Szukaj

Zabiegi dla cery naczynkowej

Podziel się
Komentarze0

Woda oczarowa (pozyskiwana z oczaru wirginijskiego) jest najbardziej skutecznym tonikiem dla tego rodzaju cery. Ma właściwości przeciwzapalne, obkurcza naczynka krwionośne, łagodzi zaczerwienienia twarzy i dobrze nawilża naskórek. Najlepiej przemywac nią skórę po umyciu.

Zabiegi dla cery naczynkowej

Cera naczynkowa charakteryzuje się siateczką prześwitujących naczynek krwionośnych. Cera ta jest bardzo wrażliwa na zmienne warunki atmosferyczne i emocje, w skutek czego na twarzy pojawia się rumień. Pod wpływem zmian temperatury lub emocji, naczynka skórne gwałtownie wypełniają się krwią, a następnie zwężają.

Rumień towarzyszy głownie młodym ludziom, natomiast w późniejszym wieku następuje prześwit naczynek przez warstwę naskórka. Spowodowane to jest osłabieniem sprężystości włókien elastycznych tkanki łącznej i zmniejszeniem gęstości skóry. Rozszerzone naczynka tworzą się na suchej i cienkiej skórze oraz u kobiet w okresie przekwitania. Skłonność do powstawania „pajączków” może być również cechą wrodzoną. Cera naczynkowa jest bardzo problematyczna dla osób ją posiadających, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Zabiegi na cerę naczynkową w gabinecie dermatologicznym

W gabinecie dermatologicznym stosuje się trzy podstawowe metody leczenia „pajączków”: mikrodermabrazję, laseroterapię i krioterapię.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja to zabieg przygotowywujący skórę do laserowego usuwania rozszerzających się naczynek. Polega na usunięciu warstwy rogowej naskórka przy użyciu mikrokryształków kwarcu, tlenku glinu, korundu lub głowicy diamentowej. Zabieg ten zazwyczaj nie pozostawia blizn i przebarwień.

Laseroterapia

Laseroterapia polega na usuwaniu płytszych i głębszych zmian naczyniowych. Światło lasera dociera w głąb naczyń. Pod wpływem zmiany na energię cieplną, z tkanki odporowywuje woda, w skutek czego zostają same ścianki naczyń, które następnie są wchłaniane. Przy intensywnym zaczerwienieniu kurację trzeba powtórzyć dwa-trzy razy.

Krioterapia

Krioterapia polega na zamrożeniu naczynek za pomocą ciekłego azotu. Jest to bezbolesny zabieg, bez ryzyka infekcji.

Kosmetyka ludowa sposobem na cerę naczynkową

Środki roślinne, znane z kosmetyki ludowej, maja potwierdzone działanie wzmacniające i uelastyczniające ścianki naczyń. Maseczki czy kremy z zastosowaniem tych składników mają działanie lecznicze, profilaktyczne i nie powodują skutków ubocznych w postaci przebarwień lub drobnych blizn.

Sypka maseczka na „pajączki"

Taką maseczkę przygotowywuje się ze proszkowanego kwiatu kasztanowca, sproszkowanego ziela skrzypu, glinki różowej, skrobi ziemniaczanej i oleju z kiełków pszenicy. Wszystkie te składniki możemy nabyć w sklepie z kosmetyką naturalną.

Sypkie składniki wystarczy wymieszać w równych proporcjach i zamknąć w suchym pojemniku. Do przygotowania maseczki wystarczy jedna łyżeczka mieszanki z dodatkiem łyżeczki gorącej wody i pół łyżeczki oleju. Przygotowana maseczkę należy nałożyć na twarz i po 10 minutach spłukać ciepłą wodą.

Zawarty w tej maseczce kwiat kasztanowca działa uszczelniająco na ścianki naczyń i poprawia mikrokrążenie. Ziele skrzypu wzmacnia tkankę łączną warstwy naskórkowej, a glinka dostarcza niezbędnych mikroelementów. Ponadto zawarta w maseczce skrobia działa łagodząco, olej z kiełków pszenicy zawiera zaś witaminę E, która korzystnie działa na ścianki naczynek i tym samym łagodzi zmiany naczynkowe.

Kasztanowy krem odżywczy

Podobne działanie jak maseczka ma krem kasztanowy, który można stosować do codziennej pielęgnacji cery naczynkowej na noc i na dzień, również pod makijaż. Krem ten można przygotować samemu w domu. Potrzebne będą:

  • 20 ml kremobazy
  • 15 ml oleju z kiełków pszenicy
  • 10 ml masła kakaowego
  • łyżeczka witaminy E
  • 35 ml naparu z kwiatu kasztanowca
  • 30 ml wody oczarowej

Najpierw należy roztopić mało kakaowe (należy uważać aby się nie zagotowało). Kremobazę dokładnie mieszamy z olejem i dodajemy ciepłego naparu i wodę oczarową. Dalej mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie dodajemy witaminę E i masło kakaowe i jeszcze raz mieszamy. Tak przygotowany krem jest gotowy do użycia.

Woda oczarowa

Woda oczarowa (pozyskiwana z oczaru wirginijskiego) jest najbardziej skutecznym tonikiem dla tego rodzaju cery. Ma właściwości przeciwzapalne, obkurcza naczynka krwionośne, łagodzi zaczerwienienia twarzy i dobrze nawilża naskórek. Najlepiej przemywać nią skórę po umyciu. Należy jednak wiedzieć, że woda ta może powodować reakcje alergiczne, dlatego najlepiej rozcieńczyć ją z wodą mineralną w równych proporcjach.

Stosując zabiegi na cerę naczynkową, czy to w gabinecie dermatologicznym, czy w domowym zaciszu należy pamiętać o odpowiedniej diecie. Należy pić herbatę z dzikiej róży, nalewkę z miłorzębu oraz głogu i cytrusowe soki owocowe. Warto również zażywać rutinoskorbin, i preparaty z kasztanowcem i miłorzębem.

Trzeba jednak pamiętać, że stosowane zabiegi i dieta usuwają jedynie objawy.

Autor: Anna Zeler

Bibliografia:

1. Kołodziejczak Anna, Domowy salon piękności, Warszawa 2008.

Komentarze do: Zabiegi dla cery naczynkowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz