Szukaj

Jaki sport, aby uniknąć nadciśnienia tętniczego?

Podziel się
Komentarze0

Regularne uprawianie aktywności fizycznej albo sportowej jest uważane za korzystne dla zdrowia nadciśnieniowców. Jest to powszechnie znane i potwierdzone przekonanie, ale ... jak wybrać? Jaki sport jest dla nas? Jakie aktywności sportowe są najbardziej korzystne dla kontroli ciśnienia tętniczego?


Przede wszystkim, wszystkim pacjentom cierpiącym na nadciśnienie zaleca się środki higieniczne oraz dietetyczne, niezależnie od poziomu nadciśnienia. A środki te zawierają w sobie regularną praktykę aktywności fizycznej, przystosowaną do stanu klinicznego pacjenta, około 30 minut, trzy razy w tygodniu.

Bez gwałtownego wysiłku

Masz ponad 40 lat? Ponowne podjęcie aktywności fizycznej, o średniej bądź wysokiej intensywności, takiej jak pływanie albo rower, wymaga minimum ostrożności. Zdanie twojego lekarza jest niezbędne. Lekarze zalecają zresztą unikanie zbyt gwałtownego wysiłku, głębokie oddychanie w trakcie wysiłku, nie przekraczanie swoich granic.


Inaczej mówiąc, musisz zawsze być zdolnym/ą do mówienia w trakcie wysiłku fizycznego. Brak oddechu jest w rzeczywistości oznaką przekroczenia maksymalnej wydolności oddechowej. Lekarze doradzają również staranne przestrzeganie trzech faz wysiłku fizycznego: rozgrzewka, okres wysiłku, odpoczynek.

Sporty wytrzymałościowe

Sporty wytrzymałościowe są najkorzystniejsze dla układu sercowo-naczyniowego: szybki spacer, rower, pływanie, jogging, golf. Jak lekarze mówią, umiarkowana aktywność fizyczna, która jednocześnie jest regularna, od dwóch do czterech razy tygodniowo, jest skuteczniejsza w obniżaniu ciśnienia niż ćwiczenia gwałtowne, uprawiane raz w tygodniu.

W końcu, istnieją także bardzo proste środki, które pozwolą ci się ruszać: spacer za każdym razem, jak masz okazję, wybieranie schodów zamiast windy, majsterkowanie, sprzątanie, ćwiczenia rozciągające. A jeśli chcesz praktykować regularnie bardziej intensywną aktywność fizyczną, istnieje jedna reguła: zapytaj o zdanie lekarza.Komentarze do: Jaki sport, aby uniknąć nadciśnienia tętniczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz