Szukaj

Jak dbać o cerę mieszaną?

Podziel się
Komentarze0

Cera mieszana jest jedną z trzech podstawowych rodzajów skóry (obok tłustej, suchej). Najczęściej występuje po 20. roku życia. Z reguły jest konsekwencją zaburzenia gospodarki wodno-lipidowej, na skutek której dochodzi do zwiększonej produkcji łoju. Znajomość odpowiedniej pielęgnacji cery mieszanej jest bardzo ważna.

Jak dbać o cerę mieszaną?

Charakterystyka cechy mieszanej

Charakterystyczną cechą, pozwalającą na szybkie rozpoznanie tego typu cery, jest tzw. strefa T, czyli błyszcząca i tłusta środkowa część twarzy, w skład której wchodzą: czoło, nos i broda. Z kolei boki twarzy (policzki) są zazwyczaj suche. Strefa T jest odporna na działanie czynników chemicznych, natomiast strefa „boczna” jest skłonna do podrażnień i wysuszenia.

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana jest najbardziej problematyczna w pielęgnacji, gdyż musimy w takim samym stopniu zadbać o strefę tłustą jak i suchą. W przypadku tej pierwszej najważniejsza jest jej normalizacja, przy drugiej nawilżenie i ochrona. Stosowanie na całą twarz kosmetyków do cery suchej prowadzi do nasilenia zmian trądzikowych strefy T, z kolei używanie kosmetyków mających na celu zmniejszenie ilości sebum, doprowadzi do jeszcze większego wysuszenia strefy „bocznej”.

Strefa T

Do oczyszczania należy używać łagodnych kosmetyków. Nie zaleca się stosowania mydeł antybakteryjnych, które mogą doprowadzić do jej nadmiernego wysuszenia. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się kosmetyki bazujące na wodzie termalnej. Woda termalna wspomaga regenerację skóry i zapobiega powstawaniu podrażnień. Doskonałe uzupełnienie będą stanowić kosmetyki do zmian trądzikowych, które załagodzą powstałe zmiany skórne, a także przyczynią się do hamowania działalności gruczołów łojowych.

Strefa boczna

Do oczyszczania należy używać kosmetyków o lekkiej konsystencji: toników nawilżających, płynów miceralnych, które nie podrażniają i nie obciążają skóry. Wiele firm ma w swojej ofercie szeroką gamę kosmetyków do skóry suchej. Nie należy się ich obawiać, gdyż bardzo często są polecane do pielęgnacji delikatnej skóry dzieci i niemowląt. Należy pamiętać o tym, że sucha skóra nie lubi pomieszczeń klimatyzowanych. Przebywanie w nich przyczynia się do nadmiernego wysuszenia naskórka.

Wybór kremu do cery mieszanej

Krem do pielęgnacji cery mieszanej powinien spełniać dwa podstawowe warunki: matować strefę T i nawilżać pozostałe części twarzy. Konsystencja kosmetyku powinna być lekka, dzięki niej unikniemy zatykania porów. W przypadku intensywnego przetłuszczania się strefy T musimy zainwestować w dwa osobne kosmetyki. Jeden do tłustych partii twarzy, drugi do suchych. Tego typu pielęgnacja nie należy do najtańszych, jednakże przynosi bardzo dobre efekty. W większych drogeriach czy aptekach można spotkać kosmetyki dwufazowe, zwane inteligentnymi czy 2w1. Idealnie sprawdzą się przy skórze mieszanej, nawilżają partie suche i matowią tłuste.

Makijaż dla cery mieszanej

Cera mieszana nie lubi ciężkich kosmetyków, zarówno tych do oczyszczania jak i makijażu. Nie zaleca się stosowania podkładów rozświetlających, które jeszcze bardziej podkreślą błyszczenie się skóry. Najlepiej sprawdzą się podkłady mineralne oraz pudry w formie sypkiej, które pozwalają skórze oddychać.

Kuchnia kosmetyczna

Zamiast do drogerii idźmy do warzywniaka! Zadbajmy o swoją cerę nie tylko na zewnątrz, ale i od wewnątrz! Odpowiednia dieta pomoże nam uporać się z niedoskonałościami skóry. Przy powracających wypryskach należy wyeliminować z jadłospisu: ostre przyprawy, czekoladę, produkty bogate w substancje konserwujące, barwniki i aromaty. W przypadku suchej skóry nasza dieta powinna być bogata w tłuszcze, oczywiście te zdrowe zawarte w rybach, orzechach. Nie zapominajmy o owocach i warzywach, które stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy! Świetnie chronią skórę przed wolnymi rodnikami i spowalniają proces starzenia się.

Naszą kuchnię możemy również wykorzystać do przygotowania jedzenia dla naszej skóry. Domowe kosmetyki doskonale poprawią jej kondycję bez użycia zbędnej chemii.

Katarzyna Krawczyk

Komentarze do: Jak dbać o cerę mieszaną?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz