Szukaj

Co kryje się w środkach pielęgnacyjnych?

Podziel się
Komentarze0

Czy kwas hialuronowy Q10 i retinol są właściwie składnikami zawartymi w kremach? Na co one oddziałują? Kto nie jest chemikiem, kosmetologiem lub specjalistą nie może tego stwierdzić. Właśnie o to troszczą się producenci kremów i środków pielęgnacyjnych.

Co kryje się w środkach pielęgnacyjnych?

Pomóc w tym ma lista sporządzona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kosmetologów. Na liście znajdują się wszystkie składniki kremów, jak i ich działanie. Z właściwą wiedzą nawet laik może stwierdzić czy dana substancja nadaje się do użytku.

To co znajduje się w kremie, masce czy peelingu znajduje się na opakowaniu. Jednak podstawą każdego kremu jest materiał na którym się wszystko opiera. Materiały te zajmują pierwszą trójkę na tejże liście. Substancje czynne znajdują się mniej więcej w połowie listy. Są one używane gdy oczekiwane są specjalne efekty. Oto niektóre z substancji czynnych:

Aloe Vera - jest stosowana wszechstronnie. W kremach jej zadaniem jest złagodzenie podrażnień skórnych, jak i wsparcie w regeneracji skóry.

Aminokwasy - są one najmniejszym składnikiem białek. Proteiny są odpowiedzialne za budowę organizmu i za przemianę materii. W kremach pełnią funkcję regeneracyjną.

Ceramidy stanowią funkcję ochronną naskórka. Substancje te troszczą się o to, by skóra nie traciła wilgotności oraz by środki szkodliwe przez nią nie przenikały. W kremach wyrównują one poziom własnych tłuszczy.

Elastyna, jej zadaniem jest nadanie skórze elastyczności i sprężystości.

Kwas hialuronowy jest ważnym składnikiem tkanek budulcowych. Jest on odpowiedzialny za zdolność łączenia wody w skórze. Związek ten może wygładzić obraz skóry. Wstrzykiwany jako żel może przyczynić się do wygładzenia zmarszczek.


Kolagen działa podobnie jak elastyna. Jego zadaniem jest nadanie skórze sprężystości i elastyczności. Naturalnie otrzymywany kolagen uspokaja skórę i nadaje jej stabilność.

Peptydy oddziałują na mechanizmy własne i odbudowują skórę od wewnątrz. To białka naśladujące działanie toksyny botulinowej. Podobnie do botoksu, peptydy wpływają na pracę włókien kurczliwych. Młode komórki rozprężają się po skurczu do pierwotnych kształtów, starsze tracą tę umiejętność. Peptydy rozluźniają je i zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych poprzez niwelowanie napięcia mięśni.


Retinol to ważny składnik antyoksydantów, który chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Występuje on w produktach mlecznych, marchewkach, brzoskwiniach, papryce i rybim oleju. W kremach stymuluje odnowę komórek. Warunkuje on również prawidłowy wzrost i różnicowanie się komórek nabłonkowych, normalizuje proces dojrzewania komórek naskórka i przyspiesza proces rogowacenia. Po jego stosowaniu następuje:

  • pogrubienie naskórka w całości,
  • przywrócenie proporcji w budowie naskórka,
  • odbudowa warstwy ziarnistej,
  • zmniejszenie ilości komórek nieprawidłowych,
  • pobudzenie aktywności i wzrost liczby fibroblastów,
  • zwiększenie produkcji nowych włókien kolagenowych.


Kwas salicylowy oddziałuje na zanieczyszczoną skórę. Oprócz tego zwiększa działanie innych składników. Środek ten umieszczany jest w środkach pielęgnacyjnych, by wygładzić skórę.

Tretynoina to kwas witaminy A, który zapobiega infekcjom skórnym. Produkty zawierające kwas retinowy mają działanie odmładzające. Pobudza on prawidłową czynność mitotyczną skóry, zwiększa proliferację i rozluźnienie naskórka w obrębie czopów łojowych, doprowadzając w ten sposób do ich opróżnienia. Końcowym efektem jest powstanie nowego naskórka w miejscu zmian chorobowych.

Na sam koniec cynk. Związek ten pomaga przy skaleczeniach skórnych, ponieważ tworzy on pewnego rodzaju materiał klejący. W świecie kosmetyki cynk jest nazywany „minerałem piękna”. Jego dobrotliwe działanie jest naprawdę wciąż niedoceniane. Dzięki wpływowi na przetwarzanie kwasów tłuszczowych ma znamienne znaczenie w procesie regeneracje organizmu.


Opracowała:

Ewelina Biela

Komentarze do: Co kryje się w środkach pielęgnacyjnych?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz