Szukaj:

Umów się na wizytę u specjalisty

Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości

Ból zęba

05-01-2008 15:07
Zobacz również:
  Zazwyczaj przyczyną bólu zęba jest rozwijający się w jego obrębie stan zapalny: Zapalenie wierzchołka korzenia zęba: ropień, ziarniniak, przetoki, torbiel.
  Dolegliwości:

  Chory ząb jest wrażliwy na opukiwanie i/lub nagryzanie. Ból pul­suje zgodnie z rytmem tętna i staje się coraz silniejszy. Przebicie się treści zapalnej z okolicy okołowierzchołkowej poprzez kość na zewnątrz może być przyczyną powstania ropnia w obrębie po­liczka, języka, podniebienia lub zatoki szczękowej. U dzieci otwarcie się ropnia następuje najczęściej samoistnie. Ropne na-cieczenie tkanek miękkich powoduje obrzęk policzka. Obrzęki mogą występować także w okolicy dna jamy ustnej, szczęki, a także na podniebieniu. Nie zawsze są one bolesne, czasem jednak towarzyszy im gorączka. Niekiedy, szczególnie często u dzieci, proces zapalny toruje sobie drogę na zewnątrz błony śluzowej jamy ustnej, wytwarzając kanał zwany przetoką. Wycieka z niej ciągle ropa; zmiana tego rodzaju jednak nie boli.

  Przyczyny: nie leczona próchnica zębów

  Zapalenie miazgi zęba:

  Dotychczas odczuwany ból zęba staje się świdrujący, tętniący, tępy, ulega rozprzestrzenieniu. Może wystąpić obrzęk policzka i powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej i na szyi. Ból zęba prawie zawsze wymaga szybkiej interwencji stomatologicznej. Do czasu jej uzyskania można z wątpliwym skutkiem zażyć któryś ze środków przeciwbólowych z domowej apteczki. Jeśli bólowi towarzyszy gorączka i obrzęk, to należy pilnie skontaktować się ze stomatologiem.

  Możliwe następstwa i powikłania:

  ząb może obumrzeć, a zakażenie może objąć kość. Martwy ząb staje się ogniskiem, które powoduje zmniejszenie odporności.

  Działania profilaktyczne. Należy przypomnieć, iż najskuteczniejszą ochroną przed niespodziewanym bólem zęba są systematyczne działania, takie jak:
  • codzienne utrzymywanie jamy ustnej w czystości,
  • regularne - w odstępach co najmniej półrocznych - kontrolowanie stanu uzębienia u stomatologa.

  copyright biomedical.pl
  Zobacz artykuły:
   Zobacz również tagi: Ból zęba bóle zębów
   24-06-2013 20:33
   renii
   Podam kilka sposobów na ból zęba.Jeśli ząb daje o sobie znać przez długi czas, a żadna z wymienionych metod nie działa „...