Szukaj

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Podziel się
Komentarze0

Każda kobieta chce mieć piękne dłonie, a w związku z tym zdrowe i zadbane paznokcie. Kiedy paznokcie są gładkie, jednobarwne i mocne, możemy się pochwalić pięknym manicure. Jednak bardzo wiele osób ma paznokcie z tendencją do łamania.

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Łamliwość związana jest ze zmianą struktury paznokcia. Płytka paznokcia staje się cienka i prążkowana. Paznokieć pęka wzdłuż tych bruzd i staje się nierówny i wyszczerbiony. Przyczyn łamiących się paznokci jest wiele. Schorzenie to może być spowodowane niestosowaniem kosmetyków do pielęgnacji paznokci, częstym kontaktem dłoni ze środkami chemicznymi, niedoborem witamin, nieodpowiednią dietą, a nawet zbyt częstym kontaktem paznokci z wodą. Paznokcie pochłaniają wodę jak gąbka. Woda z czasem wyparowywuje, sprawiając, że paznokcie stają się bardzo suche i delikatne, z tendencją do łamania. Jak więc pielęgnować takie paznokcie?

Zmień dietę

Przyczyną łamania się paznokci może być niedobór witaminy A. Warto więc wzbogacić swoją dietę w produktu, które są jej źródłem, np. marchew, jaja, mleko i wątroba. Należy również dostarczać żelaza, np. w postaci produktów pełnoziarnistych czy mięsa oraz cynku poprzez spożywanie ryb, roślin strączkowych czy czosnku. Niezbędna mogą okazać się produkty bogate w witaminę B i E, np. zielone warzywa liściaste, oleje roślinne czy nasiona.

Wzmocnij paznokcie

Ważne jest, aby wzmacniać paznokcie od wewnątrz jak i od zewnątrz. Warto stosować różnego rodzaju odżywki na paznokcie i używać kremów nawilżających, najlepiej po każdym kontakcie dłoni z wodą. Dobrze jest do czynności domowych, np. zmywania, stosować rękawiczki gumowe. Wzmocnić paznokcie pomoże nam również skrzyp polny, gdyż zawarta w nim krzemionka pomaga utrzymać właściwą kondycję paznokci oraz mleczko pszczele, które możemy dostać w aptece w postaci kapsułek.

Używaj odpowiednich narzędzi do manicure

Tak jak przy rozdwajających się paznokciach należy unikać metalowych pilniczków, które uszkadzają płytkę paznokcia. Na jakiś czas zaniechaj malowania paznokci, nawet bezbarwnym lakierem. Jeśli już decydujesz się na malowanie, do zmywania lakieru używaj tylko zmywacza bez acetonu.

Paznokcie mogą osłabić niektóre zabiegi upiększające, np. tipsy, unikaj więc ich, chociaż do momentu poprawy kondycji paznokci. Zapobiec łamaniu się paznokci może również częste ich obcinanie. Warto zaopatrzyć się w olejek rycynowy, który wiele nie kosztuje, a regularne jego wcieranie w paznokcie sprawi, że staną się one twardsze. Nawilżysz i wzmocnisz paznokcie, mocząc je również w ciepłej oliwie.

Aby cieszyć się zdrowymi paznokciami, nie potrzeba zbyt wielkiego nakładu pracy i czasu. Większość zabiegów wzmacniających możemy wykonywać przy innych czynnościach, np. moczyć dłonie w oliwie możemy wtedy, gdy oglądamy telewizję. Jeśli wykażemy się cierpliwością, podczas zbliżających się wakacji będziemy mogły się pochwalić pięknym, kolorowym manicure.

Autor: Anna Zeler

Komentarze do: Pielęgnacja łamliwych paznokci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz