Szukaj

Sztuczne paznokcie

Wizytówką kobiety powinny być nie tylko uśmiech czy ładna fryzura, ale także zadbane paznokcie. Co zrobić, jeśli natura nie obdarzyła nas mocnymi i pięknymi paznokciami? Warto wtedy rozważyć zrobienie sztucznego manicure. Obecnie w salonach kosmetycznych stosowanych jest wiele technik nakładania sztucznych paznokci, na pewno więc znajdziemy metodę odpowiadającą nam najbardziej.

Sztuczne paznokcie

Sztuczne paznokcie, jeżeli będą zrobione profesjonalnie oraz nie przesadzimy z ich ozdabianiem, mogą sprawić, że nasze dłonie staną się piękniejsze. Co ważne, sztuczne paznokcie nie muszą wiązać się jedynie z zakryciem niedoskonałości naszych paznokci. Tego typu manicure może również poprawić stan naturalnej płytki paznokcia.

Rodzaje sztucznych paznokci

Co zrobić, jeśli mimo zażywania witamin i ciągłego stosowania odżywek paznokcie nadal nie rosną w odpowiednim tempie, a do tego są łamliwe? Rozwiązaniem może być ich korekta i wydłużenie płytki przy użyciu sztucznych paznokci. Istnieje kilka metod wykonywania tego typu manicure. Zanim więc zdecydujemy się na wizytę u kosmetyczki, warto zapoznać się ze szczegółami poszczególnych technik. Sztuczne paznokcie różnią się przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane, trwałością oraz metodą użytą do ich utrwalenia.

Sztuczne paznokcie - tipsy

Tipsy to chyba najbardziej znany rodzaj sztucznych paznokci. Mogą być akrylowe lub żelowe. Przykleja się je do naturalnej płytki paznokcia za pomocą odpowiedniego preparatu. Nie służą one poprawie kondycji naturalnego paznokcia, lecz są przeznaczone do ich ozdoby. Tipsy można dowolnie formować, malować i zdobić. Nie są trudne do założenia. Istnieje możliwość zastosowania tej metody w domu lub u manikiurzystki. Po około 2-3 tygodniach tipsy należy zdjąć w taki sposób, aby nie uszkodzić naturalnej płytki paznokcia.

Sztuczne paznokcie - żel

Jest to metoda, która polega na tym, że na naturalną płytkę paznokcia lub na wcześniej przyklejonego tipsa nakłada się specjalny żel, który utwardza się pod lampą UV. Żel, tak jak tipsy, nadaje się do późniejszego malowania lakierem. Dodatkowym atutem jest to, że można w nim zatopić ozdoby. Warto podkreślić też, że żel jest najmniej inwazyjną metodą wykonywania sztucznych paznokci.

Żelowe paznokcie wyglądem bardziej przypominają naturalne. Można je uzupełnić po 2-3 tygodniach. W przeciwieństwie do tipsów, nie ma jednak potrzeby ich całkowitego ściągania. Kiedy się nam znudzą, należy je spiłować. W tym przypadku najlepiej jest udać się do doświadczonej manikiurzystki, żeby przez przypadek samemu nie uszkodzić płytki paznokcia.

Sztuczne paznokcie - akryl

Akryl to najstarsza metoda przedłużania i modelowania paznokci. Na naturalną płytkę nakłada się specjalną masę, która dość szybko twardnieje. Potem modeluje się i maluje sztuczne paznokcie. Akryl, tak samo jak żel, występuje w różnych kolorach. Jest zdecydowanie trwalszy od innych środków i odporny na substancje chemiczne, dlatego powinien przypaść do gustu paniom, które wykonują dużo prac ręcznych. Sztuczne akrylowe paznokcie usuwa się po 2-3 tygodniach poprzez zamoczenie w specjalnym płynie.

Sztuczne paznokcie - fiberglass

Fiberglass nie jest jeszcze dobrze znany w Polsce. Ustępuje popularnością żelowi, akrylowi i tipsom. Może być stosowany nie tylko jako sztuczny manicure, ale też jako forma regeneracji naturalniej płytki. Na paznokcie nakłada się włókna jedwabne lub lniane i utwardza za pomocą specjalnego płynu zwanego resiną. Następnie manicure utrwala się za pomocą ciepła lub światła UV. Sztuczne paznokcie wykonane techniką fiberglass są bardzo twarde, zdecydowanie bardziej niż żel i tipsy. Po 2-3 tygodniach należy je uzupełnić. W celu ich usunięcia, najlepiej udać się do kosmetyczki.

Czy sztuczne paznokcie są szkodliwe dla zdrowia?

Nie ma całkowicie nieszkodliwych sztucznych paznokci. Zawsze przy nakładaniu kleju lub ściąganiu żelu w minimalny sposób uszkadza się płytkę paznokcia. Nie oznacza to jednak, że taki manicure jest zagrożeniem dla zdrowia - sztuczne paznokcie znane są od dawna i nie ma dowodów na to, że mają szkodliwy wpływ na organizm. Wprawdzie akryl może wywoływać reakcje alergicznie, ale tylko wtedy, gdy ma się z nim styczność codziennie, dlatego na uczulenie narażone są jedynie manikiurzystki. Kolejnym mitem jest to, że kobiety w ciąży nie mogą nosić sztucznych paznokci. Taki manicure w żaden sposób nie wpływa na zdrowie dziecka. Jedynie podczas porodu, kobieta nie powinna mieć takiego manicure - obserwacja naturalnej płytki paznokcia pomaga lekarzowi oceniać zmiany zachodzące w organizmie przyszłej mamy.

Wady i zalety sztucznych paznokci

Sztuczne paznokcie mają zarówno wady, jak i zalety. Do największych ich atutów należy to, że zdecydowanie mniej się łamią, są dużo bardziej trwałe, a lakier nie odpryskuje tak łatwo, jak z naturalnych paznokci. Możemy dowolnie je modelować, zmieniać kształt i długość. Z drugiej strony jednak, po ich ściągnięciu naturalna płytka paznokcia zostaje naruszona i może ulec uszkodzeniu. Poza tym, taki rodzaj manicure wiążą się z dodatkowymi kosztami, ponieważ konieczna jest wizyta u kosmetyczki przynajmniej raz w miesiącu. Kolejną wadą jest trudność z dobraniem odpowiednich sztucznych paznokci - źle dopasowane mogą wyglądać bardzo nienaturalnie.

Autor: Anna Furtek

Komentarze do: Sztuczne paznokcie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz