Szukaj

Właściwości oleju lnianego

Podziel się
Komentarze0

Wiele badań wykazało, że niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 prowadzi do wystąpienia różnych choroby układu nerwowego, krążeniowego bądź pokarmowego. Osoby, które pragną cieszyć się dobrym zdrowiem powinny włączyć do swojej diety olej lniany, który dzięki wysokiej  zawartości korzystnie działających kwasów tłuszczowych, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Właściwości oleju lnianego

Pielęgnacja skóry

Olej lniany stosowany zewnętrznie oczyszcza, odżywia i uelastycznia skórę, nadając jej wyjątkową gładkość. Ze względu na jego właściwości nawilżające jest szczególnie polecany dla skóry suchej, łuszczącej się i szorstkiej. Mogą go stosować również osoby posiadające cerę tłustą lub trądzikową, ponieważ obniża on ilość wytwarzanego łoju, zapobiega zatkaniu ujść gruczołów łojowych oraz powstawaniu zaskórników. Docenią go także mężczyźni borykający się z problemem łysienia, gdyż dzięki wysokiej zawartości lignanów, zapobiega on dalszej utracie włosów. Co więcej wcierany regularnie w skórę głowy nawilża ją, a stosowany do pielęgnacji włosów sprawia, że odzyskują one gładkość i blask. Olej lniany jest bogaty w kwasy omega 3, które zapobiegają występowaniu różnych chorób skóry, takich jak łuszczyca czy egzema. Ponadto pomagają one zlikwidować szkodliwe skutki działania promieni słonecznych UV - okłady z oleju lnianego można stosować jako skuteczny środek łagodzący oparzenia słoneczne.

Właściwości antynowotworowe

Kwasy omega – 3 mogą być wykorzystywane w profilaktyce nowotworowej, ponieważ hamują rozwój raka piersi oraz zapobiegają pojawieniu się raka prostaty czy jelita grubego. Ponadto olej lniany wykazuje silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pomaga w leczeniu zapalenia stawów, zapalenia okrężnicy czy jelita grubego. Występujące w nim lignany są bogate w przeciwutleniacze, które przyczyniają się do neutralizacji wolnych rodników. Jest to bardzo korzystny proces, ponieważ wolne rodniki przyczyniają się do szybszego starzenia się organizmu oraz wpływają na rozwój chorób nowotworowych.

Wspomaganie odchudzania

Olej lniany docenią również te osoby, które walczą ze zbędnymi kilogramami. Zawarte w nim kwasy omega-3 wpływają na redukcję tkanki tłuszczowej, a co więcej zapobiegają tworzeniu się nowej. Olej lniany pomaga także przy problemach żołądkowych, gdyż dzięki dużej zawartości błonnika wspomaga procesy trawienne oraz przyśpiesza przemianę materii. Ma on zbawienny wpływ na perystaltykę jelit. Jest szczególnie polecany osobom aktywnym, jako że wspomaga wzrost mięśni, zwiększa wytrzymałość oraz wydolność organizmu. Wpływa również na regenerację i ochronę błon śluzowych układu pokarmowego a także wydalniczego. Olej lniany przyczynia się do odtłuszczenia wątroby oraz  zmniejszenia kamieni żółciowych. Spożywany nawet w większych dawkach nie odkłada się w postaci tłuszczu, a ponadto pomaga przywrócić odpowiednie proporcje kwasów tłuszczowych w organizmie.

Zalecany dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży powinny dbać o to, by ich dieta była bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), ponieważ ich niedobór może doprowadzić do przedwczesnego porodu, zmian w składzie komórkowym mózgu a także siatkówki oka. Kwasy te są niezbędne do prawidłowego rozwoju układu nerwowego, stanowią one aż 15% budulca tkanki mózgowej. Jeśli kobieta dostarcza organizmowi odpowiednią ilość kwasów omega-3, jej dziecko może cieszyć się ilorazem inteligencji nawet o 19% wyższym od swoich rówieśników. W przypadku niedoboru NNKT dziecko może cierpieć z powodu zmian skórnych, obniżonej odporności oraz ogólnego gorszego rozwoju fizycznego.

Wspomaganie pamięci

Kwas alfa-linolenowy, który występuje w oleju lnianym jest źródłem ważnego składnika mózgu – kwasu DHA. Jego niedobór wywołuje wahania nastroju, pogorszenie się pamięci, schorzenia wzroku oraz inne choroby układu neurologicznego. Spożywanie oleju lnianego zmniejsza ryzyko zapadnięcia na depresję, chorobę  Alzheimera, spowalnia również postęp choroby Parkinsona. Można stosować go jako skuteczny środek przeciw drętwieniu kończyn, stwardnieniu rozsianemu a także nadpobudliwości dziecięcej. Olej lniany przywraca prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wpływa na rozwój neuronów, z tego powodu jest on niezbędny dla wszystkich osób uczących się lub wykonywających pracę umysłową.

Wzmocnienie układu krążenia

Nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, jednocześnie zwiększając poziom cholesterolu korzystnego dla zdrowia. Obniżają ciśnienie krwi, zwiększają siłę skurczu mięśnia sercowego, a także przyczyniają się do rozszerzenia naczyń wieńcowych. Włączając do diety produkty zawierające kwasy omega-3, zmniejszy się prawdopodobieństwo wystąpienia takich chorób jak miażdżyca, udar mózgu, zawał serca oraz choroba nadciśnieniowa. Olej lniany zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby układu krążeniowego oraz zapobiega arytmii serca.

Jaki olej lniany jest najlepszy?

Nie każdy olej lniany jest korzystny dla zdrowia. Wiele z olejów dostępnych na rynku jest produkowanych z modyfikowanej genetycznie odmiany lnu, która jest całkowicie pozbawiona kwasów omega-3, a jednocześnie bogata w szkodliwe kwasy omega-6. Takie oleje zazwyczaj są sprzedawane w plastikowych butelkach, mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej a także charakteryzują się długim terminem zdatności do spożycia. Produkt, który cechuje się wysoką jakością jest nieoczyszczony, tłoczony na zimno oraz powinien zawierać przynajmniej 50% kwasów omega-3. Nawet gdy jest hermetycznie zamknięty, należy trzymać go w lodówce, a także chronić przed działaniem światła. Należy pamiętać o tym, że nie wolno używać go do smażenia ani gotowania potraw. Można podawać go wyłącznie na zimno, dodając go do dań bezpośrednio przed spożyciem. Zalecana dawka oleju lnianego to 2-4 łyżki dziennie.

Autor:

Beata Bryk

Komentarze do: Właściwości oleju lnianego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz