Szukaj

Jak dbać o paznokcie?

Podziel się
Komentarze0

Dłonie są naszą wizytówką – zdradzają, czy rzeczywiście dbasz o siebie i to, w jakim stopniu zwracasz uwagę na wygląd. Kluczowe znaczenie dla ich wyglądu mają paznokcie, którym nie wystarczą tylko cążki i pilniczek. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak sprawić, by były one zdrowe, mocne i piękne.

Jak dbać o paznokcie?

Najczęstsze problemy z paznokciami

Najczęściej kobiety skarżą się na łamliwość paznokci. Nie mogą ich zapuścić do wymarzonej długości, bo gdy tylko paznokieć delikatnie wystaje poza opuszek palca – zaraz się łamie. Równie często płytka ulega rozdwajaniu – dzieje się tak zazwyczaj na skutek niedoboru witamin. Przebarwienia spowodowane są ciągłym malowaniem lakierami lub używaniem zmywacza z acetonem. Kłopotem są też skórki wokół paznokci – często szybko odrastają, są twarde i nie potrafimy właściwie ich usunąć.

Właściwa dieta

Pierwszym i podstawowym krokiem do zdrowych i wytrzymałych paznokci jest zmiana menu. Na nic się zdadzą odżywki, jeśli organizm pozbawiony jest witamin i minerałów, które budują płytkę i utwardzają ją. W jadłospisie koniecznie muszą znaleźć się żelazo, krzem, siarka i potas. Są to podstawowe budulce paznokcia. Znajdziesz je w wielu produktach, takich jak otręby, nasiona, pieczywo pełnoziarniste. Białko to także budulec, więc należy jeść chude mięso, produkty mleczne oraz rośliny strączkowe. Warto sięgnąć po herbatę ze skrzypu polnego – ta roślina ma zbawienny wpływ na wzrost nie tyko paznokci, ale też włosów. Jeśli chcesz szybciej osiągnąć rezultat, możesz zastosować ziołowe leki, które są suplementem diety. Najlepszym z nich jest właśnie skrzyp polny w postaci tabletek.

Piłowanie i usuwanie skórek

Bardzo ważny dla paznokci jest sposób, w jaki o nie dbamy. Należy wyeliminować podstawowe błędy, które są najczęściej popełniane. Zaliczają się do nich na przykład metalowe pilniczki. Są one bardzo szkodliwe dla płytki paznokcia, bo rozdwajają ją, a wręcz rozrywają. Najzdrowszymi pilnikami są te papierowe, jednak niektórym paniom nie odpowiada to, że szybko się zużywają. Korzystne więc będzie stosowanie tych wykonanych ze szkła lub ceramiki. Są one rewelacyjnie dopasowane do płytki paznokcia i podczas piłowania dodatkowo ją zamykają, zapobiegając rozdwajaniu.

Równie ważne jest usuwanie skórek, rosnących wokół paznokcia. Należy robić to cążkami wykonanymi wyłącznie ze stali szlachetnej. Skórki powinny być odpowiednio przygotowane do zabiegu, czyli wymoczone w wodzie lub specjalnym preparacie. Muszą być miękkie, aby łatwo odsunęły się od płytki paznokcia, co najlepiej wykonać drewnianym patyczkiem. Później należy tylko „dociąć” cążkami te skórki, które nie usunęły się za pomocą patyczka. Po zabiegu warto posmarować paznokcie i skórki kremem nawilżającym.

Odpowiednie odżywianie paznokcia

Żeby paznokcie były mocne i zdrowe muszą być należycie odżywione. I nie chodzi tutaj tylko o dietę. Płytka musi być odpowiednio dotleniona, ale żeby miała dostęp do powietrza, trzeba jej to zapewnić. Doskonale posłuży do tego polerka – pilnik przeznaczony specjalnie to polerowania powierzchni paznokcia. Zabieg ten można stosować raz na 2-3 tygodnie, aby nie zetrzeć właściwej warstwy płytki. Bloki ścierne są sprzedawane w każdej drogerii i zazwyczaj podzielone od 2 do 4 poziomów polerowania. Należy kierować się tymi zasadami, by nie uszkodzić paznokcia.

Każdy paznokieć bardzo dobrze reaguje także na odżywki. W zależności od problemu, z jakim się borykasz, powinnaś dostosować do niego odżywkę. Na rynku dostępne są ich dziesiątki, więc na pewno każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Konieczne jest także nakładanie odżywki lub bazy, jeśli paznokieć jest malowany lakierem, szczególnie w ciemnym kolorze. Odżywka zabezpiecza przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych, składników zawartych w lakierach oraz utwardza i odżywia paznokieć.

Domowe sposoby na pielęgnację

Od czasu do czasu, zamiast zabiegów w gabinecie kosmetycznym, można zafundować paznokciom pielęgnację w domu. Na pewno będzie równie skuteczna, a z pewnością tańsza. Dobrym sposobem na odżywienie i wzmocnienie płytki jest smarowanie paznokcia i skórek olejkiem rycynowym. Doskonale nawilża i dostarcza wielu składników mineralnych. Równie skutecznym „nawilżaczem” jest kąpiel w podgrzanej lekko oliwie. Po kilku minutach należy wetrzeć ją w płytkę i pozwolić, by sama się wchłonęła – zapobiegnie to łamaniu się paznokci. Moczenie ich w wodzie z sokiem z cytryny skutecznie rozjaśni wszelkie przebarwienia, a dodatkowo dostarczy witaminy C, która je wzmocni i odżywi.

Dbanie o paznokcie wymaga czasu, ale efekt jest bardzo zadowalający. Warto poświęcić im trochę więcej uwagi, by raz na zawsze pożegnać problem łamliwej i rozdwajającej się płytki.

Paulina Padzik

Komentarze do: Jak dbać o paznokcie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz