Szukaj

Płyn do ust definitywnie eliminujący próchnicę

Podziel się
Komentarze0

Mikrobiolog z uniwersytetu kalifornijskiego w Los Angeles stworzył płyn do ust, który ma być w stanie definitywnie eliminować bakterie odpowiedzialne za próchnicę. Interwencje dentystyczne, kosztowne i bolesne, które mają na celu eliminację próchnicy, wkrótce mogą być pieśnią przeszłości.Albowiem, Wenyuan Shi, mikrobiolog z uniwersytetu kalifornijskiego, opracował płyn do ust, który jest w stanie w sposób definitywny niszczyć bakterie z rodziny Streptococcus mutans. Streptococcus mutans są bowiem pierwszymi odpowiedzialnymi za choroby zakaźne zębów.

Wraz z tą technologią antymikrobową, możemy wyeliminować próchnicę z naszej egzystencji, stwierdza badacz w komunikacie.

Jest to prawdziwa rewolucja jeśli chodzi o prewencję. Liczne programy, które starają się od wielu lat zachęcać do przyswojenia sobie rozsądnych zasad higieny jamy ustnej i zębów, mogą więc skorzystać z tego odkrycia, które pozwala zredukować ryzyko próchnicy.

Aby dotrzeć do takiego rezultatu, Wenyuan Shi oraz jego koledzy próbowali zrozumieć przede wszystkim zachowanie bakterii z rodziny Streptococcus mutans. Ich obserwacje pozwoliły stwierdzić fazę wzrostu, w czasie której te niebezpieczne mikroorganizmy formują maleńkie kolonie na szkliwie zębów.


W ten sposób powstaje płytka nazęba. Metabolizm odpowiedzialny za rozwój tych bakterii przekształca pozostałości jedzenia w naszych ustach w kwaśne związki, które mogą „przeżreć” się przez powierzchnię zęba. I w ten sposób powstaje próchnica.

Ochronna warstwa nie pozwalająca bakteriom na rozwój

Wychodząc z tego stwierdzenia, badacze z uniwersytetu kalifornijskiego w Los Angeles przeprowadzili prace polegające na znalezieniu związku aktywnego zdolnego do niszczenia bakterii Streptococcus mutans. Związek ten jednakże nie niszczyłby innych elementów znajdujących się w jamie ustnej.

A w końcu, badacze odkryli czynnik mikrobobójczy, który działa rozwijając warstwę ochronną na zębie, nie pozwalając bakteriom na rozwój i zapobiegając w ten sposób próchnicy.

Pierwszy test kliniczny, przeprowadzony na 12 osobach, okazał się raczej obiecujący. W ciągu zaledwie 4 dni leczenia, wszystkie bakterie Streptococcus mutans zostały weliminowane.

Prace te były prowadzone przez 10 lat, a ich wyniki zostały z ulgą powitane przez amerykańską agencję FDA (Food and Drug Administration), która zaoferowała badaczowi dofinansowanie w 2010 roku. Wenyuan Shi dodatkowo jest wspierany przez firmę Colgate-Palmolive et C3-Jian Inc, której zresztą sam jest kreatorem.

Komentarze do: Płyn do ust definitywnie eliminujący próchnicę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz