Szukaj

Na jakie schorzenia paznokci jesteśmy narażeni?

Podziel się
Komentarze5

Paznokcie to płytki rogowe pokrywające grzbietową powierzchnię dolnych części palców rąk oraz stóp. Pełnią wiele funkcji, podtrzymują tkanki palców rąk i nóg, pomagają w chwytaniu drobnych przedmiotów oraz przede wszystkim chronią czubki palców przed uszkodzeniem.

Na jakie schorzenia paznokci jesteśmy narażeni?

Ze względu na funkcje, jakie pełnią powinniśmy szczególnie o nie dbać, ponieważ każde niedbalstwo może doprowadzić do poważnych schorzeń.

Wrastanie paznokci


Do najbardziej popularnych dolegliwości paznokci należy tzw. wrastanie. Wrastanie paznokcia następuje, gdy krawędź lub jego róg rośnie do dołu i wrasta w sąsiadującą z nim skórę palca stopy. Pod wpływem wrastania paznokcia, palec puchnie i czerwienieje. Jest to to niezwykle bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyczy dużego palca u stopy. Nie należy bagatelizować tych objawów, ponieważ może to doprowadzić do wtórnego zakażenia. Najczęstszą przyczyną wrastania paznokci jest ich nieodpowiednie przycinanie, zwróćmy więc szczególną uwagę przy wykonywaniu tej czynności.

Grzybica


Powszechnie występującą chorobą paznokci jest grzybica. Do grzybicy dochodzi, gdy płytka paznokci u stóp lub rąk zostaje zakażona przez grzyby chorobotwórcze, najczęściej są to drożdżaki, pleśniowce lub dermatofity. Częściej dochodzi do zakażenia paznokci stóp niż rąk. Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić jest zmiana przebarwienia paznokcia, paznokieć staje się matowy oraz kruchy. Bezpośrednią przyczyną przebarwienia jest zaatakowanie paznokcia przez grzyby. Przebarwieniom towarzyszy ból powodujący dyskomfort u chorego. W przypadku wystąpienia tych dolegliwości należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Do osób najbardziej narażonych na zarażenie grzybicą należą osoby z obniżoną odpornością, które przeszły chemioterapie lub chorują na cukrzycę. Grzybica najczęściej dotyka osób starszych, aby jej uniknąć należy stosować środki zapobiegawcze w postaci odpowiedniego, przewiewnego obuwia, używanie  bawełnianych skarpet, dbanie o higienę osobistą.


Łuszczyca paznokci

Łuszczyca paznokci jest bardzo dokuczliwą chorobą skóry, która jest niewyleczalna, można jedynie próbować łagodzić jej objawy. Bezpośrednia przyczyna łuszczycy nie jest znana, uznaje się, iż na jej występowanie mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne, nie bez znaczenia pozostaje także kwestia przebytych infekcji oraz stres. Łuszczyca paznokci często dotyka osób, które chorują na łuszczycę skóry. Do najczęstszych objawów towarzyszących chorobie należą : szybki rozrost naskórka, rozdwajanie się płytki paznokcia, płytka staje się matowa oraz krucha i występują pod nią plamy żółto – brązowe. Często dochodzi do poprzecinania paznokci poprzecznymi bruzdami. W przypadku wystąpienia tych objawów należy udać się do dermatologa. Łuszczyca paznokci często mylona jest z grzybicą paznokci, aby uniknąć łuszczycy paznokci należy w sposób szczególny dbać o dłonie.  Podczas leczenia stosuje się różnego rodzaju maści oraz żele, które łagodzą objawy choroby.


Bielactwo paznokci

Nie jest to groźna choroba, objawia się występowaniem zmian na paznokciach w postaci kropek lub krążków. Może wystąpić na wskutek uszkodzenia macierzy paznokcia poprzez odcinanie lub usuwanie skórek.

Drożdżyca

Drożdżyca atakuję płytkę paznokciową powodując jej rozwarstwienie i przerośnięcie, płytka paznokciowa zmienia kolor na brunatny. Po naciśnięciu płytki paznokcia, wydziela się z niej ropna wydzielina, aby zapobiec drożdżycy należy stosować leki przeciwgrzybiczne oraz często myć ręce.

Zanokcica

Objawami przypomina trochę drożdżycę. Paznokieć zostaje zakażony przez bakterię, najczęściej są to paciorkowce, gronkowce, pałeczka ropy błękitnej. Cały przebieg choroby jest bardzo bolesny, ponieważ wokół paznokcia tworzy się obrzęk z ropną wydzieliną powodując jego zaczerwienie. Do zakażenia zanokcicą dochodzi najczęściej na wskutek mechanicznego urazu zanieczyszczonym przedmiotem. Chorobę leczy się za pomocą antybiotyków, czasami wymagana jest także interwencja chirurga.

Odpowiednia pielęgnacja paznokci oraz dbanie o higienę osobistą pozwoli uniknąć wszelkich schorzeń. Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad jakimi niewątpliwie są: odpowiednie przycinanie paznokci, wygodne i przewiewne obuwie, wizyty u kosmetyczki oraz stosowanie odpowiedniej diety,  bogatej w produkty z wysoką zawartością wapna, żelaza lub cynku.

Z każdymi niepokojącymi objawami należy zgłosić się do dermatologa, który dobierze odpowiednie leki i poprowadzi cały proces leczenia.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Na jakie schorzenia paznokci jesteśmy narażeni? (5)

joasia malik
joasia malik 12-04-2014 00:37

Ból przy wrastaniu paznokci

5

dla mnie właśnie najgorsze jest wrastanie! okropnie mnie boli już po godzinie chodzenia i trzymania stopy w bucie, ale jak tu normalnie funkcjonować? Chirurg zaproponował mi wycinanie, ale ja tego nie chcę...naczytałam s... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze