Szukaj

Co łączy chorobę dziąseł z reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Podziel się
Komentarze0

Czy choroba dziąseł może przepowiadać problemy ze stawami w przyszłości? Naukowcy od dawna wiedzieli, że istnieje powiązanie między przewlekłą chorobą dziąseł i reumatoidalnym zapaleniem stawów, ale mikrobiologiczny mechanizm pozostawał niejasny aż do tej pory.Teraz badacze z University of Louisville we współpracy z międzynarodową ekipą odkryli, że bakterie odpowiedzialne za chorobę przyzębia, czyli Porphyromonas gingivalis, pogarszają stan reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), prowadząc do wcześniejszego rozwoju, szybszej progresji i większego stopnia ciężkości choroby, włączając w to niszczenie kości i chrząstki.

Dr Jan Potempa, kierujący badaniem, mówi: - Odkryliśmy, że bakteria ta produkuje unikatowy enzym PAD (peptidylarginine deiminanase), który wzmaga zapalenie stawów związane z kolagenem (CIA), czyli postać zapalenia stawów podobną do reumatoidalnego zapalenia.


PAD zmiania niektóre proteiny w cytrulinę, którą układ odpornościowy rozpoznaje jako intruza i rozpoczyna atak. Wynikające z tego chroniczne zapalenie skutkuje destrukcją tkanki chrzęstnej w stawach.

Badacze przyjrzeli się także innej bakterii żyjącej w jamie ustnej, Prevotella intermedia, ale okazało się, że ta nie produkuje PAD, ani nie wpływa na CIA.

Dr Potempa podsumowuje: - Nasze rezultaty sugerują, że bakteryjny PAD może stanowić związek między chorobą przyzębia wywołaną przez Porphyromonas gingivalis i reumatoidalnym zapaleniem stawów, ale to przełomowe odkrycie powinno być potwierdzone w kolejnych badaniach.

Badania do tej pory pokazywały, że w porównaniu z populacją ogólną, ludzie z chorobą przyzębia mają większą zachorowalność na reumatoidalne zapalenie stawów. A infekcje Porphyromonas gingivalis w jamie ustnej zazwyczaj poprzedzają tę drugą chorobę.

Komentarze do: Co łączy chorobę dziąseł z reumatoidalnym zapaleniem stawów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz