Szukaj

Spierzchnięte usta - jak sobie radzić?

Podziel się
Komentarze1

Spierzchnięte usta to typowo zimowa dolegliwość. Na skutek kontaktów z suchym i podgrzewanym lub mroźnym powietrzem wargi stają się szorstkie i pękają. Tworzące się na nich ranki nie wyglądają ładnie, są bolesne i przeszkadzają. Jednak w łatwy sposób można pozbyć się tego problemu i zapobiec pojawianiu się go w przyszłości.

Spierzchnięte usta - jak sobie radzić?

Przyczyny pierzchnięcia ust

Warstwa skóry na ustach jest bardzo cienka, w związku z czym, ta część naszego ciała jest szczególnie podatna na przesuszenie. Co więcej, nie ma w niej gruczołów łojowych ani potowych, więc nie może sama się nawilżyć. Czasami lekkie poślinienie warg wystarcza, jednak nie wtedy, gdy zostały one uszkodzone. Na ich stan negatywnie wpływa wysoka i niska temperatura, suche powietrze, silne promieniowanie słoneczne (wargi też mogą się opalić!), spożywanie pikantnych i słonych potraw, oblizywanie się na mrozie, wahania poziomu hormonów oraz niedobór witamin z grupy B. Także kiepskiej jakości szminki i pomadki, niektóre leki (zwłaszcza przeciw trądzikowi) lub zakażenie wirusem opryszczki przyczynia się do pękania warg.

Jak leczyć spierzchnięte usta?

Spierzchnięte usta można leczyć w kilka bardzo prostych, domowych sposobów. Przede wszystkim,  trzeba je często nawilżać i balsamować. W tym celu można stosować okłady z plasterków ogórka, olejek kokosowy, oliwę z oliwek, masło Shae, miód. Używaj jak najbardziej naturalnych produktów, np. kieruj się zasadą, że leczysz się tylko jadalnymi substancjami.

Skończ z używaniem pomadek i kremów zawierających alkohol, zrezygnuj ze słonych, ostrych i pikantnych potraw oraz staraj się unikać wystawiania warg na wiatr i ostry mróz. Jeśli jednak musisz to zrobić, pamiętaj o nałożeniu balsamu ochronnego. Pij też dużo wody.

Jeśli chcesz, możesz zasięgnąć opinii specjalisty. Udaj się do kosmetologa, który poleci najlepszy dla ciebie leczniczy balsam. Negatywny wpływ na kondycję warg może mieć też zażywanie leków, szczególnie przeciw trądzikowi. W tym wypadku stosowanie kremów nie pomaga. Jeśli wargi są suche, napięte i piekące, a nawilżanie powyższymi sposobami nie pomaga, warto udać się do dermatologa po środek, który zmniejszy ich suchość.

Jak dbać o usta?

Jeśli nasze wargi są spękane, nie należy używać szminek i pomadek – nie nawilżają one wystarczająco, a często wręcz podrażniają naskórek. Co więcej, pigment, osadzając się na wysuszonej skórze, podkreśla jej zły stan. Nie gryź warg i nie zdzieraj z nich skóry – takim działaniem pozbawiasz je ochrony i narażasz na infekcję. Nie oblizuj też ust, gdyż kwasy zawarte w ślinie mogą wyciągać wilgoć. Ogranicz pikantne i słone potrawy. By poprawić kondycję ust można masować je szczoteczką do zębów. Ujędrnia to wargi i usuwa spękania. Bezpośrednio nakładany olej rycynowy nadaje lśniący wygląd. Co jakiś czas warto też zrobić peeling. Można kupić go w drogerii lub przygotować w domu mieszankę brązowego cukru i wody, którą wmasujemy w wargi.

Jak zapobiegać

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Aby nie dopuścić do spierzchnięcia i popękania warg warto dbać, by zawsze były one nawilżone. Stosowanie kremów chroniących przed słońcem, balsamów z filtrem UV, delikatnych peelingów, okładów z ogórka, maseczek z miodu, nawet gdy nasze wargi wyglądają dobrze na pewno nie zaszkodzi.

Autor: Maria Abramczyk

Komentarze do: Spierzchnięte usta - jak sobie radzić? (1)

Burleska
Burleska 11-12-2013 12:59

Balsamy do ust

1

mi osobiście pomagają balsamy do ust na bazie miodu lub olejku jojoba. Są idealne na zimę! Nie tylko nawilżają, ale również chronią usta przed działaniem czynników zewnętrznych. a balsam z olejkiem poleciła mi przemiła P... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze