Szukaj

Zapalenie przyzębia

Podziel się
Komentarze0

Głębokie zapalenia przyzębia charakteryzują się obnażeniem szyjek zębowych, obniżeniem się dziąseł, wrażliwością szyjek zębowych i odsłoniętych korzeni zębów na bodźce termiczne czy chemiczne, zwiększeniem ruchomości i wędrówką zębów, tworzeniem ropni przyzębnych, wydłużeniem koron zębów, wreszcie utratą zębów. Dolegliwości

Inne nazwy choroby: Paradontoza;
Z głębokich kieszonek zębowych wydziela się po uciśnięciu treść ropna. Dopiero w okresie późniejszym występują ciągnące bóle w okolicy zębodołu. Zęby stają się niekiedy wrażliwe na nagryzienie, ulegają rozchwianiu.

Przyczyny

Zapalenie przyzębia jest następstwem zapalenia dziąseł. Nie wyjaśniono dotąd wszystkich przyczyn przyzębicy, do jej powstania przyczynia się jednak na pewno brak higieny jamy ustnej i błędy popełniane w leczeniu stomatologicznym.


Przyczyną ostrego ropnego zapalenia przyzębia jest zakażenie wywołane brakiem higieny jamy ustnej.
Przyczynami powstawania chorób przyzębia może być także zgryz urazowy, który jest wynikiem wad zgryzu wrodzonych i nabytych, braków zębowych i nawyków tzw. parafunkcji (np. zgrzytanie zębami, ssanie palca, obgryzanie paznokci, trzymanie róż­nych przedmiotów między zębami). W ich wyniku powstają niekorzystne warunki do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej.

Komentarze do: Zapalenie przyzębia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz