Szukaj

Dieta dla suchej skóry

Podziel się
Komentarze0

Kiedy gruczoły łojowe nie wytwarzają wystarczającej ilości łoju, który chroni skórę przed czynnikami atmosferycznymi, staje się ona sucha, łuszcząca, a niekiedy bolesna. Wysuszona skóra szybko się starzeje i pojawia się na niej sieć zmarszczek. Dlatego ważne jest stosowanie odpowiedniej diety dla suchej skóry.

Dieta dla suchej skóry

Przesuszenie skóry mogą powodować krańcowe temperatury i silny wiatr. Szczególnie wrażliwe na czynniki atmosferyczne są dłonie, stopy i łokcie, ponieważ w tych miejscach znajduje się mało gruczołów łojowych. Innymi przyczynami suchości skóry jest łuszczyca i pieluszkowe zapalenie skóry.

Wszystkie te czynniki powodują uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry, przez co ulega ona odwodnieniu. Do odbudowy tej bariery, oprócz używania nawilżających balsamów i kremów, niezbędna jest odpowiednia dieta, która nawodni skórę od wewnątrz. Co więc należy jeść aby zadbać o suchą skórę, a czego unikać, aby jeszcze bardziej jej nie wysuszyć?

Wskazówki żywieniowe dla osób z suchą cerą

  • Jedz dużo surowych warzyw i owoców, które sprzyjają zachowaniu jędrności i elastyczności skóry.
  • Pij dużo (minimum 6 szklanek dziennie), gdyż sucha skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia. Unikaj jednak napojów z zawartością kofeiny, np. kawy, gdyż działają one moczopędnie, a częste oddawanie moczu, choć może to wydawać się dziwne, dodatkowo wysusza skórę.
  • Spożywaj produkty mleczne, jajka, ryby, rośliny strączkowe i orzechy, które są bogate w witaminę A i D. Pomagają one zachować zdrową skórę, a witamina A dodatkowo chroni skórę przed wysuszeniem i tym samym zapobiega pojawieniu sie zajadów w kącikach ust.
  • Jedz pokarmy, które zawierają dużo witaminy E i cynku, czyli produkty pełnoziarniste, czosnek, kiełki, soczewicę, fasolę i nasiona. Witamina E jest składnikiem kolagenu, dlatego jej niedobór powoduje, ze skóra traci jędrność i elastyczność.
  • Spożywaj produkty zawierające niezbędne kwasy tłuszczowe. Oliwa z oliwek zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnia funkcje transportową dla witaminy A, D, E i K, jak również stanowią ważny budulec komórek skóry.
  • Zażywaj preparaty z olejów rybnych.

Wysuszona skóra szybciej sie starzeje, dlatego warto o nią dbać. Ważne jest, aby ja nawilżać od zewnątrz i od wewnątrz poprzez odpowiednia dietę. Przestrzeganie powyższych zasad zdrowego żywienia nie tylko sprawi, że nasza skóra będzie młodziej wyglądać, ale także wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Dieta dla suchej skóry

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz