Szukaj

Łuszcząca się skóra

Podziel się
Komentarze1

Wiele osób ma różne problemy z utrzymaniem swojej skóry w dobrej kondycji. Powody takich niedogodności mogą być bardzo różne. Wśród różnych kłopotów skórnych bardzo częstym jest nadmiernie łuszcząca się skóra. Jakie są tego przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Łuszcząca się skóra

Przyczyny łuszczącej się skóry

Uwarunkowania genetyczne

Problem łuszczącej się skóry może być dziedziczny. Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że jeśli któreś z rodziców boryka się z problemem łuszczącej się skóry, to dziecko będzie zmagało się z tym samym. Sebum wytwarzane przez gruczoł łojowy, by zapobiec ucieczce wody z głębszych warstw skóry, tworzy na jej powierzchni powłokę, która ma pełnić zadanie ochronnego płaszcza. Jeśli niestety gruczoły łojowe nie funkcjonują prawidłowo, a ilość wytwarzanego sebum nie jest wystarczająca, skóra nadmiernie traci wodę. Staje się przez to ściągnięta i sucha, a jej powierzchnię pokrywają łuszczące się płaty.

Łuszczyca

Przyczynami tej choroby może być złe odżywianie, stres, infekcje, różnego rodzaju leki lub niektóre choroby, na przykład cukrzyca typu II.

Choroba ta jest połączeniem trzech elementów. Pierwszy z nich polega na tym, że komórki naszego naskórka nadmiernie się rozrastają. Prowadzi to do istotnego zgrubienia skóry, które objawia się w postaci płatów. Temu wszystkiemu towarzyszy także zaczerwienienie i łuszczenie się skóry. Drugim elementem jest problem z odnową komórek naskórka. Proces ten normalnie trwa około 30 dni, natomiast u osób chorych na łuszczycę jest on skrócony do około 3-6 dni. Trzecim elementem jest reakcja przeciwzapalna w skórze właściwej i naskórku.

Cechą łuszczycy jest także to, że rozwija się w kilku powtarzających się, ostrych fazach, po których następują okresy remisji.

Pozostałe przyczyny zewnętrzne

Problem łuszczącej się skóry może wiązać się z pogodą. Jeśli często i długo przebywamy na słońcu, nasza skóra stanie się wysuszona i bardziej narażona na złe funkcjonowanie gruczołów łojowych. Również zimna, wietrzna pogoda może mieć negatywny wpływ na stan naszej skóry. Jeśli często mamy kontakt z ostro drażniącymi środkami czystości, także znajdujemy się w grupie ryzyka i powinniśmy podjąć odpowiednie środki chroniące nas przed tego typu problemami skórnymi.

Pozostałe przyczyny wewnętrzne

Przyczyną łuszczącej się skóry mogą być także infekcje grzybicze. Mogą one dotykać różnych części naszego ciała. Objawami takich infekcji są zaczerwienienia, pęcherze, pękanie i tworzenie się szczelin w skórze. Należy wspomnieć również o takiej jednostce chorobowej jak egzema. Występuje ona głownie u dzieci, jednak może pojawić się w każdym wieku. Suchość skóry i jej łuszczenie się w tym wypadku spowodowane są zaburzeniami funkcjonalności układu odpornościowego.

Jak sobie radzić z łuszczącą się skórą

Dieta oraz aktywność fizycznałuszczyca

Pierwszą podstawową radą pomocną w walce z łuszczycą jest zdrowa dieta. Nasze posiłki powinny być bogate w odpowiednią ilość owoców oraz warzyw. Zmiany łuszczycowe, które już powstały może załagodzić zażywanie takich witamin jak magnez, cynk, witaminy B6.  Ważne jest także, by dostarczać do organizmu dużo wody. Należy także unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu, gdyż może on hamować podjęte już leczenie, lub spowodować nawrót choroby, z którą dopiero udało nam się wygrać. Palenie papierosów też oczywiście nie jest naszym sprzymierzeńcem w walce o piękną i zdrową skórę.

Bardzo ważnym aspektem jest także aktywność fizyczna, prawidłowa ilość snu potrzebna naszemu organizmowi do regeneracji, a także znalezienie dobrego sposobu na radzenie sobie ze stresem bo to on jest często ważnym czynnikiem który może być motorem naszej choroby skóry. Poprzez regularne ćwiczenia możemy pomóc naszemu organizmowi rozładować nagromadzone napięcia i skutecznie zapobiegać chorobie skóry.

Prawidłowa pielęgnacja skóry

Bardzo ważne jest, by prawidłowo dbać i pielęgnować naszą skórę. Ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków i środków higieny osobistej. Najlepsze w tym wypadku będą kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej, lub kosmetyki przeznaczone dla dzieci. Wszystkie produkty, które zawierają alkohol nie są pomocnikami w walce z problemem łuszczącej się skóry, ponieważ mogą mocno podrażniać i jeszcze bardziej wysuszać. Podczas kąpieli nie należy także przebywać w wodzie zbyt długo, chyba, że zastosujemy nawilżające olejki bądź płyny. Należy również po kąpieli stosować silnie nawilżający balsam.

Stosując te proste rady możesz skutecznie zredukować, a nawet całkowicie wyeliminować problem łuszczącej się skóry. Jeśli będziesz pamiętać, że wrażliwa skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, problemy skórne będą cię omijać. Jeśli jednak zastosowanie tych rad nie przyniesie żadnych efektów konieczna będzie wizyta u dermatologa.

oprac. Paulina Lęcznar

Komentarze do: Łuszcząca się skóra (1)

Izabelak
Izabelak 18-02-2014 13:20

Dermatolog, łuszcząca się skóra

1

Uważam, że problem łuszczącej się skóry trzeba zwalczyć od podstaw, a domowe metody działają tylko na chwilę. Dlatego wybrałam się do gabinetu dr Łopuszyńskiej - bella derm. Zostałam bardzo miło potraktowana i otrzymałam... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze