Szukaj

Czy żucie gumy szkodzi zębom?

Podziel się
Komentarze0

Żujemy gumę, bo mamy z tego korzyści: pomaga nam to rozładować nerwy, skoncentrować się czy zwalczyć przykry zapach wydobywający się z jamy ustnej. Pojawiają się też jednak inne głosy, które pokazują, że może nieść to za sobą negatywne konsekwencje dla naszych zębów. Jak to w końcu jest z tym żuciem gumy?

Czy żucie gumy szkodzi zębom?

Nie ma już dziś wątpliwości co do tego, że żucie gumy wspomaga naszą koncentrację. Z gumą w buzi łatwiej przyswajamy sobie nową wiedzę. Żując wykonujemy ruchy szczęki, podczas których krew szybciej dopływa do mózgu i zwiększa się poziom tlenu w organizmie. Dotlenieni, prędko pochłaniamy wielkie partie materiału. 

Badania wykazały również, że czynność ta pomaga zredukować stres, rozluźnić się, łagodzi napięcie mięśniowe.
Guma do żucia może okazać się przydatna przy odchudzaniu. Zmniejsza ona bowiem apetyt i eliminuje problem podjadania między głównymi posiłkami. Palaczom, którzy chcą zerwać z nałogiem, zaleca się sięganie przede wszystkim po gumę z dodatkiem nikotyny. A i kierowcom na długich trasach dobrze jest  żuć- bardziej skupiają się wtedy na drodze.

To prawda, że żucie gumy bez cukru zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy i czyści zęby. Czynność ta zwiększa ilość śliny, która ma ważną funkcję neutralizowania szkodliwych kwasów w jamie ustnej oraz „sprząta” resztki spożytych posiłków.


Lista zalet wynikających z częstego używania bezcukrowej gumy do żucia jest długa, ale niestety może też nieść ze sobą negatywne rezultaty uwidaczniające się w stanie naszej szczęki. Niekorzystnie wpływa na leczenie ortodontyczne. Przeciąża staw żuchwowo- szczękowy, bo wymaga od nas intensywniejszych ruchów mięśni żucia. Prowadzi to do ścierania i łamania się zębów oraz nawrotów krzywizn.

Ze świeżym oddechem czujemy się pewniej i dobrze nam się rozmawia. Najczęściej sięgamy więc po gumę, aby zaradzić na nieprzyjemny zapach z ust. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że taki zapach bywa objawem chorób i to nie tylko jamy ustnej. Tzw. wydychanie substancji złowonnych może być symptomem zmian w przewodzie pokarmowym (np. zmian przełyku lub żołądka), układzie oddechowym czy zaburzeń przemiany materii. Guma skutecznie zamaskuje objaw, ale problem ze zdrowiem pozostanie.

Powstają coraz to nowe pomysły na gumy bez cukru o cudownym działaniu np. polerowania zębów czy oczyszczania ich z kamienia nazębnego. Na pewno taki produkt kupowany byłby jeszcze chętniej niż do tej pory, choć i dziś po gumę do żucia sięgają niemalże wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy kulturę. Jest to trendy i ,bądź co bądź, ułatwia nam życie, bo nie zawsze i nie wszędzie możemy pozwolić sobie na porządne wyczyszczenie zębów szczoteczką i pastą do zębów.

Komentarze do: Czy żucie gumy szkodzi zębom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz