Szukaj

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Podziel się
Komentarze0

Każdy rodzic wie, jak bardzo ważne jest dbanie o zdrowie swojego dziecka, przede wszystkim w pierwszych miesiącach jego życia. Szczególną opieką należy otoczyć pierwsze pojawiające się ząbki, aby w przyszłości maluch mógł cieszyć się zdrowym i mocnym uzębieniem.

Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki?


Pierwsze ząbki mogą pojawić się już w czwartym, a nawet trzecim miesiącu życia niemowlęcia. Na samym początku wyłaniają się dolne jedynki, jednakże u niektórych dzieci mogą to być górne, przednie ząbki. Jeżeli maluch osiągnął już pół roku i nie rozpoczął ząbkowania rodzice nie powinni być zaniepokojeni, gdyż moment wyrżnięcia zębów często uwarunkowany jest genetycznie. Jeżeli pierwsze zmiany w jamie ustnej u matki, bądź też ojca dziecka nastąpiły późno, prawdopodobnie także niemowlę nie zacznie szybko ząbkować.

Oznaki ząbkowania

Nie każde dziecko w taki sam sposób przechodzi przez okres ząbkowania, jednakże u większości maluchów przebieg pojawiania się pierwszych ząbków jest podobny. Niemowlak zaczyna się ślinić oraz częściej wsadzać sobie palce do buzi. Jego dziąsła zaczynają boleć oraz są coraz bardziej spuchnięte. Czasem może temu towarzyszyć nawet gorączka, dochodząca do 38 stopni Celsjusza.

Dziecko w momencie, kiedy zaczynają wyrzynać mu się pierwsze ząbki może płakać oraz być markotne. Czasem występuje także powiększenie węzłów chłonnych, czy też pojawić się może katar oraz kaszel. Niektóre maluchy cierpią również na brak apetytu. Ząbkowanie najczęściej trwa, aż do trzeciego roku życia. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że część dzieci w ogóle nie odczuwa żadnych skutków pojawiania się pierwszych ząbków.

Jak dbać o pierwsze ząbki?


Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko zaczęło ząbkować powinniśmy rozpocząć dbanie o higienę jego jamy ustnej. Trzeba mieć na uwadze, że stwierdzenie mówiące o tym, że o mleczaki nie trzeba dbać, gdyż i tak wypadną, jest mitem.

Przyzwyczajenie dziecka


Od samego początku warto przyzwyczajać dziecko do zabiegów mających na celu dbanie o higienę jamy ustnej. Dzięki temu będzie większe prawdopodobieństwo, że nasz maluch w późniejszym okresie swojego życia będzie chętniej sam pielęgnował swoje zęby. Najlepiej, aby nasz potomek od małego kojarzył mycie zębów z czymś przyjemnym, dlatego też powinniśmy dawać mu bawić się szczoteczką. Warto także szczotkować zęby wraz z naszą pociechą.

Zanim pojawią się ząbki


Bardzo istotne jest zadbanie o jamę ustną naszego dziecka jeszcze zanim zacznie ząbkować. Najlepiej już od pierwszego tygodnia życia malucha przemywać jego dziąsła gadzikiem, wcześniej zamoczonym w przegotowanej letniej wodzie. Najbardziej odpowiednim momentem do wykonania tego zabiegu jest kąpiel dziecka.

Uwaga! Próchnica!

Pomimo tego, że pierwsze ząbki są zębami mlecznymi i wypadną nie możemy narażać ich na próchnicę, gdyż choroba nie znika wraz z pojawieniem się stałego uzębienia. Dlatego też starajmy się dbać o dietę naszej pociechy nie podając jej słodkich napojów oraz innych produktów powodujących ubytki.

Silikonowa nakładka

Na samym początku konieczne będzie mycie ząbków naszego dziecka palcem, dlatego też warto zakupić w tym celu specjalną silikonową nakładkę. Nie będzie ona podrażniać delikatnych dziąseł niemowlaka. Jednakże trzeba pamiętać, że należy ją wyparzyć po każdym użyciu.

Odpowiednia pasta do zębów


Małe dziecko nie powinno stosować tej samej pasty co osoby dorosłe. Przede wszystkim nie powinna ona zawierać fluoru oraz nie może ona szkodzić przewodowi pokarmowemu, w chwili gdy maluch połknąłby ją. Nie należy także przesadzać z jej ilością, lepiej nałożyć jej mniej niż więcej. Konieczne jest także usuwanie resztek pasty z jamy ustnej naszej pociechy, najlepiej robić to zmoczonym wcześniej gazikiem.

Jak myć zęby?

Bardzo ważna jest technika mycia zębów. Ząbki oraz dziąsła należy oczyszczać poziomo, gdyż nie tylko nie sprawimy tym bólu naszemu dziecku, lecz także wykonamy przy tym bardzo dobry masaż. Pielęgnować jamę ustną naszych pociech powinniśmy co najmniej dwa razy dziennie.

Kiedy do dentysty?


Rodzice powinni zabrać swoje dziecko do dentysty już w momencie, kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Stomatolog nie tylko oceni ich stan fachowym okiem, lecz także poradzi, jak odpowiednio je pielęgnować. Warto pamiętać, że zęby mleczne są dużo słabsze od stałych i kontrole u dentysty powinny odbywać się dużo częściej niż w późniejszym dorosłym życiu.

Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko miało zdrowe i mocne zęby powinniśmy zadbać o higienę jego jamy ustnej zaraz po jego urodzeniu. Pamiętajmy, że zaniedbanie zębów mlecznych może mieć poważne konsekwencji w późniejszym życiu naszego malucha.

Komentarze do: Jak dbać o pierwsze ząbki dziecka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz