Szukaj

Jak nitkować zęby?

Podziel się
Komentarze0

Prawidłowa higiena jamy ustnej nie powinna ograniczać się jedynie do szczotkowania, ale również do nitkowania zębów. Nić dentystyczna pomaga bowiem usunąć płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z miejsc, do których dostęp szczoteczki jest utrudniony – poniżej linii dziąseł i w przestrzeniach między zębami.

Jak nitkować zęby?

Rodzaje nici dentystycznych

Obecnie mamy dość szeroki wybór różnorodnych nici dentystycznych. Jedne są tańsze, drugie droższe, jeszcze inne znamy z telewizyjnych reklam.

Wybór produktu, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom nie jest wcale prosty i najczęściej obarczony jest wieloma (często nieudanymi) próbami.

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z nićmi dentystycznymi, trafnie byłoby zdecydować się na ich delikatniejszą wersję z politetrafluoroetylenu (PFTE). Nici te, dzięki swojej miękkości dają się łatwiej manewrować między zębami, a ponadto są również mniej narażone na przerywanie oraz strzępienie.

Sami dentyści nie polecają szczególnie żadnego rodzaju - smakowe, woskowane, z fluorem, grube, cienkie – decyzja należy do nas. Tworzenie się płytki nazębnej może doprowadzić do próchnicy i chorób dziąseł, dlatego nie powinniśmy zapominać o nitkowaniu.

Kilka wskazówek dotyczących używania nici:

  • Przed rozpoczęciem nitkowania umyj dokładnie dłonie. Następnie odmierz około 40-50 cm nici i owiń wokół środkowych palców, w taki sposób, by łatwo było Ci nią manewrować. Do czyszczenia używaj około 5 cm nici.
  • Wsuwaj nić w kolejne szczeliny międzyzębowe i poruszaj nią do tyłu i do przodu (tak, jakbyś chciał nią „piłować”).
  • Wykonując ruchy piłujące przesuwaj nitkę wzdłuż zęba. Najlepiej uformować nitkę w kształt litery U. Każdego zęba czyść nowo odwiniętym fragmentem nici dentystycznej. Postępuj tak zarówno z zębami na dolnej, jak i na górnej szczęce. Uważaj, aby nie skaleczyć dziąseł.
  • Po zakończeniu nitkowania dokładnie umyj zęby szczoteczką – prawidłowo powinno myć się zęby ruchem wymiatającym.

Najważniejsze, by zęby nitkować codziennie. Jeśli zrezygnujemy z tej czynności, aż do 35% powierzchni zębów będzie nieoczyszczona.

Komentarze do: Jak nitkować zęby?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz