Szukaj

Piercing i zagrożenia dla zdrowia

Podziel się
Komentarze0

Ponad jedna trzecia populacji w Stanach Zjednoczonych ma przekłute uszy. A praktycznie jedna osoba na siedem ma kolczyk w innym miejscu ciała poza małżowiną uszną, jak podaje amerkańska akademia dermatologiczna (American Academy of Dermatology). Nowy przegląd badań podkreśla, jak bardzo ważne jest, aby wszelkie zabiegi przekłuwania ciała wykonywał profesjonalista, w sanitarnych warunkach i przy zachowaniu wszelkich niezbędnych zasad higieny.Jak również, należy pamiętać o dobrej higienie po zabiegu. NPR donosi, że komplikacje pojawiają się w około 20% zabiegów, a pępek oraz górna część ucha to najbardziej ryzykowne miejsca dla piercingu.

Analiza kilku badań, opublikowana w naukowym przeglądzie American Journal of Clinical Dermatology pokazuje, że najpowszechniejsze problemy to infekcje i krwawienie. Rzadziej, bardziej poważne komplikacje obejmują zespół szoku toksycznego oraz uszkodzenie nerwów.

Ludzie, którzy z kolei przedziurawiają sobie rejony jamy ustnej oraz wnętrze ust, ryzykują tym, iż będą mieli problemy z zębami oraz ze ślinankami. A ludzie, którzy dziurawią sobie nos, ryzykują tym, iż kolczyk osiądzie im w nosie, stwierdza analiza.

Aczkolwiek, naukowcy jeszcze przestrzegają, iż ludzie powinni podjąć dodatkowe środki ostrożności, zanim w ogóle poddadzą się takiemu zabiegowi. Przede wszystkim, osoba dokonująca zabiegu powinna zebrać kompletną medyczną i społeczną historię swojego klienta, aby mieć szansę określić, czy istnieje jakieś indywidualne ryzyko komplikacji. A sami klienci powinni wybrać wykwalifikowaną osobę do przeprowadzenia takiego zabiegu.


Jednocześnie, jeden ze współautorów tego badania, doktor Jaimee Holbrook z uniwersytetu Northwestern University, wyjaśnia, że zaprezentowana analiza absolutnie nie ma na celu odstraszanie kogokolwiek od przekłuwania uszu przez wiarygodnych profesjonalistów.

Celem naszego artykułu nie jest to, pisze doktor Jaimee Holbrook, żeby dyskredytować profesjonalistów. Większość ludzi chodzi do profesjonalnych gabinetów, aby poddać się zabiegom dokonywanym przez zawodowców, prawidłowo wyszkolonych, którzy bardzo dobrze rozumieją co to znaczy właściwa higiena. Absolutnie nie mówimy, że są oni niewłaściwymi ludźmi do przeprowadzania tego typu zabiegów. Prawdziwym problemem jest poddawanie się takiemu zabiegowi w domu i oddawanie się w ręce niewyszkolonej osoby, która nie jest świadoma tego, co powinna robić.


Inne badanie, przeprowdzone przez badaczy z uniwersytetu Northwestern University, które pojawiło się kilka lat temu, pokazywało, że około jedna czwarta ludzi, którzy mieli przedziurawioną jakąś część ciała, miała również różnego rodzaju komplikacje – większość z nich donosiła o mniejszych infekcjach skórnych.

Jak stwierdza American Academy of Dermatology, jest wiele rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę, zanim pójdziemy zrobić sobie piercing. Przede wszystkim, powinniśmy się upewnić, że w gabinecie jest maszyna do sterylizacji, nazywana autoklawem. I że osoba, która wykonuje zabieg, sterylizuje narzędzia przed użyciem. Oraz, że za każdym razem używa nowej, sterylnej igły.

American Academy of Dermatology również ostrzega przed pistoletami do piercingu, o ile strefa twojej skóry, której dotyka pistolet, nie została wysterylizowana, oraz o ile pistolet nie był wcześniej używany – ponieważ niektórych pistoletów do piercingu nie można włożyć do autoklawu, aby je wysterylizować.

Dodatkowo, osoba wykonująca zabieg powinna nosić rękawiczki. Na sam koniec, za pierwszym razem ludzie powinni nosić hipoalergiczną biżuterię, ponieważ niektóre rodzaje metalowych kolczyków mogą spowodować reakcję alergiczną, jak przestrzega jeszcze amerykańska akademia dermatologiczna.

Komentarze do: Piercing i zagrożenia dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz