Szukaj

Pytanie o wybielanie

Podziel się
Komentarze0

Słyszałeś wiele o wybielaniu zębów, ale nie wiesz ile w tym prawdy? Wiadomo, że siła plotki jest niezmierzona, a kiedy dotyczy tak delikatnej sfery, jak zęby, warto sprawdzić fakty. Dlatego zanim zaczniesz myśleć o piękniejszym uśmiechu, sprawdź co tak naprawdę warto wiedzieć o wybielaniu.


Co jest pierwsze: leczenie czy wybielanie?


Zdrowie przed urodą - tej kolejności trzeba przestrzegać, bo preparaty wybielające zastosowane na chore zęby mogą przyczynić się nawet do zapalenia miazgi. Dlatego zabieg zawsze poprzedza badanie diagnostyczne i staranne leczenie ubytków próchnicowych oraz innych patologii. Lekarz musi też sprawdzić, czy istnieją nieprawidłowości (takie jak bruksizm), które ograniczają zastosowanie niektórych metod wybielania. A samo wybielanie można rozpocząć dopiero po skrupulatnym czyszczeniu zębów z kamienia i płytki bakteryjnej. W przypadku wrażliwych zębów przed wybielaniem trzeba dodatkowo zastosować terapię odwrażliwiającą, polegającą na odbudowaniu szkliwa, uszczelnieniu kanalików zębowych i ochronie wrażliwych dziąseł.

Czy zęby można wybielić raz na zawsze?

Nie można. Także o wybielone zęby trzeba odpowiednio dbać. Niestety sam zabieg nie daje bezterminowej gwarancji na śnieżnobiały uśmiech, bo na kolor naszego uzębienia „pracujemy” cały czas. Przede wszystkim jedząc – jagody czy buraki, pijąc - kawę, herbatę, soki lub czerwone wino, oraz paląc – papierosy, cygara, fajki. Farbujące jedzenie to również takie, które zawiera duże ilości sztucznych barwników. Należy pamiętać, że zęby to kości, które starzeją się wraz z całym organizmem. Może się zdarzyć, że biel zębów zostanie przysłoniona przez osad i kamień. Codzienne szczotkowanie dobrą pastą oraz profesjonalny skaling i piaskowanie w gabinecie stomatologicznym pomogą utrzymać piękny uśmiech jak najdłużej.

Czy można wybielić zęby w jeden dzień?


Tak, a nawet szybciej, bo by cieszyć się z białych zębów wystarczy jedna wizyta stomatologiczna. Nowoczesną metodą ekspresowego wybielania jest Power Bleaching. – Na zęby nakładany jest żel, wykorzystujący wybielające właściwości nadtlenku wodoru. Następnie działanie preparatu przyspiesza się poprzez naświetlanie specjalistyczną lampą, emitującą tzw. zimne światło przez ok. 40 minut – tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak z UNIDENT UNION Dental Spa. – Bez użycia światła zęby szybko wybieli także żel o bardzo wysokim stężeniu, który może być nakładany tylko przez stomatologa. Błyskawiczne metody wymagają jednak wzmożonej pielęgnacji po zabiegu. Dlatego stomatolodzy zalecają tzw. białą dietę, wykluczającą napoje i pokarmy zawierające silne barwniki, a dla wzmocnienia efektu wybielenia metodę nakładkową, stosowaną później w domu.


Czy wybielanie w domu zawsze jest bezpieczne?

Nie zawsze. Nawet do domowego wybielania bezwzględnie przygotowuje nas lekarz. Szkliwo zębów może ulec uszkodzeniu, dlatego nie jest dobrym miejscem do eksperymentów i zawsze warto porozmawiać z dentystą, który po wywiadzie lekarskim i skrupulatnych badaniach zaprojektuje cały proces wybielania, w tym zaplanuje czas trwania oraz określi stężenie preparatu. Przykładowo, stosowana w domu metoda nakładkowa polega na nakładaniu na zęby żelu na bazie roztworu 10-15% nadtlenku karbamidu, o którego stężeniu musi zdecydować właśnie stomatolog. Co więcej, także przy z pozoru prostym wyborze, jakim jest zakup wybielającej pasty do zębów, warto poradzić się dentysty. Spośród szerokiej oferty producentów pomoże znaleźć specyfik najlepiej przystosowany do naszych potrzeb.

Czy każdy może mieć najjaśniejszy uśmiech?


Czy decydując się na wybielanie chcemy pięknie wyglądać, czy raczej upodobnić się do postaci z reklamy płatków kukurydzianych? Z pewnością to pierwsze. Zapomnij więc o „bielszym odcieniu bieli”, który gwarantuje graficzna obróbka zdjęć. – Przed zabiegiem wybielania wspólnie z pacjentem przeglądamy paletę odcieni zębów o różnym natężeniu bieli – wyjaśnia specjalista UNIDENT UNION Dental Spa. – Naturalny odcień nigdy nie jest śnieżnobiały, a kolor, jaki chcemy osiągnąć, dobiera się indywidualnie, dostosowując go do karnacji, wieku itd. – dodaje. Istnieje także „granica bieli”, do jakiej można dojść w czasie zabiegu. Wynika ona z indywidualnych cech pacjenta, warunkujących podatność na wybielanie, dlatego nie każdy może mieć taki sam śnieżnobiały odcień zębów.


Czy da się wybielić zęby bez… wybielania?

To rzeczywiście możliwe. Czasem dla rozjaśnienia zębów o kilka tonów wystarczy je profesjonalnie oczyścić. – Usunięcie kamienia i osadu nazębnego, tzw. skaling oraz piaskowanie, pozwalają zobaczyć, jak pod warstwą nalotu naprawdę wyglądają zęby pacjenta – mówi stomatolog. Zdarza się, że po tym zabiegu stają się o kilka tonów jaśniejsze i wybielanie nie jest już konieczne. Skaling i piaskowanie warto wykonywać dwa razy w roku, nie tylko ze względów estetycznych, stanowią one bowiem ważny element profilaktyki przeciwpróchniczej i pomagają zapobiegać zapaleniom dziąseł.

Czy każde zęby można wybielić?


Nie każde. Ząb zębowi nierówny, także jeśli chodzi o wybielanie. Zdarzają się zęby, które ze względu na charakter przebarwień są odporne na tego typu zabiegi, co nie znaczy, że trzeba przestać się uśmiechać. – Gdy mamy do czynienia z przebarwieniami zbyt głębokimi lub nierównomiernymi, spowodowanymi fluorozą lub tetracyklinami, dobrą alternatywą są licówki ceramiczne - tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak. – Nakładane trwale na zęby pozwalają nie tylko na osiągnięcie pożądanego koloru, ale też naprawę innych niedoskonałości, np. korektę kształtu.

Dodatkowe informacje:

Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 22-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła AKREDYTACJĘ IMPLANTOLOGICZNĄ EUROPEJSKIEGO STOWARZYSZENIA IMPLANTOLOGII STOMATOLOGICZNEJ oraz MINISTERSTWA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów oraz potwierdzenie kompetencji w zakresie implantologii oraz implantoprotetyki. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz  International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa, w której stosuje zaawansowane technologie medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego podejścia do leczenia, oferująca unikatowe, autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Pionierka  Dental Face Lifting w Polsce. Stomatolog gwiazd (m.in. Olivier Janiak, Karolina Malinowska, Tomasz Jacyków, Kuba Wesołowski). Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w ogólnopolskim konkursie TOP Design 2010.

Komentarze do: Pytanie o wybielanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz