Szukaj

Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak istotna?

Podziel się
Komentarze0

Większość z nas ma świadomość, że kiepska higiena jamy ustnej może powodować próchnicę, choroby dziąseł i nieprzyjemny oddech. Nie wszyscy wiemy jednak, że konsekwencje niemycia zębów mogą być o wiele bardziej poważne.

Choroba Alzheimera

W 2010, po 20 latach gromadzenia danych na ten temat, badacze z NYU doszli do wniosku, że istnieje związek między zapaleniem dziąseł a chorobą Alzheimera. Odkryli, że choroba dziąseł w wieku lat 70 była silnie powiązana z gorszymi wynikami testów funkcji poznawczych – uczestnicy z zapaleniem dziąseł mieli 9 razy większe prawdopodobieństwo niskiego wyniku.

Trzy lata później, badacze z  University of Central Lancashire porównali próbki mózgów 10 pacjentów chorych na Alzheimera i 10 zdrowych. U osób z Alzheimerem stwierdzili obecność Porphyromonas gingivalis – bakterii zwykle powiązanej z chroniczną chorobą dziąseł. Bakterie mogą opuścić jamę ustną i dostać się do mózgu przez nerwy łączące mózg z kanałami zębowymi albo przez układ krwionośny. U pacjentów z krwawiącymi dziąsłami bakteria przedostaje się do krwioobiegu za każdym razem gdy czyszczą zęby, a nawet wtedy gdy jedzą.

Rak trzustki

Pierwszym grupą badaczy, która przedstawiła silne dowody na związek między chorobami dziąseł a rakiem trzustki był w 2007 roku zespół z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda. 

Analizując dane ponad 51 tysięcy mężczyzn zbierane od 1985 roku, badacze z Harvardu odkryli, że ci, u których wystąpiły choroby dziąseł mieli o 64% wyższe ryzyko raka trzustki w porównaniu z osobami, które nie miały problemów z dziąsłami. Najwyższe ryzyko stwierdzono w grupie mężczyzn, którzy niedawno stracili zęby.

Badacze nie byli jednak w stanie określić, czy obecność bakterii powodującej choroby przyzębia jest przyczyną czy skutkiem raka trzustki.

Choroby serca

W 2008 badacze z Uniwersytetu w Brystolu i Royal College of Surgeons w Dublinie odkryli, że osoby borykające się z problemem krwawiących dziąseł w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej mogą mieć większe ryzyko choroby serca.

Dzieje się tak ponieważ bakterie z ust mogą dostać się do krwioobiegu i przyczepiać do płytek krwi, powodując zakrzepy, zaburzając przepływ krwi do serca i doprowadzając do ataku serca. Płytki krwi są przez nie wykorzystywane jako system obronny – otoczone nimi tworzą sobie zbroję, chroniącą je przed komórkami odporności i ukrywającą przed antybiotykami.

Chociaż konieczne są dalsze badania na ten temat, nie unika więc wątpliwości, że dobra higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna dla zmniejszenia ryzyka wielu chorób. Zaleca się szczotkowanie zębów przynajmniej 2 razy dziennie po 2 minuty, codzienne nitkowanie i płukanie.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak istotna?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz