Szukaj

Czy można powstrzymać starzenie się skóry?

Podziel się
Komentarze0

Starzenie to naturalny i nieunikniony proces zachodzący w każdym organizmie. Kondycja skóry znacznie się pogarsza, a dodatkowo osłabiona jest niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Na szczęście współczesna medycyna oferuje szereg zabiegów pomagających opóźnić skutki starzenia się.

Czy można powstrzymać starzenie się skóry?


Przyczyny starzenia się skóry

O formę skóry najlepiej zacząć dbać jeszcze w okresie dojrzewania, ponieważ u kobiet bardzo szybko ulega ona pogorszeniu. Zaniedbana skóra bardzo szybko traci zdrowy wygląd oraz elastyczność, zaczynają odznaczać się przebarwienia. Już w wieku 25 – 30 lat pojawiają się pierwsze zmarszczki tzw. marszczki mimiczne. Codziennie przyczyniamy się do ich powstawania, ponieważ pojawiają się na skutek ruchów mimicznych mięśni twarzy np. uśmiechu, mrużenia oczu, ruchów brwiami.

Nie tylko skóra twarzy ulega pogorszeniu. Skóra na całym ciele staje się wiotka, obwisła, sucha, uwidaczniają się plamy oraz odbarwienia. Szybkość starzenia wynika również z uwarunkowania genetycznego. Niektórzy młody wygląd potrafią zatrzymać na dłużej, natomiast u reszty ten proces będzie postępował szybciej. Nie tylko czas ma wpływ na stan skóry. Ogromne straty ponosimy na co dzień poprzez niekorzystny tryb życia. Dieta bogata w tłuszcze, węglowodany, pozbawiona witamin i minerałów znacznie osłabia skórę.

Dodatkowo nadużywanie alkoholu, leków lub palenie papierosów znacznie osłabia komórki. Mała aktywność fizyczna i rzadkie uprawianie sportu również przyczynia się do postępu procesu starzenia się. Dużą role odgrywają także czynniki zewnętrzne m.in. słońce, promieniowanie UV, silny wiatr, mróz. Nadmierne kąpiele słoneczne lub brak ochrony podczas zimy skutkuje pojawianiem się znacznych uszkodzenia skóry i w efekcie wolniej się ona regeneruje.

Kosmetyki oraz zabiegi zapobiegające


Najważniejsze jest, aby używać odpowiednich kosmetyków nawilżających. Powinny być one dobrane specjalnie do typu skóry oraz jej wieku. Na rynku istnieją specjalne kremy, które znacznie opóźniają proces starzenia. Powinny zawierać witaminy (przede wszystkim E), koenzym Q oraz beta – karoten. Taki krem należy nakładać codziennie rano po porannej toalecie oraz wieczorem przed położeniem się do łóżka. Bardzo ważna jest tutaj regularność, ponieważ to właśnie ona gwarantuje odpowiednią regulację gospodarki komórek skóry. Dodatkowo powinno się stosować kosmetyki nawilżające w których skład wchodzą gliceryna, kolagen, kwas hilurowy, olejki roślinne np. jojoba lub awokado, kwasy tłuszczowe. Taki krem zapewni nam odpowiednie nawodnienie skóry, zapewni jędrność oraz poprawi ogólną kondycję.


Istotnym ratunkiem dla skóry są również maseczki zarówno te ze sklepu jak i wykonane samodzielnie w domu. Najbardziej łagodzący i regenerujący wpływ mają maseczki nawilżające z ogórka. Usuwa on ze skóry toksyny, cera staje się bardziej promienna i zdrowa. Umiarkowane natłuszczenie zapewnią maseczki z olejkami, bananowe lub oliwkowe. Istotne jest, aby przy wyborze maseczek kierować się typem skóry, ponieważ nieodpowiednie użycie może spowodować nadmierne natłuszczenie skóry lub jej uszkodzenie. Kurację maseczkową należy powtarzać 2 – 3 razy w tygodniu, aby na stałe zatrzymać jej efekty.


W zachowaniu zdrowej skóry najbardziej pomaga także sen. Jego dobowa dawka powinna wynosić około 8 godzin. Właśnie podczas snu organizm, czyli także skóra najbardziej się regeneruje. W czasie tym komórki odbudowują swą strukturę, zwiększa się ich aktywność w kwestii odnowy.

Naszym codziennym rytuałem powinno się również stać dokładne oczyszczanie skóry zarówno po całym dniu, jak po przespanej nocy. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków, które pomogą pozbyć się zanieczyszczeń oraz toksyn, które osiadły na naszej skórze.

Pomóc naszej skórze pomożemy poprzez zabiegi kosmetyczne wykonywane w specjalistycznych gabinetach. Do jednych z najpopularniejszych należy chemiczne złuszczanie skóry. Polega ono na aplikowaniu kwasu na wybraną partię ciała. Następnie przenika do głębszych warstw skóry pozbywając się przy tym uprzednich. W ten sposób starsza i zniszczona powłoka jest usuwana, a zastępuje ją skóra gładka  i nieuszkodzona.

Wszelakie przebarwienia oraz zmarszczki zmniejszają się do minimum. Dzięki takiemu złuszczaniu skóra wygląda na zdrowszą, podnosi się poziom kolagenu i następuje wzmocnienie oraz odbudowa komórek. Zbieg ten ma również swoje złe strony. Czas gojenia to nawet kilka tygodni. Dodatkowo skóra staje się bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne, uszkodzenia, dlatego ważne jest, aby intensywnie ją nawilżać oraz systematycznie stosować preparaty ochronne.

Innym równie skutecznym zabiegiem jest dermabrazja. Zabieg ten charakteryzuje się ścieraniem naskórka przy pomocy pyłu diamentowego. Przeprowadza się go pod lekkim znieczuleniem, ponieważ jest on bardziej inwazyjny i bolesny. Podczas dermabrazji likwidacji ulegają zmarszczki, przebarwienia skóry wynikające z niekorzystnego wpływu promieni UV, blizny oraz inne uszkodzenia. Pobudza ona także komórki do szybszej regeneracji. Po dermabrazji skóra jest zaczerwieniona, piecze, może pojawić się także nieznaczny ból oraz strupki. Odnowa trwa około tygodnia, a podczas niej należy unikać wszelkich kąpieli słonecznych oraz nakładania makijażu.

Proces starzenia się dotyka każdego człowieka i jest naturalnym etapem w naszym życiu. Jednak dzięki postępom współczesnej medycyny na rynku pojawia się coraz więcej specyfików, które skutecznie pomagają opóźnić to nieprzyjemne zjawisko. Warto zacząć dbać o skórę jak najwcześniej, ponieważ pozwoli to nam cieszyć się zdrowym wyglądem znacznie dłużej.

Autor:

Magdalena Misztal

Komentarze do: Czy można powstrzymać starzenie się skóry?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz