Szukaj

Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg

Podziel się
Komentarze1

Leczenie kanałowe (endodontyczne) jest to metoda leczenia zapalenia miazgi zębowej, która ratuje nas przed utratą zęba. Polega ono na usunięciu miazgi z kanałów. Później zostają one zdezynfekowane i wypełnione odpowiednim materiałem. Wszystko odbywa sie w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest konieczne, jeśli w miazdze zęba, pod wpływem czynników drażniących powstanie stan zapalny, który w efekcie może doprowadzić do martwicy. Czynnikami drażniącymi mogą być głębokie ubytki próchnicowe, ale również urazy mechaniczne, np. uderzenie w ząb czy złamanie korony zęba. Najczęściej zapalenie miazgi jest bolesne. Chory ząb staje się wrażliwy na zbyt gorące lub zbyt zimne napoje i pokarmy.

Jeśli odpowiednio wcześnie nie zgłosimy się do stomatologa, stan zapalny może doprowadzić do martwicy, która skutkuje rozpadem gnilnym miazgi zębowej i powstania zgorzeli. Wtedy może nastąpić silny ból zęba i zatok. Nieraz martwicy towarzyszy opuchnięcie tej strony twarzy, po której występuje zapalenie. Ból ten powodowany jest gazami produkowanymi przez bakterie, które uciskają tkanki wokół korzenia. Jeśli dojdzie do martwicy miazgi, leczenie kanałowe może być długotrwałe i mimo zastosowania znieczulenia, bardzo bolesne.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

W uproszczeniu leczenie to polega na otwarciu komory zęba i usunięciu w znieczuleniu miejscowym miazgi ze stanem zapalnym lub już martwej. Później następuje opracowanie kanałów, czyli usunięcie toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, poszerzenie kanałów i przepłukanie ich m.in. podchlorynem sodu. Takie kanały są już gotowe do następnego etapu leczenia – osuszenia kanałów i wypełnienia ich materiałami biozgodnymi. Ma to na celu zamknięcie światła kanału, co uniemożliwi przeniknięcie bakterii. Ostatni etap to wypełnienie zęba. Do wypełnienia prawidłowo zaleczonego zęba stosuje się materiały kosmetyczne, czyli nowe materiały ormocerowe, kompozytowe i kompomerowe.

Leczenie kanałowe przeprowadza się najczęściej podczas 1-3 wizyt w gabinecie stomatologicznym. Czasami, ze względu na wysięk w kanale czy utrzymujący się stan zapalny, w zębie umieszczane są różnego rodzaju lekarstwa o działaniu przeciwzapalnym lub bakteriobójczym. Wtedy wypełnienie kanałów musi zostać odroczone.

Powikłania podczas leczenia kanałowego

W trakcie leczenia kanałowego może dojść do następujących powikłań:

  • perforacji, czyli przedziurawienia ściany kanału,
  • wystąpienia obrzęku lub ropnia,
  • przepchnięcia płynu do płukania kanałów poza wierzchołek zęba, co może wymagać leczenia antybiotykami,
  • złamania narzędzia w kanale podczas jego opracowania.

Powikłania te zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Przy leczeniu kanałowym trzeba niestety liczyć się z kosztami. W zależności od ilości kanałów, rodzaju użytych materiałów i długości leczenia ceny wahają się  od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za ząb. Wpływ na cenę ma również to, czy zdecydujemy się na wizytę w publicznym zakładzie stomatologicznym, czy udamy się do prywatnego dentysty. Darmowe leczenie na kasę chorych obejmuje młodzież do lat 18 i kobiety w okresie połogu, czyli do 42 dni po porodzie. Jednak jeśli leczenie endodontyczne jest konieczne nie ma co się zastanawiać, gdyż jest to jedyny sposób, aby uniknąć usunięcia zęba.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg (1)

Karama
Karama 10-06-2014 12:34

Nie tylko cena, ale też jakość

1

Warto jednak zauważyć, że wraz ze wzrostem ceny za zabieg, wzrasta jakość materiałów wykorzystanych do wypełnienia zęba. Niepoprawnie przeprowadzony zabieg może prowadzić do wielu komplikacji, więc warto jednak zainwe... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze