Szukaj

Estetyczny blok operacyjny w Chorzowie

Podziel się
Komentarze0

Najmniej pół miliona zł kosztuje urządzenie standardowego bloku operacyjnego. - By można było przeprowadzać w nim zabiegi estetyczne, trzeba jeszcze zakupić specjalistyczny sprzęt i narzędzia mikrochirurgiczne. To wydatek około 200 tys. zł - wyjaśnia Alexander Weiss, dyrektor szpitala Weiss Klinik w Chorzowie, gdzie rocznie wykonuje się ponad 1,5 tys. operacji okulistycznych i estetycznych.Blok operacyjny to wydzielona część szpitala, w której znajdują się sale operacyjne. Sam blok operacyjny, gdzie przeprowadza się zabiegi z zakresy chirurgii plastycznej, niewiele różni się od tego przeznaczonego dla innych zabiegów operacyjnych. Niezbędne elementy to śluza bezpieczeństwa, gdzie personel medyczny przygotowuje się do zabiegu, pokój przygotowania pacjenta, myjnia, a także centralna sterylizatornia oraz sale operacyjna i pooperacyjna. Pomieszczenia muszą być klimatyzowane, a podłogi i ściany pokryte specjalną folią zmywalną. Blok musi też posiadać awaryjne zasilanie w energię elektryczną.

Wyposażenie sali operacyjnej również jest standardowe. Potrzebny jest stół operacyjny, lampy operacyjne, system centralnych gazów medycznych, urządzenia do znieczulania i monitoringu pacjenta, mikroskop chirurgiczny i podstawowe narzędzia chirurgiczne. - W przypadku bloku operacyjnego o powierzchni około 200 m kw., wszystko kosztuje około pół miliona zł. Do tego dochodzą jeszcze specjalistyczne narzędzia i aparaty wykorzystywane już tylko w chirurgii plastycznej - mówi dyrektor Weiss Klinik.

Niezbędne są na przykład narzędzia do mikrochirurgii (w tym skalpele diamentowe umożliwiające precyzyjne nacięcia, specjalistyczne nici chirurgiczne) czy specjalistyczny sprzęt (jak na przykład aparat Body Jet do zabiegów odsysania tkanki tłuszczowej). Dodatkowe wyposażenie umożliwiające wykonywanie najbardziej popularnych zabiegów estetycznych (np. powiększanie piersi, korekcja uszu i nosa, liposukcja, plastyka brzucha) kosztuje około 200 tys. zł. - Najdroższe są specjalistyczne aparaty, jak Body Jet wykorzystywany do zabiegów liposukcji czy też w okulistyce laser do korekcji wzroku - wylicza Alexander Weiss i podkreśla, że w wyborze medycznego sprzętu cena jego zakupu nie powinna być najważniejsza. - Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i jakość, które nie zawsze idą w parze z ceną, a także koszty późniejszej eksploatacji sprzętu. Chodzi nie tylko o niezbędne przeglądy okresowe, ale i codzienne użytkowanie - tłumaczy dyrektor Weiss.


Dobrze wyposażony blok operacyjny to dopiero początek. Najważniejszy jest jednak personel medyczny. Pielęgniarki, lekarz operujący, lekarz asystujący, anestezjolog - każdy jest fachowcem w swojej dziedzinie i ma określone zadania podczas operacji. - W zespole operacyjnym nie ma szefa, który wszystkim kieruje. Każdy wie, za co odpowiada i jakie zadania musi wykonać. Wszyscy muszą ze sobą jednak ściśle współpracować. Bo zespół operacyjny to taka maszyna, gdzie wszystkie elementy muszą ze sobą współgrać - tłumaczy Alexander Weiss.

Decydując się na zabieg estetyczny, warto zapoznać się nie tylko z samą procedurą medyczną, ale i samym ośrodkiem, gdzie chcemy poddać się zabiegowi. Bogatym źródłem informacji jest oczywiście Internet. W gąszczu informacji warto zwrócić uwagę na opinie pacjentów zamieszczane na forach internetowych, opinie na temat samych lekarzy, ale i artykuły poświęcone ogólnej działalności ośrodka. Można też osobiście sprawdzić ośrodek. - Prośba o pokazanie szpitala czy wgląd do dokumentacji są całkiem na miejscu - uważa dyrektor Weiss Klinik.

W Weiss Klinik przeprowadza się rocznie około 1,5 tys. operacji. Najpopularniejsze są zabiegi powiększania piersi, odsysania tłuszczu najnowszą metodą Body Jet, korekcji uszu i nosa, a także laserowej korekcji wad wzroku. Ten zabieg, choć okulistyczny, również często zaliczany jest do zabiegów estetycznych, bo twarz bez okularów wygląda jednak nieco inaczej.


Komentarze do: Estetyczny blok operacyjny w Chorzowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz