Szukaj

Urazy jamy ustnej u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Małe dzieci często się potykają, upadają i przewracają, a ich zęby umieszczone są na idealnej wysokości do zderzenia np. z blatem niskiego stolika. Warto zatem przyjrzeć się trasom wędrówek naszego malucha po domu.

Urazy jamy ustnej u dzieci

Dzieci są zainteresowane wszystkim, nie zdając sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na kable elektryczne. Powinny być odpowiednio zabezpieczone, tak aby maluszek nie miał do nich dostępu. Zaślepki we wszystkich gniazdkach elektrycznych zapobiegną porażeniu prądem. Nie wolno też pozwolić dziecku na chodzenie po domu z jakimikolwiek przedmiotami w ustach. Kiedy upadną lub potkną się mogą sobie zrobić krzywdę.

Jeśli twoje dziecko uprawia sport jest jeszcze bardziej narażone na urazy jamy ustnej. Niebezpieczne mogą się okazać zwłaszcza sporty zespołowe. Przykładowo młody gracz w baseball może zostać kopnięty w usta, uderzony piłką albo kijem bądź zderzyć się z innym graczem. Podobna sytuacja może nastąpić podczas gry w piłkę nożną, hokeja na trawie czy koszykówkę. Należy wówczas zaopatrzyć dziecko w wygodne ochraniacze na zęby, które można dostać w sklepach sportowych i aptekach. Ochraniacz na zęby może na zamówienie wykonać dentysta. Również podczas uprawiania przez dziecko sportów indywidualnych ochraniacz na zęby jest przydatny, np. podczas jazdy na deskorolce czy rolkach.


Ochraniacze zapewniają ochronę przed urazami zębów, które bardzo często zdarzają się u dzieci. Na urazy narażone są wszystkie zęby, ale szczególnie te przednie. Ząb może zostać złamany, zwichnięty lub wybity. Łatwiej dochodzi do uszkodzenia zębów przy wadach zgryzu i nieprawidłowo ustawionych zębach. Poza urazami zębów u dzieci występuje  również często zwichnięcie żuchwy, które wskutek urazu łączy się najczęściej z rozerwaniem torebki stawu skroniowo-żuchwowego. Natomiast rozluźnienie torebki stawu, zdarza się zwykle przy nawykowym, powtarzającym się zwichnięciu. Zwichnięcie może być obustronne, choć częściej jest ono jednostronne. Podczas obustronnego zwichnięcia żuchwy obserwuje się szerokie rozwarcie szczęk, niemożność zamknięcia ust, silny ból w stawie skroniowo-żuchwowym. Bródka jest wysunięta do przodu, policzki są wygładzone, mięśnie napięte. Chory ma wtedy trudności w połykaniu i mówieniu. Natomiast podczas jednostronnego zwichnięcia żuchwy bródka jest przesunięta w przeciwną stronę do zwichniętego stawu.


W przypadku wystąpienia obu tych zwichnięć należy jak najszybciej udać się do poradni chirurgii szczękowej.
Obrażenia jamy ustnej mogą także dotyczyć: tkanek miękkich bez przerwania ciągłości i z przerwaniem ciągłości skóry i błony śluzowej jamy ustnej ( stłuczenia, krwiaki, otarcia, rany), kości twarzy, szczęki i żuchwy w tym złamań prostych i z przemieszczeniami.

Urazy jamy ustnej u dzieci mogą być czasami bardzo niebezpieczne. Odpowiednie zabezpieczenie domu może okazać się w tej sytuacji kluczowe. Dziecko nie może na długi czas pozostać bez opieki i dostatecznej uwagi, bo wszystko co znajduje się w zasięgu jego rąk może za chwilę wylądować w jego ustach (nagminne zachowanie u małych dzieci). Wszelkie materiały niejadalne powinny znajdować się jak najdalej od dziecka. Urazy jamy ustnej warto konsultować z lekarzem, który odpowiednio oceni stan uszkodzenia lub w przypadku uszkodzenia zębów dobrze jest mimo lekkiego urazu zabrać dziecko do stomatologa.

Autor:

Marta Kleszowska

Komentarze do: Urazy jamy ustnej u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz