Szukaj

Oczyszczanie kwasami

Podziel się
Komentarze0

Głęboki peeling potrafi nie tylko oczyścić cerę, ale i wyrównać płytkie blizny, spłycić zmarszczki i wyrównać koloryt cery. Takie efekty daje między innymi peeling chemiczny, czyli wykonywany z pomocą odpowiednich mieszanek substancji chemicznych. Wśród nich najpopularniejsze są peeligi kwasowe.

Oczyszczanie kwasami

Peelingi są doskonałym sposobem na oczyszczenie i odświeżenie cery. Pomagają pozbyć się martwego naskórka, zanieczyszczeń, odblokowują pory skóry i zwiększają wchłanianie kremów czy masek pielęgnacyjnych. Istnieje wiele rodzajów peelingów, od delikatnych, przeznaczonych dla skóry wrażliwej, po peelingi o mocniejszym działaniu.

Dla kogo kwasy?

Zabieg peelingu kwasami zdobywa w Polsce coraz większą popularność, jest dobrym rozwiązaniem przy:

Nie każda skóra dobrze zniesie kontakt z kwasami, dlatego przed zabiegiem spradza się, czy nie ma dla niego przeszkód. Przeciwskazania do chemabrazji to na przykład:

  • mocne podrażnienia lub uszkodzenia skóry,
  • aktywna opryszczka,
  • liczne pieprzyki,
  • świeża opalenizna,
  • alergie skórne.

Zabieg nie jest przeznaczony dla osób, które w przeciągu ostatnich 6 miesięcy poddawane były terapii doustnej pochodnymi wit. A (np. Roaccutane) lub w tym samym okresie czasu przechodziły zabieg krioterapii.

Rodzaje peelingów kwasowych

Do peelingów używa się różnych kwasów, dobiera się je indywidualnie do potrzeb skóry. Można je podzielić na te o delikatnym i mocnym działaniu.

Te pierwsze przeznaczone są dla skóry suchej lub wrażliwej, nie penetrują zbyt głęboko skóry, a pozostawiają ją odświeżoną i nawilżoną. Zaliczamy do nich kwasy owocowe uzyskiwane z papai lub ananasa.

Drugie docierają do głębszych warstw skóry i mają w związku z tym większe działanie: stymulują syntezę kolagenu, pomagają spłycić zmarszczki, wyrównują koloryt skóry, usuwają przebarwienia. Zwykle wykorzystuje się w nich kwasy AHA, czyli np. kwas glikolowy, pirogronowy czy migdałowy. Są one bardziej drażniące i skóra potrzebuje więcej czasu na odbudowę, w miejscu zabiegu przez jakiś czas utrzymuje się rumień.

Zabieg i przygotowania do niego

Od decyzji o peelingu kwasami do samego zabiegu zwykle mija trochę czasu. Najpierw należy wybrać odpowiedni salon kosmetyczny lub punkt dematologii estetycznej. Profesjonalnego kosmetologa lub dermatologa można poznać po tym, że przeprowadzi dokładny wywiad, aby upewnić się, że nie ma przeciwskazań do wykonania oczyszczania. Po ustaleniu braku przeszkód i wskazaniu efektów, jakich się oczekuje, dobrany zotanie odpowiedni kwas i jego stężenie.

Przed zabiegiem należy przygotować skórę na kontakt z mieszanką chemiczną. Przez 2 tygodnie poprzedzające planowany peeling chemiczny trzeba smarować skórę wybranym przez kosmetologa lub dermatologa kremem zawierającym niewielkie stężenie kwasów. Na tydzień przed oczyszczaniem nie można narażać skóry na żadne podrażnienia, trzeba zapomnieć o opalaniu, depilacji, woskowaniu, dermabrazjii czy mechanicznym złuszczaniu naskórka. Panowie nie powinni się golić w dniu zabiegu.

Po przygotowaniach można przejść do samego zabiegu. Oczyszczanie zaczyna się od usunięcia ze skóry makijażu czy zanieczyszczeń, skóra musi być czysta. Następnie z pomocą spirytusu lub specjalnego płynu usuwa się warstwę tłuszczową skóry. Delikatne miejsca, o cienkiej, podatnej na podrażnienia skórze, np. pod oczami czy wokół ust, zabezpiecza się wazeliną. Wtedy na twarz nakładana jest wybrana mieszanka chemiczna zawierająca kwasy.

Pielęgnacja po zabiegu

Po zmyciu substancji aktywnej skóra będzie zaczerwieniona i podrażniona. Przez 24 godziny po zabiegu nie można akładać na nią makijażu. Skóra po pewnym czasie od zabiegu zaczyna się złuszczać, robiąc miejsce dla nowego, oczyszczonego naskórka. Bezwzględnie nie można zdrapywać łuszczącego się naskórka, może to zniweczyć efekty zabiegu i pozostawić blizny. W czasie gdy skóra regeneruje się, należy zadbać o jej wysoki poziom nawilżenia. Przyspieszy to proces odnowy i pozwoli na odzyskanie przez skórę równowagi. Przez miesiąc po zabiegu należy też unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, minimalny faktor SPF to 30. Lato nie jest w związku z tym nalepszym czasem na tego typu zabiegi, lepiej jest się poddawać im jesienią czy zimą, kiedy pogoda jest mniej słoneczna.

Zabiegowi głębokiego oczyszczania kwasami można się poddać jedynie w gabinetach kosmetycznych lub gabinetach dermatologii estetycznej. Jest dobrym rozwiązaniem przy pierwszych zmarszczkach, trądziku, czy zmęczonej, szarej cerze. Wymaga przygotowań przed i specjalnej pielęgnacji po zabiegu, ale jego efekty są widoczne gołym okiem: skóra jest wygładzona, zregenerowana i odświeżona.

Agnieszka Muciek - Szewczyk

Komentarze do: Oczyszczanie kwasami

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz