Szukaj

Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?

Podziel się
Komentarze0

Według statystyk około 30% polaków cierpi na nadwrażliwość zębów. Możliwe, że problem dotyczy Ciebie lub kogoś z twoich bliskich. Jak pozbyć się dyskomfortu? W jaki sposób dbać o zęby? Czy nadwrażliwości można zapobiec?

Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?


Ból w zetknięciu z zimnym powietrzem, reakcja na gorące, kwaśne i słodkie potrawy – nasze zęby dają nam odczuć to, że nie są w najlepszej kondycji. Uciążliwy problem pojawiający się nagle przy jedzeniu potrafi zepsuć przyjemność z każdego posiłku. Ból może dać się we znaki również przy codziennym szczotkowaniu lub zabiegu dentystycznym. Schorzenie jest bardzo popularne, a okres kiedy objawy znacznie się nasilają to czas między 25, a 30 rokiem życia. Co ciekawe na nadwrażliwość zębów częściej niż mężczyźni cierpią kobiety.

Jakie są przyczyny?

Powody powstawania nadwrażliwości są bardzo różnorodne. Schorzenie może powstać zarówno w związku z wadami zgryzu, jak i w efekcie na nieprawidłową higienę codzienną. Ból to reakcja nerwowa odsłoniętej zębiny, i otwartych kanalików nerwowych - znajdują się one tuż przy granicy dziąsła.

Wada zgryzu taka jak bruksizm (nocne szczękanie zębami, nerwowe zaciskanie zębów) bardzo sprzyja powstawaniu nadwrażliwości. Zachowania zmieniające pH ust również mają bardzo duży wpływ. Palenie papierosów i nadmierne spożywanie produktów takich jak owoce cytrusowe, mięso, napoje gazowane, kwaśne soki i sosy z czasem powodują bolesne ubytki szkliwa.


Nie bez znaczenia pozostają nawet czynniki takie jak przebywanie w chlorowanej wodzie czy niska temperatura – rozpuszczanie szkliwa i mikrouszkodzenia realnie przenoszą się na zdrowie zębów.

W codziennej profilaktyce zapobiegania i łagodzenia objawów nadwrażliwości priorytetowym aspektem jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Dobór szczoteczki to ważna sprawa, nie powinna być twarda, oraz nie powinna być stosowana pod nadmiernym naciskiem, gdyż mechaniczne uszkodzenia i podrażnienie dziąseł przełoży się na odsłonięcie szyjek zębowych. Najlepiej decydować się na sprawdzone marki – nie oszczędzajmy na zdrowiu naszych zębów.


Patrząc na asortyment past do zębów, wątpliwości nie ulega to, że można znaleźć preparat który ukoi nasze zęby właśnie pod kątem nadwrażliwości. Przy wyborze pasty, warto zwrócić uwagę na jej skład, a dopiero w następnej kolejności na jej smak, czy kolor opakowania. Zdarza się, że do wyboru specjalnego preparatu zmusi nas już sama budowa anatomiczna naszego uzębienia – które często warunkuje bóle pomimo wszelkich starań.

Zasady prawidłowej higieny

Mycie zębów wydaje się bardzo prozaiczną czynnością, jednak nie raz- nie dwa okazuje się, że brak nam elementarnych wiadomości co do tego jak zrobić to prawidłowo!

Pamiętaj:
  • zęby powinno się szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie,
  • do mycia zębów używamy miękkiej lub średniej twardości szczoteczki,
  • używajmy pasty z aminofluorkiem – zamyka kanaliki zębiny dając nam ulgę od nadwrażliwości,
  • nie szczotkujemy zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych produktów,
  • zęby szczotkujemy okrężnymi ruchami nie zapominając o dalszych partiach szczęki,
  • pamiętamy o szczotkowaniu języka oraz wewnętrznych stron policzków,
  • używajmy delikatnego płynu do płukania jamy ustnej,
  • całą procedurę mycia powinno poprzedzać użycie nici dentystycznej.

Dbałość o zdrowy uśmiech to podstawa. Czujmy się lepiej. Używajmy odpowiednich past i odwiedzajmy gabinety stomatologów regularnie. Oczywistością jest to, że lepiej zapobiegać niźli leczyć – stosując się do zasad higieny możemy zaoszczędzić sobie sporo bólu!

Autor:

Małgorzata Kopta

Komentarze do: Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz