dziąseł, zatrzymują się resztki jedzenia, a także w tym czasie zmienia się pH śliny, a to przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów.

Na stan zębów mają również wpływ poranne nudności, ponieważ kwasy żołądkowe niszczą szkliwo, a także podjadanie w dzień i w nocy, gdyż wtedy kobiety nie zawsze myją zęby po jedzeniu. Czynności te powodują, że niszczy się szkliwo zębów, robią się stany zapalne i rozwija się próchnica. Wszystko to może nie tylko zniszczyć zęby przyszłej mamy, ale również wpłynąć negatywnie na płód.

Nieleczone zęby i stany zapalne jamy ustnej i przyzębia mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka oraz zakażeń wewnątrzmacicznych, a to negatywnie wpływa na zdrowie dziecka, mogą też być przyczyną różnych komplikacji.

W czasie ciąży istotna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, a także chodzenie na wizyty kontrolne do dentysty. W ciąży można przeprowadzać większość zabiegów dentystycznych, ale trzeba najpierw powiadomić dentystę, że spodziewa się dziecka. Powinno się unikać wykonywania niektórych zabiegów stomatologicznych w I trymestrze ciąży, ponieważ właśnie wtedy kształtuje się dziecko. Ważne jest, aby nie narażać dziecka na szkodliwe czynniki, które mogą mu zaszkodzić. Należy zapytać lekarza, co można zrobić, a z czym można poczekać. Z zepsutego zęba bakterie wraz z krwią rozchodzą się po całym organizmie, a poprzez łożysko mogą dotrzeć do dziecka.

Leczenie ubytków w zębach

Nie ma żadnych przeciwwskazań do leczenia ubytków próchniczych w zębach. Takie leczenie jest bezpieczne przez cały okres trwania ciąży. Preparaty do wypełniania ubytków nie przedostają się poza ząb. Odkładanie leczenia zębów na później jest niezalecane, ponieważ próchnica szkodzi dziecku oraz matce.

Znieczulenie

Dozwolone jest znieczulenie miejscowe, ale najlepiej korzystać z niego po I trymestrze ciąży, ponieważ w II i III trymestrze jest ono bezpieczniejsze dla dziecka. Można wykonać znieczulenie w I trymestrze, jeżeli leczenie tego wymaga, ale o tym musi zadecydować lekarz. U kobiety w ciąży stosowane są znieczulenia, które nie powodują obkurczania naczyń krwionośnych. Jeżeli jest to mały ubytek można zrezygnować ze znieczulenia. Uważa się, że bardziej niebezpieczny dla dziecka będzie ból oraz stres matki podczas leczenia zęba, niż podanie znieczulenie miejscowego.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów jest niewskazane w ciąży, a także podczas karmienia piersią. Taki zabieg najlepiej odłożyć na później. Podczas tego zabiegu na każdy ząb nakładany jest nadtlenek karbamidu, czyli substancja wybielająca. W czasie tego zabiegu, który może trwać nawet ponad godzinę, część substancji wybielającej przedostaje się do krwioobiegu matki i taką drogą może też dostać się do dziecka, a to może działać negatywnie na jego rozwój. Przy wybielaniu zębów stosuje się lampę polimeryzacyjną, a w ciąży jej stosowanie jest niewskazane.

Usuwanie zębów

Powinno się unikać usuwania zębów, a jeżeli trzeba to zrobić, to najlepiej po I trymestrze. Trzeba tu zastosować znieczulenie, które również jest niewskazane w I trymestrze. Przy usuwaniu zęba może pojawić się krwotok. Jednak nie można też czekać z usunięciem zęba do rozwiązania, ponieważ z takiego zęba może płynąć ropa, może powstać zapalenie, a to może przyczynić się do powstania infekcji u dziecka. Gdy zrobi się stan zapalny, przyszła mama będzie musiała stosować antybiotyki. Odpowiednie antybiotyki dla kobiety w ciąży to te z grupy penicylin oraz ich pochodne, które są dopuszczone do stosowania w ciąży.

Usuwanie kamienia nazębnego

W ciąży można usuwać kamień nazębny, ale najlepiej to robić po I trymestrze. Natomiast nie powinno się robić scalingu ultradźwiękowego.

Prześwietlenie rentgenowskie zębów

Najlepiej jest unikać prześwietlania zębów przez cały okres trwania ciąży, gdyż jest ono niewskazane, a szczególnie w I trymestrze. Promieniowanie zagraża dziecku, ponieważ może uszkodzić jego organy. Jeśli zajdzie konieczność wykonania prześwietlenia należy zachować szczególne środki ostrożności. Okolice miednicy i brzuch matki zasłania się specjalnym fartuchem. W niektórych gabinetach stomatologicznych, przeważnie tych nowocześniejszych, korzysta się z aparatów RTG, które produkują mniejsze dawki promieniowania.

Leczenie kanałowe zęba

Leczenia kanałowe zębów najlepiej wykonywać po I trymestrze ciąży. Jeżeli zachodzi potrzeba leczenia trzeba skonsultować się z lekarzem. Potrzebne jest tu prześwietlenie zęba, które jest niewskazane w ciąży.

Leczenie protetyczne

Powinno się unikać zabiegów protetycznych przez cały okres trwania ciąży, ze względu na dziąsła, które są rozpulchnione w czasie trwania ciąży, a poprzez to krwawią i są podatne na urazy.

Zakładanie implantów

W ciąży niewskazane jest zakładanie implantów, ponieważ zabieg trwa długo i trzeba zastosować znieczulenie ogólne, które nie pozostaje obojętne dla dziecka.

Noszenie aparatów

Jeżeli kobieta, zanim zaszła w ciążę, zaczęła nosić aparat ortodontyczny – to może kontynuować leczenie. Noszenie aparatu nie szkodzi mamie, ani dziecku. W ciąży łatwiej i szybciej przesuwają się zęby. Jednak odradza się rozpoczynać noszenie aparatów w czasie ciąży, ponieważ zęby mamy są bardziej osłabione, mniej zmineralizowane, a poprzez to bardzie podatne na uszkodzenia. Poranne nudności zawierają kwasy żołądkowe, które niszczą szkliwo. To przyczynia się do powstawania na zębach białych otoczek dookoła zamków aparatu, których później nie można usunąć. Gdy kobieta zaczęła nosić aparat przed ciążą musi bardzo dobrze dbać o higienę jamy ustnej i chodzić na kontrolne wizyty.

W ciąży nie należy lekceważyć stanu swojej jamy ustnej i bardzo ważne jest dbanie o jej higienę, a także chodzenie na wizyty kontrolne do dentysty. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek zabiegów stomatologicznych, niezależnie w którym trymestrze ciąży, najpierw trzeba się skonsultować z lekarzem.

Autor: Ilona Górecka

Komentarze do: Zabiegi dentystyczne w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz