Szukaj

Pomimo powszechnej złej opinii, prezerwatywy nie są przeszkodą dla dobrego seksu

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzi, iż prezerwatywy nie wpływają na jakość doznań odczuwanych podczas seksu. Debby Herbenick z uniwersytetu w Indianie, która przeprowadzała doświadczenia, wyjaśnia, że zanim chłopcy osiągną 14 czy 15 rok życia, stają się ofiarami popularnego mitu na temat kondomów, mówiącego, iż psują one przyjemność w trakcie stosunku.Nic więc dziwnego, że starsi chłopcy, którzy zaczynają współżycie, są tak zrażeni do prezerwatyw, że wolą uprawiać seks bez żadnego zabezpieczenia, narażając siebie i swoje partnerki na możliwość ewentualnej niechcianej ciąży oraz zwiększając ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Co więcej, ten negatywny stosunek do prezerwatyw utrzymuje się wraz z wchodzeniem w wiek dojrzały.

Jednak według najnowszych doniesień, ten strach przed niedostateczną przyjemnością seksualną jest nieuzasadniony.

W 2009 roku przeprowadzono sondaż, w którym wzięło udział prawie 1700 aktywnych seksualnie osób pomiędzy 18 a 59 rokiem życia. Ze wszystkich ankietowanych, 28% mężczyzn i 22% kobiet przyznało się, iż używają prezerwatyw.


Co ciekawe, u osób tych podniecenie seksualne, osiąganie erekcji oraz ogólna przyjemność ze stosunku i seksu były tak samo satysfakcjonujące, jak u tych, którzy nie stosowali prezerwatyw. Innymi słowy, seks podoba się zarówno z gumkami, jak i bez nich.

Pomimo iż badanie to zostało sfinansowane przez firmę produkującą kondomy Trojan, to - jak twierdzi Herbenick - przedsiębiorstwo w żaden sposób nie wpływało na wyniki sondażu.  

Ankieta wykazała jednak pewne różnice wynikające z rodzaju stosowanych prezerwatyw.

Przykładowo, mężczyźni, którzy używali zabezpieczeń z lubrykantem, odczuwali większe podniecenie od tych, którzy uprawiali seks w zwykłych kondomach. Nadal jednak nie świadczy to o tym, iż seks w gumkach jest gorszy.

Wyniki sondażu wskazują, iż ludzie nie rozmawiają ze sobą o różnych sposobach używania zabezpieczeń, co mogłoby przecież pomóc im w osiągnięciu satysfakcjonującego stosunku.

Ponadto, większość ludzi używających prezerwatywy sądzi, iż jakikolwiek seks jest dobry, nieważne czy z zabezpieczeniem czy bez. Odnosi się to głównie do młodych ludzi, którzy są podekscytowani samym faktem odbywania stosunku.

Warto jednak podkreślić jeszcze raz, iż seks jest zwykle przyjemny dla większości ludzi – inaczej przestalibyśmy go uprawiać.

Komentarze do: Pomimo powszechnej złej opinii, prezerwatywy nie są przeszkodą dla dobrego seksu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz