Szukaj

Prawdy i mity na temat wybielania zębów

Podziel się
Komentarze0

Wielu z nas w sezonie letnim rozważa decyzję o wybieleniu zębów za pomocą domowej kuracji lub w gabinecie stomatologicznym. Zwykle wiąże się z tym jednak wiele wątpliwości. Warto je rozwiać, zanim przystąpimy do działania, bowiem bardziej niż estetyka powinno liczyć się dla nas zdrowe uzębienie. Jak się jednak okazuje, jedno i drugie może iść ze sobą w parze.

Prawdy i mity na temat wybielania zębów

Wybielanie jest niebezpieczne dla zębów - MIT

Wybielanie nie polega na mechanicznym ścieraniu szkliwa. Można je porównać do rozjaśniania, które następuje na skutek utlenienia zawartych w zębach przebarwień. Ani dentysta, ani my sami podczas przeprowadzania kuracji wybielającej nie ingerujemy w strukturę szkliwa, więc nie ma możliwości jego uszkodzenia. Ponadto utleniacze posiadają odpowiednio dobrane i bezpieczne dla nas stężenie. Dlatego też nie ma podstaw do tego, aby obawiać się o destrukcyjny wpływ na nasze zęby, ich osłabienie czy większą skłonność do próchnicy. - Jednak przed przystąpieniem do wybielania metodą profesjonalną, zęby muszą być bezwzględnie wyleczone. W przypadku zębów z próchnicą preparat może podrażniać miazgę i być przyczyną silnych dolegliwości bólowych - ostrzega Robert Mienkina, dentysta z IDENTI Stomatologia.

Wybielanie jest bolesne - PRAWDA

Z reguły podczas wybielania metodą domową pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych. Inaczej wygląda to jednak w przypadku zabiegów profesjonalnych. - Nadwrażliwość i podrażnienie dziąseł to objawy dość często towarzyszące wybielaniu w gabinecie. Nie powinno to wywoływać niepokoju pacjenta. Takie objawy ustępują szybko po zakończeniu kuracji (po ok. 2-3 dniach). W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że występują one z większą intensywnością. Wsparciem mogą być wówczas leki przeciwbólowe - mówi Robert Mienkina z IDENTI. W sytuacji, kiedy wybielanie zębów odbywa się metodą nakładkową, a dolegliwości bólowe są bardzo silne, wówczas kurację można przerwać na 1-2 dni. - W tym czasie pacjent może stosować np. pasty do zębów znoszące nadwrażliwość albo płukanki fluorowe. Po ustąpieniu nieprzyjemnych objawów powraca się do kuracji. Wydłuży to w czasie proces wybielania, ale efekt końcowy będzie taki sam jak przeprowadzony normalnym cyklem - wyjaśnia lekarz.

Wybielanie to rozjaśnianie - PRAWDA

Przed rozpoczęciem kuracji wybielającej musimy zdać sobie sprawę, że każdy z nas posiada naturalny koloryt uzębienia. Można go radykalnie zmienić jedynie za pomocą licówek - cieniutkich płatków porcelany, które są mocowane na zewnętrznej stronie zębów. Jest to jednak zabieg inwazyjny. Wymaga on oszlifowania szkliwa, aby skutecznie umocować na nim materiał. Natomiast gdy wybieramy kurację wybielającą, nie osiągniemy efektu krystalicznie białych zębów rodem z Hollywood. Jeśli nasze zęby są z natury żółte - uzyskamy jaśniejszy odcień żółtego, a gdy są sine - jaśniejszy odcień siności. Skala barw jest jednak szeroka i bez wątpienia otrzymany rezultat przyniesie nam wiele satysfakcji.

Kuracja wybielająca daje trwałe efekty - MIT

Zwykle po odbytej kuracji wybielającej wracamy do starych przyzwyczajeń. Pijemy kawę i czerwone wino, na obiad fundujemy sobie sałatkę z buraczków, a w przerwach od pracy sięgamy po papierosa. W takiej sytuacji nie ma możliwości, by uzyskana biel utrzymywała się bezterminowo. Dlatego kuracje wybielające warto regularnie powtarzać. - Efekt wybielania najczęściej utrzymuje się około 2 lat lub nawet dłużej. Jest to jednak zależne od diety i stosowania przez pacjenta używek, np. papierosów. Obecnie stosowane metody wybielania są w pełni bezpieczne i mogą być ponawiane. Jednak to lekarz dentysta powinien podejmować decyzje o tym, czy w ogóle istnieją - i kiedy - wskazania do powtórzenia zabiegu - tłumaczy stomatolog Robert Mienkina.

Skuteczne wybielanie zębów może zapewnić nam tylko stomatolog - MIT

Dostępne w gabinecie dentystycznym środki do wybielania zębów mają wyższe stężenie. Za ich pomocą można więc osiągnąć szybszy efekt po jednorazowym zabiegu. Dostępne dziś w aptekach systemy wybielające odznaczają się jednak równie wysoką, stomatologiczną jakością. W ich przypadku potrzebna jest jednak kilkakrotna aplikacja, aby doprowadzić do takiego samego rezultatu jak u dentysty. Wcale nie wymaga to jednak od nas tak dużego wysiłku. Preparat Biała Perła System 5 Dni stosuje się zaledwie przez 5 do maksymalnie 14 dni, czego wynikiem jest wybielenie zębów do 8 odcieni. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej formule oksydacyjnej, która umożliwia zarówno oczyszczenie powierzchniowych nalotów na szkliwie, jak i wybielenie głębokich przebarwień. Jednym z plusów domowej metody jest też znacznie niższa cena niż u stomatologa.

Przed wybielaniem warto usunąć kamień - PRAWDA

Kamień nazębny trzeba usuwać regularnie. - Taki zabieg zaleca się wykonywać co 6 miesięcy, a przynajmniej raz do roku. Najbardziej odpowiednią metodą jest przeprowadzenie skalingu końcówką ultradźwiękową. Oczywiście istnieje grupa pacjentów, u której należy wykonywać profesjonalne czyszczenie częściej, nawet co trzy miesiące (np. pacjenci zaniedbujący higienę zębów lub z zaawansowaną chorobą przyzębia). Z kolei piaskowanie to metoda dodatkowego oczyszczania głównie osadów naddziąsłowych, która zalecana jest najczęściej u palaczy. Nadmierne nagromadzenie kamienia może prowadzić do choroby przyzębia i jego zaniku, a w konsekwencji do rozchwiania zębów i ich przedwczesnej utraty - wskazuje dentysta z IDENTI Stomatologia. Usunięcie kamienia przed kuracją wybielającą jest zalecane ze względów zdrowotnych i estetycznych. Może on powodować stan zapalny dziąseł, i sprawić, że źle zniosą one kontakt ze środkiem utleniającym. Ponadto przez zastosowanie metody domowej lub stomatologicznej rozjaśnimy szkliwo, ale nalot na nim pozostanie. Nie osiągniemy więc takiego efektu wizualnego, jakiego oczekujemy od wybielania.

Każdy może wybielić zęby - PRAWDA

W przypadku osób dorosłych, które mają zdrowe zęby, prawie zawsze można osiągnąć określony efekt rozjaśnienia. - Ostateczny rezultat wybielania jest jednak trudny do przewidzenia i zależy od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, koloru wyjściowego uzębienia, występowania przebarwień wewnętrznych w strukturze szkliwa i ich pochodzenia (np. przebarwienia po tetracyklinach zastosowanych do 12. roku życia), podatności zębów na proces wybielania, stężenia zastosowanego preparatu, czasu ekspozycji materiału wybielającego na tkankę zęba, stosowanej przez pacjenta diety i stopnia higieny jamy ustnej. Ponadto należy pamiętać, że u około 5% pacjentów proces wybielania może nie przynieść żadnego widocznego efektu mimo zastosowania optymalnej kuracji - tłumaczy stomatolog.

Wybielanie obejmuje też plomby - MIT

Nie jest też wskazane, by kurację wybielającą przeprowadzać u pacjentów z widocznymi plombami starszej generacji. Co prawda zęby zmienią barwę, ale wypełnienia pozostaną w tym samym kolorze i będą kontrastować ze szkliwem. Na szczęście stosowane dzisiaj plomby mają naturalne zabarwienie i nie wpływają negatywnie na efekt wybielenia. - Obecnie używane nowoczesne materiały posiadają szeroką gamę kolorystyczną, a wśród nich często znajdują się też takie, które są przeznaczone dla zębów wybielanych. Rozwiązaniem dla osób ze starszymi wypełnieniami jest ich wymiana na nowe po wybieleniu zębów. Można ją wykonać najwcześniej po okresie około dwóch tygodni - stwierdza dentysta.

O czym warto pamiętać po wybielaniu?

  • Przez około 14 dni stosuj „białą dietę” – odstaw barwiące napoje i pokarmy. 
  • W przypadku dużej nadwrażliwości po zabiegu wybielającym zastosuj dodatkowo pastę do zębów nadwrażliwych.
  • Zaprzestań palenia papierosów, aby nie nabawić się nawrotu przebarwień na zębach.
  • Minimum raz w roku odwiedzaj stomatologa i usuwaj kamień nazębny.

Artykuł został skonsultowany z lekarzem stomatologiem Robertem Mienkina, IDENTI Stomatologia.

Komentarze do: Prawdy i mity na temat wybielania zębów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz