Szukaj

Domowe sposoby na rozstępy

Podziel się
Komentarze0

Podłużne pasma na udach, piersiach czy brzuchu to właśnie rozstępy. Te niedoskonałości to nic innego, jak blizny, które powstają w warstwie skóry właściwej, a spowodowane są nieprawidłowym działaniem białek odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry - elastyny i kolagenu.

Domowe sposoby na rozstępy

Wyróżnić możemy dwie fazy rozwoju rozstępów:

1. Stan zapalny.

Rozstępy mają wtedy kolor czerwony, różowy lub fioletowy. W tej fazie skóra sama próbuje naprawić szkody, istnieje więc spora szansa, by pozbyć się problemu.

2. Faza zanikowa.

Wprawdzie rozstępy stają się wtedy mniej widoczne (przybierają kolor perłowy), jednak usunięcie ich domowymi sposobami jest zupełnie niemożliwe. Przy dużym wysiłku uda nam się jedynie je rozjaśnić.

Mówiąc krótko: domowe sposoby pomocne okażą się jedynie na czerwone rozstępy. Natomiast by pokonać jasno-perłowe prążki w fazie bliznowacenia, trzeba sięgnąć po inne metody. Najskuteczniejsze będą zabiegi w specjalistycznych salonach dermatologii estetycznej.

Oto domowe sposoby na rozstępy:

  • Olejki
Najlepiej jest połączyć olejek winogronowy, oliwę z oliwek oraz olejek eteryczny. Wszystkie olejki należy wymieszać i wmasowywać w skórę. Skutecznie działa także oleje lawendowy.


  • Balsam z olejkiem jojoba
Taki balsam z dodatkiem masłem shea oraz kilkoma kroplami olejków eterycznych należy dokładnie wmasowywać w rozstępy.

  • Natłuszczanie
Natłuszczanie i jednoczesne pozbywanie się zrogowaciałego naskórka jest niezbędne. Należy pamiętać o regularnych peelingach, szczególnie w miejscach bardziej narażonych  na powstawanie rozstępów: na udach, plecach, ramionach, biuście i brzuchu.

  • Kąpiele zdrowotne
Miętowa (liście mięty zalać wrzątkiem, napar wlać do wanny) oraz solankowa (do wanny wsypać garść soli kuchennej i dolać kilka kropel olejku np. pomarańczowego

Rozstępów praktycznie nie  można całkiem zlikwidować, najlepiej jest więc zapobiec ich powstaniu wykonując takie czynności jak choćby naprzemienny prysznic ciepłą i chłodną wodą, który pobudzi krążenie krwi i sprawi, że skóra będzie bardziej jędrna czy cotygodniowy peeling skóry.

Ważne jest również by zadbać o odpowiednie nawilżanie skóry, gdyż wysuszony naskórek sprzyja powstawaniu rozstępów oraz starać się, by wahania masy ciała nie były zbyt duże. Natomiast kobiety w ciąży, u których zwiększenie owej masy jest naturalne powinny zaopatrzeń się w kremy przeciw rozstępom przeznaczone specjalnie dla nich.

W walce z rozstępami nie wolno jednak popadać w przesadę, gdyż w większości przypadków nikt inny niż my nie zwraca na nie uwagi. Pamiętaj też, że przeciw powstawaniu rozstępom istotna jest zdrowa dieta i regularne uprawianie sportu.

Komentarze do: Domowe sposoby na rozstępy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz