Szukaj

Jak zachować zdrową skórę latem?

Podziel się
Komentarze0

Kąpiel słoneczna ma wiele pozytywnych efektów.  Oprócz tego, że wprawia w dobry nastrój i daje energię, zbawiennie wpływa na zdrowie fizyczne – poprawia pracę serca i całego układu krążenia, przyspiesza przemianę materii, normuje ciśnienie, wzmacnia przyswajanie witaminy D, a przede wszystkim, zwalcza choroby skórne. Jednakże, przedawkowanie leku często może dostarczyć nowych dolegliwości...

Jak zachować zdrową skórę latem?


Zbyt duże ilości promieni UV są zabójcami zdrowej skóry. Doprowadzają do degradacji zawartego w niej kolagenu, odpowiedzialnego za jędrność, co skutkuje pojawieniem się zmarszczek. Ponadto, powoduje rozszerzanie się i pękanie naczyń krwionośnych, co wywołuje tak zwane pajączki. Skutkiem zbyt intensywnej kąpieli słonecznej bywają także oparzenia I lub II stopnia, natomiast w skrajnych sytuacjach powstają uszkodzenia tkanek i komórek, od których niedaleka droga do rozwoju nowotworu.

Podstawowym sposobem ochrony skóry przed negatywnym wpływem słońca jest krem z filtrem. I chociaż większość osób używa go jedynie podczas plażowania, aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę, należy stosować go przez cały rok! Fakt, że w okresie zimowym działanie promieni słonecznych jest mniej odczuwalnie nie zwalnia z zachowania profilaktyki – aż 80% promieni UV przenika przez chmury. Udowodniono, że codzienne stosowanie specyfików z filtrem poprawia jędrność, a tym samym opóźnia starzenie się skóry.


Dlaczego osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na skutki uboczne opalania się? Jest to kwestia małej ilości melaniny, odpowiadających za pigmentację. Do naprawdę delikatnej skóry można używać blokera – kremu z filtrem o wartości wyższej niż 30, które zamiast pochłaniać promienie UV, powodują ich odbijanie. Bez względu na okoliczności bezpieczniejsze jest stosowanie kremu wodoodpornego – taki lepiej utrzymuje się na spoconej skórze. Należy go nakładać grubymi warstwami co kilka godzin, szczelnie zamykać i nie zostawiać na pełnym słońcu.

Nawet jeśli korzysta się z kremu o najwyższym filtrze SPF, podczas upału najbezpieczniej nie opalać się między godziną 11 a 15, ponieważ w tym czasie najłatwiej o poparzenie, które jest bezpośrednią przyczyną raka skóry. W tych godzinach najlepiej nosić ubrania zakrywające jak najwięcej ciała, oczywiście z jak najlżejszego materiału. Bardzo ważne jest, by stale uzupełniać płyny – już ponad dwuprocentowy ubytku wody jest widoczny na skórze i powoduje spadek jej elastyczności.

Szczególnie ostrożnie kąpiel słoneczną powinny brać osoby, których skóra jest skłonna do zmian. Poza stosowaniem wysokich filtrów i uważną obserwacją własnego ciała, zaleca się im częste wizyty u dermatologa w celu wykonywania dermatoskopii. Badanie to ocenia zagrożenie chorobą nowotworową bez pobrania tkanki i cieszy się powodzeniem ze względu na to, że krótko trwa i ma niski koszt.

Autor:

Weronika Fryben

Komentarze do: Jak zachować zdrową skórę latem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz